Özlemce Şeyler > Yemek - Hamurişi Tarifleri > Tavada Bazlama Tarifi

Tavada Bazlama Tarifi

Tavada Bazlama Tarifi

Merhabalar, bugün sizlere Tavada Bazlama Tarifi vereceğim.

Bazlama birçok kişi tarafından sevilen ve afiyetle tüketilen bir ekmek türü. Köyde odun ateşinde pişen bazlamanın yeri ayrıdır. Ancak bazlama yapmak için illa odun ateşine ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan sadece ateş ve tava..

Bazlama ya da börek yapmak için büyük boy bir tava edinmenizi tavsiye ederim. Ancak yoksa da önemli değil. 🙂

Ben bazlamayı en çok kahvaltıda severim. Sıcacık bazlamanın yanına mis gibi tereyağı yakışmaz mı? Bazlamanın içine ya da üzerine tereyağı sürülür, yanında ister peynir yiyin, isterseniz de zeytin.. Bazlamayı, kimi peynirle sever, kimi zeytinle; kimisi çemenle yer, kimisi reçelle..

Bazlamayı aşkla anlattıktan sonra lafı daha fazla uzatmayarak tarifime geçiyorum.

Tavada Bazlama Tarifi

Bazlama Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kilo un
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2,5 su bardağı ılık su
  • 1 paket instant maya ya da yaş maya

Hazırlanışı:

1 kilo un derin bir kaba alınır. İçine 2 tatlı kaşığı tuz ile 1 paket maya koyulur. Maya, instant ya da yaş maya olabilir. Malzemeler kaba konulduktan sonra 2,5 su bardağı ılık su yavaş yavaş eklenir ve karıştırılır. Malzemeler iyice karıştırılır ve hamur yoğurulur. Hamur, kulak memesi kıvamından daha yumuşak olmalıdır. Hamur kıvamını alınca üzeri temiz bir bezle kapatılır ve mayalanmaya bırakılır.

Tavada Bazlama TarifiMayalanma süresi yaz aylarında daha kısa, kış aylarında ise biraz daha uzun sürmektedir. Hamurun mayalanması için yaklaşık 30 dakika dinlenmesi gereklidir.

Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra, hamur parçalara ayrılır ve bezelenir. Hamurun üzerine temiz bir örterek 15 dakika daha dinlenmeye bırakılır. Bezeler ise çorba kasesi büyüklüğünde olmalıdır.

Bazlama hamuru dinlendikten sonra, tahtanın üzerine un serpilir ve bezenin biri üzerine konur. Parmak uçlarıyla hamura bazlama şekli verilir ve teflon tavaya konularak arkalı-önlü iyice pişmesi sağlanır. Bu arada bazlama hamurunu teflon tavaya koymadan önce tavanın iyice ısıtılmış olması oldukça önemlidir.

Bazlama hamuru bitene kadar aynı işlem tekrarlanır. Bu arada verdiğim tariften 7 adet bazlama çıkıyor.

Ocaktan yeni inen bazlamanın içine tereyağı ve peynir koyarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Tavada Yumuşacık Bazlama Tarifi, işte bu kadar kolay. Umarım beğenirsiniz, hepinize şimdiden afiyet olsun.

Tekrar görüşmek üzere, sevgiyle kalın. 🙂

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir