Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Sanal Paralar Bitcoin, Litecoin, Iota Nasıl Alınır Satılır

Sanal Paralar Bitcoin, Litecoin, Iota Nasıl Alınır Satılır

Bugün gündemimizde son zamanların en çok konuşulan konusu bitcoin, litecoin, iota, ethereum gibi isimleri olan sanal paralar. Sanal para nedir kısaca onu açıkladıktan sonra bu ufak tefek gözüken sanal paraların hayatları nasıl değiştirdiğine değinip aralarından iota üzerine bir söyleşimizi sizle paylaşalım. Sanal parayı bir örnekle anlatalım. Misal, buradan İngiltere’ye ya da Almanya’ya para göndermek istediniz. Ne olacak o para, önce New York gibi Amerika’nın bir eyaletine gidecek, daha sonra New York’tan belirlediğiniz ülkeye gönderilecek. Her zaman arada bir üçüncü banka olur mu? Olur. Bankaların mantığı finansal hizmetler yanında komisyondur.

Bitcoin ne kadar daha yükselecek ve nereden Bitcoin alınır?

Bitcoine geçmeden, sanal para tanımına devam edelim. Dedik ya Almanya’ya paranız gitmeden önce bir Amerika’ya uğrar.

iota nasıl alınır cüzdan

Heh işte gerek Amerika gerek Almanya hatta çoğu zaman parayı gönderdiğiniz bankalar bu işten komisyon alıp yolunu bulurlar. Bitcoin, litecoin, iota gibi sanal paralar peki neyi hedefliyor. Siz parayı ister komşunuza ister Almanya’ya gönderin, tak diye paranızı teslim ediyor. Arada komisyon alan üçüncü şahısları bırakın bir banka bile söz konusu olmuyor ve şu anda bu mantıkla dünya para birimi olma yolunda emin adımlarla gidiyor. Önünde kimler var bu sanal paraların? Bankalar, devletler. Ama öte yandan doların dünya üzerindeki hakimiyetini sevmeyen, istemeyen Rusya sanal paraya destek veriyor, aynı şekilde Çin de. Ve dünya dolardan bağımsız hale doğru gelmeye başlıyor. İnsanlar dolarlarını harcamıyor ve bitcoin almaya başlıyor. Dünya üzerindeki dolarlar harcanmayınca bu işten Amerika bir çıkar yol bulmaya çalışıyor. Dolarcoin diye bir şey çıkarması bile muhtemel. Microsoft Azure ile coin işine girdi bile. Neyse detayları isteyen olursa bu sanal para tanımına dair yine değiniriz. Gelelim sanal para aleminin gözdesi bitcoine.

Bitcoin inanılmaz bir yükselişe geçti son bir ayda ve ikiye katladı kendini. Tabi kendisini son bir yılda 15’e katlamış bir para birimi ikiye katlamak hiçbir şey. Daha ne kadar yükselecek bitcoin? Bitcoin yükselmeye devam edecek mi, evet. İnsanlar bitcoin almaya devam ettikçe bitcoin artmaya devam edecek. Sürekli talebi olan bir para birimi haline geldi bitcoin. Eskiden insanlar al sat yapardı şimdi iyice yerleştiler. Eskiden hani Mecidiyeköy, Beşiktaş gibi yerlerden arsa çevirmiş dedelerimiz vardı ya, işte bu durumda şu anda o. Bitcoinin toplam hacmi bir arsa ve şu anda siz yer parselliyorsunuz. Düşecek mi? Bu ara zor gözüküyor, neden derseniz birçok ülke kabul etmeye başladı bile bitcoini. Patlar mı? Orası muallak.

Nereden Bitcoin Alınır?

Bu sorunun yanıtı basit, Türkiye için 3 bitcoin borsası var; BTCTürk, Koinim ve Paribu. Bu üçüne hesap açıp, hesabınızı onaylatıp (hesap onaylatma şekilleri çok amatör, fark edeceksiniz son adım olan resim çekip göndermeli aşamaya geldiğinizde) buraya TL yatırarak bitcoin alabilirsiniz.

iota borsası yükselecek mi

Sadece bitcoin değil, misal BTCTürk’te ethereum da alabilirsiniz, Koinim’de litecoin de alabilirsiniz. Neden ethereum ve litecoin? Çünkü bu iki sanal paranın da geleceği olduğu konuşuluyor. Bunları diğer yazılarımızda paylaşacağız sizlerle.

Sanal Para iota Nedir? Nasıl Alınır?

Biz bugün iota isimli sanal paradan bahsetmek istiyoruz. Iota alması zor olarak görülen bir para birimi. Çünkü Türk borsalarında alım – satımı yok. Peki iota nasıl alınır? Adım adım anlatalım:

 • İota için öncelikle Türk borsalarına para yatırarak bitcoin almalısınız.
 • Daha sonra o bitcoinleriniz yabancı borsalar olan Bittrex, Bitfinex gibi yerlere transfer etmelisiniz.
 • Transter ettiğiniz bitcoinlerinizle iota almalısınız.

Yani iota yabancı borsada dönüyor. Neden iotayı anlattım sizce, çünkü henüz cent seviyesindeyken geçtiğimiz günlerde 5$‘ın üstünü gördü. Daha da artacak diyor tüm otoriteler.

bitcoin nereden alınır

Sanal para alım satımı ile ilgili sorularınız için yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sonraki konularımızda bitcoinin borsa değeri, iotalitecoinethereum gibi diğer altcoinlerle ilişkisi, sanal paralar bitcoin, ethereum, litecoin, iota cüzdan yöntemlerinden bahsedeceği ki cüzdan çok önemli. Bitcoini aldınız diyelim. Hiçbir zaman sitede tutmayın, site hacklenebilir, bitcoinleriniz çalınabilir. Dikkatli olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  6 yorum - “Sanal Paralar Bitcoin, Litecoin, Iota Nasıl Alınır Satılır

 1. ali sami
  09/12/2017 at 3:18 pm

  0,00029400btc olduğu anda satış emrini verdim ve 4 günde 2000 liramı 2700 liraya çıkarmış oldum. çok daha fazla kazanç sağlayabilirdim 5.6’ya çıktığı zamanlarda ama kriptopara borsasındaki tecrübesizliğime yenik düştüm o konuda. 0.00020 seviyesinden alım emrini verdim. eğer düşerse yeniden kendisiyle kar elde edeceğim bir maceraya çıkmaya hazırım.

 2. binance
  09/12/2017 at 3:18 pm

  illet neden illa binance borsasını tavsiye ediyor diye yadırgardım bitfinex varken. lakin şimdi onları çok iyi anlayabiliyorum. kesinlikle btc withdrawal yapamıyorsunuz. çaylak olmasaydım da şu yazdıklarımı bir görebilseydiniz. yaptığım iota karını paribuya atarak almak istedim ancak bir türlü btc gönderemedim. en sonunda reddit’ten okuduğum bir makalede ltcye çevirip gönderebileceğimi okudum, hemen denedim 10 dakika içinde transfer bitti. bitfinexin bu hareketleri hiç hayra alamet değil, hemen binance veya farklı borsaya geçin, canınız sıkılmasın.

 3. iota aldım
  09/12/2017 at 3:18 pm

  4.40a tutundu yaklaşık 2-3 saattir. şu anda 4.55 seviyelerinde. çok dalgalı bir seyri var ama tutunduğu yer itibariyle sabaha kadar 4.8leri görüp tekrardan 4.2ler 4.3ler seviyesine demirleyecektir. esen olumlu rüzgar, farklı teknolojisinin yavaş yavaş öğreniliyor olması hep pozitif şeyler. geriye sadece etkinliklerden olumlu sonuçlar çıkması kalıyor. microsoft toplantısına kadar 5 seviyelerinde kalırsa ve çıkacak sonuç olumlu olursa artık uzun vadede güvenli liman haline gelecektir.

 4. microsoft
  09/12/2017 at 3:19 pm

  0.70 usd’de görüp almadım çok pişmanım.şu bitcoin haricinde coinlerden birisi daha bitcoin gibi uçup gidecek.bu iota mı olur ethereum mu olur litecoin mi olur bilmiyorum.ama kalkacak bir tren var. hangi tren acaba?ona kalkmadan bineriz inşallah.

 5. iota tavsiyesi yorumu
  09/12/2017 at 3:19 pm

  yaptığınız iota yatırımını dolar endeksli düşünerek hesap yapmayın dediğim coindir. önemli olan iota/btc veya iota/ eth oranı kaç iken aldığındır. sonuçta kısa vadede düşündüğümüz zaman iota satım kararını verdiğiniz zaman etheruma veya bitcoin e dönülecek. bu sebeple dolar bazında yükseliş aslında sizi zarara sokabiliyor olabileceği gibi dolar bazında kısmi bi azalış sizi kar durumunda tutabilir. btc veya eth fiyatı bu sebeple önemli. yazma gereği duydum çünkü iotaya girenlerin büyük kısmı sadece dolar fiyatına bakıyor.

 6. Bitcoin yorumu
  21/12/2017 at 8:40 am

  bitcoin yılbaşından sonra patlaycak ben şimdiden uyarıyım belki görüp de bu sanal titandan dönen olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir