Özlemce Şeyler > Sağlık > Duş Alırken Yapılan 5 Hata

Duş Alırken Yapılan 5 Hata

Merhabalar, iş yoğunluğundan dolayı uzun bir zamandır bir araya gelemedim. Ancak bugünden itibaren yazılarımı sizlerle paylaşmaya özen göstereceğim. Bugünkü konumuz ise ‘Duş alırken yapılan 5 hata’..

Hepimizin hayatında doğru bildiği yanlışlar vardır. Duş alırken de aynı yanılgı içerisine düşüyor ve hatalar yapabiliyoruz. Ancak duş alırken yapılan hataları sürekli tekrar edersek cildimize zarar verebileceğimizi de aklımızdan çıkarmamalıyız. Haydi, duş alırken hangi hataları yapıyoruz bir göz atalım.

Duş almak

Duş alırken yapılan 5 hata

  • Uzun süre duşta kalmak

Uzun süreli yapılan duşlar cildin kurumasına sebep olur. Cilt kuruluğu ise kaşıntıya neden olabilir.

  • Gereğinden fazla duş jeli kullanmak

Cildin doğal yağlı yapısını duş jelleri çözer. Ancak duş jelini fazla kullanımı, doğal yağların tamamen kaybolmasına ve cildin kurumasına neden olur. Bunun yanı sıra vücutta bulunan bazı yararlı yağlar, duş jelinin aşırı kullanımı sonucu yok olur.

  • Eski lif kullanmak

Nemli ve eski lifler, bakterilerin yaşam alanları arasında yer alır. Haftalardır nemli bir şekilde bekleyen lifler için bakteri yuvası diyebiliriz. Bu durum için yapılması gereken ise ayda bir banyo liflerini yenilemek. Ayrıca banyodan sonra liflerin kuruması için asılması ve iyi muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. Böylece bakteri oluşumu gecikecektir.

  • Cildi sert kurulamak

Cildinizi kurularken nazik olmakta fayda var. Kurulanma havlunuzun yumuşak olmasına özen gösterin. Ayrıca cildi tamamen kurulamak yerine hafifçe nemli bırakmanızı tavsiye ederiz. Hafif nemli cilde vücut losyonu ya da krem de sürebilirsiniz.

  • Çok sıcak su ile duş almak

Sıcak su, cildin kurumasını hızlandırır. Ayrıca sıcak su, ciltteki yağları yok eder ve cildi savunmasız bırakır. Ayrıca ciltte kızarıklığa neden olur. Duş alırken su sıcaklığının ortalama 25-40 derece olması gerekir.

 

Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir