Özlemce Şeyler > Yemek - Hamurişi Tarifleri > Evde Pratik Basit Ucuz Pizza Tarifi

Evde Pratik Basit Ucuz Pizza Tarifi

Konumuz pizza tarifi. İnsanların üşengeçliğinden faydalanan en önemli sektörlerden biri yemek sektörü. 2 dakika oturup düşünen her insan bunu fark edebilir ama yine de kalkıp pizza yapmaz, Yemeksepeti‘ne girer.

Orada da pizzalar inanılmaz fiyatlara satılmaktadır. Bunu fark eden arkadaşlarımızın bazılarının yorumları şöyle:

Pizzanın pahalı olması bana çok saçma gelen olay lahmacunun malzemesi farklı hali lahmacun 6 veya 7 tl iken pizza 30 tl arada bir uçurum var, hiç öğrenciye uygun bir yemek değil.

Benzer ürünler çok ucuzken pizzanın pahalı olması insanlara bunu sorgulatıyor.

Pizza da gereksiz bir pahalılık söz konusu. Hayır anlamıyorum, rakiplerinden (pide, lahmacun, kebap vs.) asla önde de değil. Hadi o parayı vereceksin canın pizza çekti diyelim. 10 pizzacının 9’u rezil pizza yapıyor. Hamurunu inceltsen insanın karnı doymuyorum. E kalın yapsan bu seferde pankek yiyorsun. Hadi hamburgeri anlarım da bunun nasıl bu kadar tuttuğunu gerçekten anlamıyorum.

Pizza pahalı olunca insanlar da kendi tarifini hazırlamaya başlıyor. İtalya’da büyük boy pizzaların fiyatı 5€, biz de 60 TL’yi bulabiliyor. Yarı yarıya bir fark söz konusu. Bunu biz anlamlandıramadık ve takipçilerimiz için, evde hazır, pratik pizza tarifi vermeye karar verdik.

 • Önce alışveriş için size yakın bir ekmek fırınına gidip 2 tane ekmeklik hamur alın.
 • Daha sonra markete giderek pizzanın içinde ne olmasını istiyorsanız o malzemeleri alın. Ancak olmazsa olmaz salça, nane ve kaşar üçlüsünü almayı unutmayın.
 • Eve geldikten sonra büyük boy dikdörtgen borcamınızı çıkarıp, pizzanın temeli için borcamın tabanını ve kenarlarını tereyağı ile yağlayın.
 • Fırından aldığınız 2 adet ekmeklik hamurunu başka hiçbir işleme gerek olmadan borcamın içine atıp tabana göz kararı eşit olacak şekilde yayın.
 • Salça ve ketçabı (acılı ketçap seviyoruz, ancak ketçap olmasa da olur) ayrı bir kavanozda karıştırarak hamurun üzerine sürülebilir bir kıvama getirin. Salça – ketçap sosu çok sulu olmasın çok kuru da olmasın(bir mühendisin aslında hiç de kullanmaya alışık olmadığı ölçü tabirleri bunlar). Sulu kıvama yakın olsun ki hamurun üstüne sürülebilsin. Oranlar çok önemli değil, göz kararı yapın.
 • Sosun üzerine sevdiğiniz kadar(bu kesin olmayan ölçüler beni öldürecek) nane (kuru) ekleyin. Nane olmazsa olmaz bir pizza tarifi içinde. Ben çok az kurutulmuş fesleğen de ekliyorum.
 • Sosumuzu sürdükten ve üzerine nane attıktan sonra gerisi sizin keyfinize kalmış. nasıl bir pizza istiyorsanız malzemeleri üstüne dizin, fakat kaşar peyniri eklemeyin ve kaşar peynirini diğer malzemelerle karıştırmayın. Pizza tarifimizde en son kaşar konulacak.
 • Bu aşamadan sonra fırını önced<fen 160-180 derece arasına getiriyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. (Belli bir dakika yok yine, göz kararı pişmesine bakın.) Üzerine sucuk domates falan koymuşsam genelde sucuk piştikten sonra ve domates o diriliğini hafif kaybettikten sonra kaşarı atmak gerekli.
 • Üzerindeki malzemeler piştikten sonra rendelediğimiz kaşarı üzerine serpiyoruz. Kaşar-malzeme oranı sizin keyfinizin kahyasına bağlı (Bir ölçüm birimi olarak “keyfiniz“).
 • Kaşar eridikten sonra fırından çıkarıyoruz ve ta ta pizza hazır!

Dışarıda kurumsallaşmış firmaların yaptığı pizzadan kat kat daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. El yapımı pizza tarifi işte bu kadar basit ve hızlı.

evde nasıl pizza yapılır

2 ekmeklik hamurla ve büyük boy dikdörtgen borcama yayarak yaptığımız pizza ince-kalın arası bir kalınlıkta oluyor.

Bu tarifle 2 kişi tıka basa doyabilir. 3 kişi doyabilir. 4 kişi öğünü tok bir şekilde atlatabilir. 5. kişi de gitsin bir zahmet kendi pizzasını yapsın.

Yok bu pizza bize büyük derseniz Minik Pizza Tarifimizi daha önce sizinle paylaşmıştık.

Bu tarif size ucuza deli gibi güzel pizza yedirebilir, uyaralım.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Evde Pratik Basit Ucuz Pizza Tarifi

 1. Eren
  25/02/2019 at 6:05 am

  Ev yapımı pizza için mükemmel bir tarif. Ellerinize sağlık. Yemek tarifine sıkıştıkça sizin siteye uğruyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir