Özlemce Şeyler > Hayvanlar Alemi > İki Kedi ile Baş Etme Yolları

İki Kedi ile Baş Etme Yolları

 

Cats

Merhaba sevgili dostlar, iş yoğunluğundan dolayı uzunca bir zamandır sizlerden ayrı kaldım. Bugün sizlere yeni yol arkadaşımı tanıştırmak istiyorum. Ben kedilerimden kızım ya da kızlarım diye bahsedeceğim, bunu da bir dip not olarak buraya bırakıyorum. Biliyorsunuz ki, 2,5 yaşında Mia adında bir kızım var. Ailemize yaklaşık 2 ay önce katılan şu anda 3 aylık olan bir diğer kızım Latte’den, Mia ile ilişkilerinden, iki kedinin zorlukları ya da hoşlukları bu konulardan bahsedeceğim.

CatÖncelikle Latte ile tanışmamızdan bahsedeceğim. Latte’yi çalıştığım yerin orada buldum. Büyük abi ve ablaları güzel ve küçük kızımı dövüyordu. Kıyamadım, bir ümit ofiste bakabiliriz düşüncesiyle ofise götürdüm. Tabi çeşitli sebeplerle küçük kızı ofiste barındırabilme imkanı bulamadım. Aklımda uzun bir süredir ikinci bir can yoldaşı edinme düşüncesi vardı, ancak bir türlü maddi ve manevi cesareti kendimde bulamıyordum. Ama bu güzel ve küçük çocuğu sokağa bırakmaya gönlüm el vermedi ve bir deli cesaretiyle evlat edinme fikrini öncelikle kendime kabul ettirdim. Sonrasında ise sancılı geçecek bir tanıştırma evresi beni bekliyordu.

Latte’yi direkt eve götürme imkanım yoktu. Can yoldaşı olanlar bilir, çeşitli sağlık durumları sebebiyle öncelikle veteriner kontrolü gerekiyor. Veterinere gittik, kontrolümüzü olduk. Ancak iki kedinin aynı evde sağlıklı bir şekilde yaşaması için bir hafta gibi bir süre ayrı bir yerde kalması gerekiyormuş, bunu da veterinerde öğrenmiş oldum. Latte, 1 hafta kadar veterinerde kalmak zorunda kaldı. Genel sağlık durumu, aşıları ve gerekli tahlilleri bu süreçte yapıldı ve 1 hafta sonra evimizin yolunu tuttuk. Yaklaşık 1 ay boyunca aynı evde bir başka kedinin varlığını hissederek ayrı odalarda yaşadılar. Mia, bu dönemde çok huysuzlaştı, gerçi aradan 2 ay geçmesine rağmen hala huysuzluğu devam ediyor da diyebilirim. Ancak Latte fazla hareketli bir çocuk ve Mia’ya huzur vermiyor, vermemeye kararlı da. Bunun sebebi de hepinizin tahmin ettiği gibi oyuncu olması ve oyun oynamak istemesi. 🙂

Black catMia benim ilk can yoldaşım, ev arkadaşım, kızım, prensesim kısacası herşeyim bilen bilir ona olan bağlılığımı. Tabi Mia ile yılların verdiği bir hukukumuz ve sevgi bağımız da mevcut. Onun için Latte’yi kabullenmek pek de kolay olmadı. Düşünsenize bir anda sürekli sizinle uğraşan bir kardeşe sahip oluyorsunuz. Aynı insanoğlu gibi ya onu benden çok severse kaygısı.. Bunun yanı sıra her şeyi onunla paylaşma durumu. İnsanlar ile hayvanların ne denli benzeştiğini siz de fark etmişsinizdir. Alışma süreci her canlıda farklı işliyor. Mia gibi dik başlı bir kızın alışması daha da zor ama her geçen birbirlerini biraz daha alıştıklarını hissedebiliyorum. İlk başlarda “Mia, Latte’ye zarar verir mi” düşüncesi beni içten içe yeyip bitiriyordu, neticede “Mia, Latte’den daha büyük” diyordum.  Ancak benim küçük kızım o kadar yaramaz ki, Mia’ya nefes aldırmıyor. Küçük kediler daha oyuncu oluyor bildiğiniz gibi… Latte, sürekli oyun oynama isteğine Mia’dan istediği tepkiyi alamıyor olsa da asla pes etmiyor. Mia’nın üzerine atlamalar, kuyruğuna dokunmalar neler neler yapıyor. Tabi doğal olarak Mia’da bu duruma sinir oluyor.

CatKaç gece uykusuz kaldım, kaç gece ağladım hatırlamıyorum ama çok zor günler geçirdim. Şimdi kavga gürültü geçinip gidiyoruz. Birkaç aya kalmaz güzel bir ikili olacaklarını düşünüyorum. Zaten iki dominant karakterin birden kaynaşmasını beklemiyordum. Mia için de evde başka bir canlının olması iyi olacak. Çünkü ben işteyken evin altını üstüne getirebileceği, birlikte koşacağı, oyunlar oynayacağı bir kardeşi var. Şu an ikisi de mışıl mışıl uyuyor, emin olun ki, onları izlemenin keyfini hiçbir şey veremez. Latte’m yanımdan bir an ayrılmıyor. Küçük olmak anne neredeyse oraya gitmek demek çünkü. İlla benimle uyuyacak, sordum bensiz uyuyamıyormuş. 🙂 Beni ablasıyla paylaşmak bile istemiyor, Mia da çoğunlukla kıskanıyor bunu gözlerinden anlayabiliyorum. Ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, ikisini de birbirinden ayırmıyor, aynı sevgi ve bağlılıkla seviyorum. Aaa bir de unutuyordum. Latte, kendi mamasını bitirmeden Mia’nın mamasına göz dikiyor, bunu da size fısıldamış olayım.  Benim güzel kızım Mia’da niye benim mamamı yiyorsun demiyor. Mamalarını yerken kontrol etmeyi unutmayın, zira diğeri aç kalıyor olabilir.

Siyah kediBu arada mama, tuvalet ve su kabına değinmeden geçmeyeyim. Mia ve Latte iyi geçinemiyor olsalar da, aynı tuvaleti ve aynı su kabını ortak kullanıyorlar. İkinci bir tuvalet ve su kabımız olmasına rağmen tercihleri bu yönde oldu.

İki kedi evlat edinmenin dezavantajı ise tamamen maddi. Çünkü iki kedinin aşı, mama, kum ve oyuncak giderleri hayli maliyetli. Özellikle aşı ve mama fiyatları zaman zaman el yakacak duruma gelebiliyor. Ayrıca kaynaştırma döneminde siz de çocuklar da biraz yıpranabilir ama kendinize her şey güzel olacak demeyi de ihmal etmeyin.

Her şeye rağmen, siz siz olun mutlaka bir çocuk evlat edinin. Hayata daha pozitif bakacak ve daha sevgi dolu olacaksınız. Bunu derken ‘satın alma sahiplen’ demeyi de ihmal etmiyoruz. Ancak bir canlı evlat edinmek oldukça sorumluluk, sevgi ve emek isteyen bir durum. Ne yazık ki, emeksiz sevgi olmuyor. Kendinizde bu gücü göremiyorsanız, asla ve asla bir can evlat edinmeyin.

Tekrar görüşmek üzere,

Sevgiyle kalın…

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir