Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Bitcoin Yükselecek Mi Düşecek Mi?

Bitcoin Yükselecek Mi Düşecek Mi?

Bu hafta en gözde sanal para konumundaki bitcoin düşüp yükselmesiyle, yatırımcıları bir hayli endişelendirdi. Aslında tecrübesiz yatırımcıları demek daha doğru. Bitcoin bu yazıyı yazarken 63450 TL civarında, geçen hafta 70000 TL’yi geçmişti, fakat daha 15 gün önce 9 aralıkta Bitcoin ve İota ile ilgili ilk yazımızı yazarken 59000 TL civarındaydı.

Bitcoin Bir Balon Mu?

Bitcoin ile ilgili 4 cephe var şu anda Türkiye’de. İlki bitcoinin bir balon, ponzi olduğunu daha önceki mutluluk zincirleri gibi olduğunu ve çökeceğini, patlayacağını düşünüyor. Bitcoinin bu dalgalanmasıyla da balonun patladığını düşünüyorlar.

bitcoin balon mu

Bitcoin evet büyük bir dalgalanmada ama bitcoin 2017 yılı boyunca 6 defa %30 değer kaybı yaşamış bir kripto para. Değer kaybı bu gibi birimler için gayet normal. Unutmayın, bitcoinin büyük bir kısmı 40 kişinin elinde ve bu 40 kişi piyasayı istediği gibi yönetebilecek durumda. Fakat şu var, bu 40 kişinin bitcoin üzerindeki gücü günden güne azalıyor. Bu kişiler bitcoinlerini sattığında, bitcoin düşüyor, satanlar sattıkları bitcoinleri almadan havuza yeni alıcılar geliyor ve alttakiler güçleniyor. Yani bir süre sonra bitcoin sabitlenecek ve balinaların küçük balıklar üzerindeki etkisi yok olacak.

Bitcoinle ilgili 2. cephe, bitcoini al sat olarak kullanan ve aslında zarar eden kesim. Bitcoin eğer 7/24 takip edemiyorsanız al-sat aracı değildir, bitcoini alır ve hodl (hold ama hodl derler borsada) edersin, bu şekilde kazanırsın. Al-sat yapmak istiyorsanız bitcoin cash, carnado, iota gibi altcoinlere yönelmelisiniz.

Bitcoinde 3.cephe parasını iyi değerlendirenlerin olduğu kesim. Bitcoin aldığında satmayan, düştüğünde daha çok satın alan kesim. Bu cephe daima para kazanır. Parası yani aslında bitcoini değer kaybettiğinde endişelenmez. Zaten stop loss değeri vardır onun için, kullandığı yabancı borsadan çoktan anaparasını da geri çekmiş kafası rahattır. Uzun vadeli yatırımcıdır bu grup. Bitcoin bir yatırım aracına değil aslında bir kullanım amacına sahiptir. Bitcoinin globalleşmesi de bu amaca yöneliktir.

bitcoin gelecekte ne olacak

Bitcoinde son grupsa, henüz bitcoine girmemiş, girsem mi girmesem mi, treni kaçırdım mı acaba diyen kararsız grup. Bu grup her zaman izler olanları. Kendilerine göre paraları cebinde olduğu için rahatlardır ama bir yandan da bitcoinden para kazananları görünce pişmanlık duyarlar.

Bitcoin Ne Olur Yükselecek Mi Düşecek Mi?

Bitcoinin yıl sonu 70000 TL sınırına tekrar çıkacağı söyleniyor. Aynı zamanda bitcoin balonunun patlayacağını söyleyen de var. Bitcoin almalı mıyım diye sorarsanız, bu tamamen size kalmış bir durum. Burada söylediklerimizin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Bitcoin denen kripto paradan 21 milyon adet bulunuyor ve şu anda 18 milyonu alınmış durumda. Kalan 3 milyon alınana kadar büyük ihtimal yükselişini sürdürecek. Bu sürede de bitcoin ne kadar geçerli bir para birimi olacak bunu zamanla göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir