Özlemce Şeyler > Sağlık > Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Merhabalar, bugün ‘Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?’ konusuna değineceğim.

Kalsiyum, potasyum, fosfor, A vitamini, C vitamini ve demir bakımından oldukça zengin olan kuru kayısı; vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Kuru kayısı tercihi yaparken gün kurusu olanını almanızı tavsiye ederiz. Doğal bir ortamda kurutulması sebebiyle gün kurusu kayısıların daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Gün kurusu olmayan kayısıların, rengini koruması ve oksidasyona uğramaması için kükürt dioksit gibi kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler ise, astım hastalarında alerjiye neden olabilmektedir.

Kuru Kayısının Faydaları

Kuru Kayısının Faydaları

 • Kabızlığa iyi gelir.

İçerisinde pektin ve selüloz barındıran kuru kayısı, kabızlığa oldukça faydalıdır. Selüloz, çözülemeyen lif işlevi görürken; pektin de vücudun su seviyesini dengede tutar. Kahvaltıda 2-3 kuru kayısı tüketerek kabızlık sorununa çözüm bulabilirsiniz.

 • Kansızlığı (Anemi) önler.

Kansızlık problemi demir eksikliğinden kaynaklanır. Kuru kayısı da demir bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple günde 2-3 adet kayısı tüketmek demir eksikliğini giderirken; alyuvar üretimine de yardımcı olur.

 

 • Sindirim sistemini düzenler.

Lifli bir yapıya sahip olan kuru kayısı, sindirim sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Yemeklerden önce 2-3 adet kuru kayısı tüketmek sindirim sistemi sorunlarınıza çözüm olabilmektedir.

 • Ateşli hastalıklarda etkilidir.

Kuru kayısı, yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya  yardımcı olur. 1 adet kayısının üzerine bal sürülerek 1 bardak suyun içine koyulur. İyice karıştırıldıktan sonra ise içilir. Yaklaşık 30 dakika sonra ateşin düştüğünü fark edeceksiniz.

 • Cilde faydalıdır.

Cildin elastik ve kollajen yapısını artıran kuru kayısı, hücre yenilenmesini de hızlandırır. Ayrıca sedef, egzama ve mantar sorunlarında etkili bir çözümdür. Kuru kayısının cildi nemlendirme özelliği vardır. Bu sebeple kuru kayısı suyunu kuruyan cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru Kayısının Faydaları

 • Zayıflamaya yardımcıdır.

Düşük kalorisi sebebiyle diyetisyenler tarafından tavsiye edilen kuru kayısı, tokluk hissi de vermektedir. İçerisinde bulunan yüksek besin değeri sayesinde zayıflamaya yardımcı olur.

 • Gebelik döneminde destekleyicidir.

Kuru kayısı, gebelik döneminde destekleyici bir besindir. Ayrıca kısırlık tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir. Doğal bir ağrı kesicidir. Ayrıca vajinal enfeksiyonların tedavisinde de kuru kayısı kullanılmaktadır.

 • Kalp dostudur.

Kuru kayısı, içerisinde yüksek oranda potasyum barındırır. Böylece kalp kasının sağlıklı çalışmasını sağlayarak kalp ritminin düzenlenmesine yardımcı olur.

 • Göz sağlığında önemlidir.

Göz sağlığı için A vitamini oldukça faydalıdır. Kuru kayısının içinde de yüksek oranda A vitamini bulunur. Güçlü bir antioksidan olan kuru kayısı, katarakt hastalığında da oldukça önemlidir.

 • Kas gelişiminde faydalıdır.

Potasyum bakımından oldukça zengin olan kuru kayısı, metabolizmayı güçlendirerek organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki asit seviyesini dengelemeye yardımcı olan kuru kayısı, yüksek oranda da protein sentezi gerçekleştirir.

 • Kan pıhtılaşmasında etkilidir.

Kuru kayısı, K vitamini açısından da oldukça zengindir. K vitamini, kanın pıhtılaşmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Kuru Kayısının Faydaları

Kuru Kayısının Zararları

Kuru kayısının sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Ancak fazla tüketilirse;  ishal, kasık ağrısı ve şişkinlik gibi yan etkilere sebep olabilir.

Kayısı tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsur ise, kayısı çekirdeğidir. Kayısı çekirdeği, vücudun dengesini bozabilecek bazı enzimlere sahiptir. Bu sebeple hamile ve emzirme dönemindeki kadınların kayısı çekirdeğini tüketmemesi gerekmektedir.

Kuru Kayısının Faydaları hususunda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Sağlıklı bir yaşam istiyorsak, vücut sağlığına özen göstermek zorundayız. Bunu yaparken de besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmek oldukça önem arz ediyor. Kayısı yiyelim, sağlıklı yaşayalım!

Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

 1. dizi haberleri
  18/12/2017 at 11:37 am

  Harika bir konu olmus 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir