Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Almanca’da Günlük Konuşmada Zamanların Kullanımı

Almanca’da Günlük Konuşmada Zamanların Kullanımı

Yabancı dil konusunda daha önce kolay İngilizce öğrenme teknikleri üzerine konuşmuştuk. İngilizce kadar günümüzde artık ikinci bir yabancı dil de çok önemli olmaya başladı. Öyle ki, iş başvurularında size İngilizce biliyor musunuz denmiyor, ikinci yabancı dil olarak ne biliyorsunuz deniyor. Yani siz direkt İngilizce biliyor olarak kabul ediliyorsunuz. İkinci yabancı dil olarak dikkat çeken dillerden olan Almanca, Fransızca, İtalyanca, Arapça, İspanyolca, Çince gibi dillerden bizde Almanca’yı seçtik ve bu dil üzerine Almanca zamanlar konusunu sizlere en yalın haliyle anlatmak istedik.

Almanca’da Günlük Konuşmada Zamanların Kullanımı

Zamanlar konusuyla Almanca diline başladık, çünkü nasıl kolay Almanca öğrenebilirim sorusuna ilk yanıt daima zamanları öğrenin cevabıdır.

Şimdiki zaman, Almanca’yı İngilizce’yle kıyaslarsak Almanca’da daha önemli konumda. Çünkü Almanlar şimdiki zamanı gelecek zaman için bile kullanabiliyorlar. Temel olarak Almanca’da üç zaman dilimi kullanılır, tıpkı bizdeki gibi; geldim, geliyorum, geleceğim. Yani;

  • Geldim: Ich bin gekommen
  • Geliyorum: Ich komme
  • Geleceğim: Ich werde kommen

almancada zamanlar kullanımı

Temel olarak konuşma dilinde 3 zaman kullanılır ama 6 zaman dilimi vardır Almanca’da. Günlük konuşmada kullanılan zamanlar yukarıda, tüm zaman dilimleri ise altta yer alıyor.

Die Vergangenheit – Geçmiş Zaman Kullanımı

Geçmiş zaman Almanca’da üç kısma ayrılmış durumda. -di’li geçmiş zaman, -miş’li geçmiş zaman ve duyulan geçmiş zamanın hikayesi yani -mişti’li geçmiş zaman. Örneğin gelmek fiili için birinci tekil şahısta kullanımlarına bakalım.

Perfekt (-di’li geçmiş zaman)

ich bin gekommen

ben geldim

Präteritum (-miş’li geçmiş zaman)

ich kam
ben gelmişim

(Präteritum, bazen konuşmada kolaylık olması açısından ben geldim için de kullanılabilir.)

Plusquamperfekt (-mişti’li geçmiş zaman)

ich war gekommen
ben gelmiştim

Burada henüz fiil kullanımlarını anlatmadık, ama kommen geçmiş zamanda birinci tekil şahıs için “bin” ön ekini alır ve düzensiz bir fiil olduğu için diğer fiiler gibi gekommt değil gekommen olur. Bu kullanımları Almanca’da Fiil Kullanımı konusunda detaylıca inceleyeceğiz. Almanca okunuşları da çalışalım aynı zamanda, nasıl okunuyor bunlar derseniz:

  • ich bin gekommen: ih bin gekomın
  • ich kam: ih kam
  • ich war gekommen: ih vağ gekomın

almanca günlük konuşma dili

Die Gegenwart – Şimdiki Zaman Kullanımı

Şimdiki zaman, Almanca öğrenmek isteyenlerin en çok sevdiği, en kolay gelen zaman tipidir. Arada gelecek zaman için de kullanılabilir olması şimdiki zamanı daha kullanılabilir yapıyor.

Präsens (şimdiki zaman)

ich komme ben geliyorum

Okunuşu:

  • ich komme: ih kommı

Okunuşlarda fark etmişsiniz, “e” sesi ikinci heceye gelirse “ı” şeklinde okunuyor.

Die Zukunft – Gelecek Zaman

Gelelim gelecek zamana, Almanca’da gelecek zamanın kullanımı kolay. Fiilin mastar halini sona atıp, werden fiilini özneye göre çekimliyoruz. İngilizce’deki gibi yok işlem planlıysa “am going to”, plansızsa “will” kullanırız gibi bir ayrım yok Almanca’da. Fakat iki tane gelecek zaman var, -ecek, -acak ve -miş olmak, -mış olmak şeklinde. Konuyu daha kolay anlatmak adına gelecek zamanları inceleyelim.

Futur I (gelecek zaman)

ich werde kommen ben geleceğim

Futur II (-miş’li gelecek zaman)

ich werde gekommen sein ben gelmiş olacağım

Bu gelecek zamanın İngilizce’de karşılığı Future Perfect Tense‘dir. Olmuş gelecek zaman olarak da duyabilirsiniz.

Bu cümlelerin okunuşları:

  • ich werde kommen: ih verdı komın
  • ich werde gekommen: ih verdı gekomın

nasıl almanca öğrenebilirim

Bugünki Almanca dersimiz zamanlar üzerineydi, ileride tıpkı Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri gibi, Kolay Almanca Öğrenme konusuna da değineceğiz. Öncesinden bir Almanca’ya giriş yapmak istedik. Almanca, İngilizce’ye göre daha zordur, ama sistematiktir. İngilizce’ye göre daha mantıklıdır. Herkesin taktığı artikel konusu dilin içine girdiğinizde göreceksiniz ki aslında o kadar dert edilecek bir durum değildir.

Yabancı dil derslerimizin devamı gelecek.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir