Özlemce Şeyler > Sağlık > Çiçek Yetiştirmenin Faydaları

Çiçek Yetiştirmenin Faydaları

Evinizde ya da ofisinizde çiçek yetiştirenlerdenseniz oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü yapılan araştırmalar, çiçek yetiştirmenin sağlığı olumlu etkilediğini gösteriyor. Ev bitkilerinin stresi azaltmaktan hafızayı güçlendirmeye kadar birçok faydası olduğu araştırmalar neticesinde kanıtlandı.

Çiçek yetiştirmenin sağlığa etkisi dışında evinizi canlandırmanın en renkli yolu olduğunu söylemek mümkün. Evinizde çiçeklere açacağınız küçük alanların hayatınıza büyük katkılar sağlayacağını unutmamak gerekir.

Evinizde ya da ofisinizde çiçek yetiştirmiyor musunuz? O zaman alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır olun.

çiçek yetiştirmek

Çiçek Yetiştirmenin Sağlığa Faydaları

  • Stresi azaltır

Journal of Physiological Anthropology dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre; kapalı alanlarda çiçeklerle etkileşime girmek fizyolojik ve psikolojik stresi azaltıyor. Çiçeklere dokunmak ve koklamanın yanı sıra saksı toprağı bile günlük stres ve endişeyi azaltmaya yardımcı oluyor.

  • Oksijen deposusaksı çiçeği

Amerikan Akciğer Birliği’ne göre, bazı zamanlar iç mekanların havası dışarıdaki havaya göre daha kirlidir. Asbestos, radon, formaldehit, benzen ve karbonmonoksit; havayı en çok kirleten maddeler arasındadır. Bu maddelere maruz kalmak göz kuruluğuna, baş ağrısına ya da astım gibi hastalıklara yol açıyor. NASA’ya göre yelken çiçeği ve duvar sarmaşığı gibi bitkiler, bu maddelerin zararlı etkilerini azaltıyor.

  • Doğal nemlendirici

Bitkiler terleme yöntemiyle yapraklarından nem salınımı yaparlar. Özellikle kış aylarında ‘aşk merdiveni’ adındaki çiçeği yetiştirerek kuru havayı kontrol altına alabilirsiniz. Ancak evinizde çocuk ya da evcil hayvan var ise, çiçek almadan önce araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Hafızayı güçlendirir

Yapılan bir araştırmaya göre, çalışma alanında bulundurulan çiçek ya da saksı bitkileri yetiştirmek yaratıcı performansı artırdığı gibi hafızayı da güçlendiriyor.

  • Doğal şifa kaynağı

Çevrenizde bitkilerin bulunması sizi sakinleştireceği gibi yaraların da daha kolay iyileşmesini sağlar. Araştırmalar gösteriyor ki, saksı bitkileri ve çiçekleri cerrahi hastalar için ucuz ve etkili bir tamamlayıcı niteliği taşıyor.

Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir