Özlemce Şeyler > Dizi – Film İncelemeleri > Black Mirror 4.Sezon Konusu ve İzleyici Yorumları

Black Mirror 4.Sezon Konusu ve İzleyici Yorumları

Piyasayı yerle bir eden bir dizi Black Mirror ve 4.sezonuyla herkesin dilinde. Domuz içeren ve çok ağır bir bölümle dizi hayatına giriş yapan Black Mirror, başta teknolojinin zararları nelerdir mottosuna sahipti fakat günden güne evirmeye başladı bu mottoyu ve her bölümüyle kendini aşan bir dizi oldu.

Black Mirror 4.Sezon

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı dizi hakkında spoiler içermektedir.

Black Mirror dizi yorumlarını ele alacağız bugün, Black Mirror 4.sezon bölüm özetleriyle beraber. Biz bomba bir dizi olduğunu belirterek taraflı bir yaklaşımda bulunmuş olabiliriz. Bu sebeple dizi hakkında bir izleyicinin olumsuz yorumlarıyla başlıyoruz izleyici yorumlarına.

black mirror 4.sezon izle

  • 4.sezon yorumları:

4. sezonu ‘genel olarak’ beğenmediğim dizi olmuştur.

Diziyi beğenmememin en temel nedeni bölümlerin çoğunun toplama klişelerden bir araya gelmiş olması ve önceki sezonlarda yer alan kimi bölümlerin kişisel hafızamıza da benzerlik faktörüyle eşlik etmesi oluyor. Sanki önceki sezonları izlememiş olsam beğenirdim.

Eleştirilerimin temel noktasında Black Mirror kişiye bir yenilmişlik hissi verirken bu sezon genelinde böyle bir duygu yoktu.

4.sezon bölüm yorumları

1. bölüm: Gündelik hayatında öz güveni düşük bir programcının ‘infinity‘ adıyla harikalar yaratan bir oyunun da mimarlarından birini anlatıyor. Bahsedilen kişi programı çevrim içi dünyanın dışında da kendisine özel bir alanda yine kurguluyor. Tabi gıcık olduğu onlarca insanın dna parçalarını kopyalayarak oyunda onları sonsuza dek bir döngüye sokuyor. Kendi tanrılığını, kendi basit zekasını yücelterek.

Kopyaların kafesten kaçışına dair planlar çok klişeydi, eleştirimin büyük çoğunluğu burada. Yani hele sonda oradan kaçıp oyunun çevrim içi bir parçası haline gelmeleri… Programcının da, oyunun bozulan sistemiyle birlikte o kaçışla ölmesi klişe klişe klişe.

2. bölüm: Nispeten daha ilgi çekici bir konu. Bir kızın tüm hayatını ipad üzerinden gözlemleyen anne. Küçüklüğünde bir yere kadar normal karşıladığınız bu olayın ilerledikçe saçma bir hale geldiğini görüyoruz. Kızın ilk cinsel deneyimine şahit oluyor, kızın küçüklükten itibaren kendini strese sokan şeyleri flu görmesi gibi hayatındaki kimi temel noktaları eksik yaşadığını görüyoruz. Bununla birlikte annenin iyice programa bağımlı bir hale geldiğini görmeye başlıyoruz ve neticesinde olanlar tipik Black Mirror konseptine en uygun eşleşmeler oluyor.

black mirror yeni dizi izle

3. bölüm: Bir cinayet ve peşi sıra gelen diğerleri.. Bence en kötü bölüm buydu sezonun. İğrençti, kurgu sıfır.

4. bölüm: The lobster. Bildiğin tüm bölüm oydu nereden baksanız da sonra işi yine sanala filan bağlamışlar. Bu bölümü değil the lobster izleyin daha iyi. Yine de kişinin ilişki süresini, sürecini belirleyen bir sistemin ne kadar leş detaylar kumaşı olabildiğini görüyorsunuz. Black Mirror konseptinden huzurlu finaliyle yine kopan bir bölümdü.

5. bölüm: Sezonun en iyi bölümüydü. ama o kadar sarsıcı mıydı, hayır.

6. bölüm: Klişeler zinciri kendi muammasını oluşturuyordu. Fena değildi ama klişeydi ötesine geçmez.

Black Mirror Dizisinin Önermesine Eleştiri

Diziler, özellikle komedi ağırlıklı olarak içermeyen diziler bir önermeye sahiptir. Bu önerme değerlerine göre değerlendirilirler.

  • Bir izleyici de yine bu önerme konusuna değinmiş:

Black Mirror 4.sezonla birlikte ilk 2 sezonundaki görece derinliğini tamamen kaybetmiş, zaten sinema zevki konusunda gurme bir lezzete sahip insanları hiçbir zaman tatmin edememiş vasat bir dizidir. Hoş, formu dümdüz Amerikan formatında olan bir yapımdan ne bekleniyordu, bu büyük bir soru işareti olmakla birlikte, genel niteliğinde futuristik bir burjuva eleştirisidir. Black Mirror’dan teknoloji sosunu çıkarırsanız, önerme niteliğinde elde avuçta bir şey kalmaz.

Karşılaştırmak yersiz ama önerme niteliğindeki karşılıklarının çok çok daha daha iyilerini, Haneke, Bunuel yaptı.

Black Mirror dizi yorumları odaklı baktığımızda teknoloji üzerinden gittiğini görürüz, alt yazılarda farklı bir önerme veriyor mu bu bizce tartışılır. İzleyicinin tıpkı bir sanat eseri olarak bir tabloya baktığı gibi, bakan kişi ne görürse o kadar eserdir o izleyicide bu dizi de.

black mirror 4.sezon yeni bölümleri

  • Diziye dair yine bir izleyiciden son yorumla günü kapatıyoruz:

Black Mirror bazı bölümleriyle yüze tokat gibi inen, bazılarını izledikten sonra mide bulantısı baş dönmesi yapan dizidir. Dizi değil de kısa filmler serisi de denebilir, çünkü bölümler birbirinden kısmen bağımsızdır. Diziyi içselleştirmeden izlerseniz veya zaten kurgulanan distopya, gelecek hakkında kafa yormadığınız beyninizi gıdıklamayan bi konuysa bilgisayarı kapadığınızda da hayatınızda bir şey değişmeyecektir.

Dizinin sanal gerçeklik olgusu birçok insanda kafaları karıştırmaya, sorular sordurmaya devam ediyor. Rutherford, Tesla, Jozes isimleri sanal gerçeklik kuramını araştırmak isteyenlere biraz faydalı olabilir. Rut

Black Mirror yeni sezon ve bölüm yorumlarıyla yakında yine sizlerleyiz. İyi seyirler.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir