Özlemce Şeyler > Yemek - Hamurişi Tarifleri > Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı Tarifi

Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı Tarifi

Merhabalar, bugün sizlere Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı Tarifi vereceğim.

Tavuk soteye en çok yakışan malzemelerden biri de mantardır. Başlı başlına bir lezzet olmasının yanı sıra, yemeğe de ayrı bir lezzet katar. Kolay yapımı ve enfes tadı ile akşam yemeklerinizi Mantarlı Tavuk Sote ile şenlendirebilirsiniz. Mantarlı Tavuk Sote‘nin yanına da Bulgur Pilavı yakışır. Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı ile akşam yemeklerinin tadına doyamayacaksınız. Hem sağlık hem de lezzet deposu olan Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı Tarifini zaman kaybetmeden sizlerle buluşturuyorum.

Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı

Mantarlı Tavuk Sote Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 500 gram tavuk göğsü
 • 500 gram mantar
 • 1 adet soğan
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz, karabiber, kekik

Hazırlanışı:

500 gram tavuk göğsü iyice yıkanır ve kuşbaşı şeklinde doğranır. Aynı şekilde 500 gram mantar da iyice yıkanır ve jülyen doğranır. 1 adet soğan yıkanır, kabukları soyulur ve jülyen doğranır.

Derin bir tavaya 1 fincan zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı tereyağı koyulur. Doğranan soğanlar da tavaya koyulur ve pembeleşinceye kadar karıştırılır. Ardından hazırlanan tavuk göğsü tavaya koyulur ve rengi değişene kadar karıştırılır. Tavukların rengi değişince mantarlar da tavaya eklenir ve malzemeler alt üst edilir. Renk ve lezzet vermesi açısından da biber koyabilirsiniz. Ancak evde biber olmadığı için malzemelerim arasında biber yer almıyor.

Tuz, kekik ve karabiber de eklenerek malzemeler iyice harmanlanır. Ardından ocağın altı kısılır ve pişmeye bırakılır. Ancak mantar oldukça nazik bir sebzedir. Mantarın hemen erimemesi için çok sık karıştırmamanızı tavsiye ederim.

Yaklaşık 30 dakika sonra Mantarlı Tavuk Sote hazır olacaktır.

Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 1 su bardağı yemeklik bulgur
 • 1 adet tavuk bulyon
 • 1,5 su bardağı sıcak su
 • Yarım yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı:

1 su bardağı yemeklik bulgur yıkanır ve süzgeçten geçirilir. Tavaya yarım yemek kaşığı tereyağı ile 1 yemek kaşığı sıvı yağ eklenir ve içine 1 su bardağı bulgur koyularak 1-2 dakika karıştırılır.

Birkaç dakika kavrulan bulgurun içine 1,5 su bardağı sıcak su ile 1 adet tavuk bulyon koyulur ve iyice karıştırılır. Bu arada bulyonu parçalayarak koymanızı öneririm. Çünkü tam erimezse Bulgur Pilavının bazı yerleri aşırı tuzlu olacaktır.

Ocak kısık ateşe alınır ve tavanın üzeri kapatılır. Yaklaşık 15 dakika içinde Bulgur Pilavı hazır olacaktır. Ancak pilavı servis etmeden önce 5-10 dakika dinlenmesine zaman tanıyın.

Mantarlı Tavuk Sote ve Bulgur Pilavı hazır, afiyet olsun.

Tekrar görüşünceye dek, hoşçakalın.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir