Özlemce Şeyler > Eğitim > Okullarda Ders Olarak Oynatılmalı Diye Düşünülen Oyunlar

Okullarda Ders Olarak Oynatılmalı Diye Düşünülen Oyunlar

Eğitim sistemimiz sürekli değişiyor, öyle ki sınav sistemiyle kombine bir değişim olmayınca takip dahi edilemiyor değişim. Bana sorun misal 5+3+3 mü 4+4+4 mü yoksa 4+4+2 mi var ilköğretim ve lisede diye bilmem mesela. Sınav sisteminde de rekor değişikliğimiz var, OKS, TEOG, YKS, LYS, … diye gider bu değişen sınav sistemleri. Bugün biz de bir değişiklik yapsak ne yapardık diye düşündük ve gençliğimizi ya da çocukluk yıllarımızı etkileyen oyunlardan hangilerinin okulda olsa güzel olurdu fikrini tartışma kararı aldık.

Eğitim Sistemimizin İhtiyacı Olduğunu Düşündüğümüz Oyunlar

Bazı strateji oyunları var, öyle ki ders olarak oynatılsa insanın ufkunu açar. Henüz öğrencilik yıllarında birçok şeyin farkına vardırır. Hemen dönelim çocukluğumuza, biz 90’larda büyüdük bu sebeple buralardan örnek vereceğiz. Hani o sabahın köründe kalkıp izlenen Tsubasa yani Küçük Golcü yılları ya da akşam haberlerden önce izlenen Şirinler zamanı. Haftasonu sabah Ninja ve Power Rangers‘ın olduğu, Susam Sokağı‘ndan masumluğun öğrenildiği, süpermarketlerin egemenliğinde kaybolmamış bakkalların olduğu zamanlar. Bakkal demişken bizim bakkal veresiye de yazardı. Bu sayede herkesin ismi bilinirdi mahallede bakkal tarafından. Ama sonraları bozdular, pahalı ürün satmaya başladılar ve o zaman halkın güvenini kaybettiler. Hepsi için geçerli olmasa da bizim sokak için geçerliydi bu.

tsubasa eğitim sistemi
Bir zamanların en çok oynanan atari oyunu Kaptan Tsubasa 2.

Tsubasa’nın atari oyunu da vardı. Captain Tsubasa 2. Şifreler yazardınız hatırlayın. Balon oyunu vardı, bulutlu bir oyundu vardı. Tabi bunlar iki kişi oynanınca zevkli olan oyunlar. Öyle Super Mario, Street Fighter, Mortal Kombat filan demeyeceğim. Bunları herkes biliyor. Contra misal iki kişi oynanınca ortalığı darmaduman eden zevkin doruklarına çıkartan bir oyundu. Bunun kadar zevkli diğer bir oyun Tank 1990 oyunu. Snow Bros unutulmaz. Biraz geçmişe gidersek Sunset Riders, Super Sidekicks, kimin eli kimin cebinde belli olmayan Captain Commando yakın geçmişte Goal 3 bizi nostaljik o anlara götürür. İtiraf edin Goal 3’te hangimiz hortuma yakalanıp, uçmadık ya da şimşeklerin hedefi olmadık. Tam kafa topuna çıkacakken oyuncumuz yerde sürününce sinirden gül gül ölmedik mi? Goal 3’ü özleyenlere alttaki videoyu bırakıyorum.

 

Konu dağılmadan toparlarsak eğitim sistemimiz için biz bazı oyunların faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Hem stratejik, hem insan hayatını tanıma hem de dil geliştirme bakımından. Birçok oyun ingilizce ama açın bakın bir Football Manager‘ı, Jose Mourinho’nun demeçlerini 10 yaşındaki çocuk hiç sözlük kullanmadan çevirebilir. Bunlar hep oyunun gücü. Okullarda olması gereken derslerin konusuna 2pac’in bir sözüyle başlayalım:

Bence okullarda uyuşturucu dersi olmalı, ırkçılık hakkında ders olmalı, polis vahşeti hakkında ders olmalı. Neden insanların aç kaldığı hakkında dersler olmalı. Ama yok, onun yerine beden eğitimi var, hadi voleybol oynamayı öğrenelim neyime yarayacaksa. Git voleybolu evinin orada oyna.

Tupac çok farklı bir konuya değiniyor aslında. Gelelim günümüzün popüler konusuna. 100 kişiye sorduk 150 kişi okullarda kodlama dersinin olması gerektiğine değindi. Bahçeşehir Koleji sanırım, çevrede kodlamaya en çok önem veren okul. Hatta New York’a geçenlerde bir kız gitti. Ödül aldı, yanlış hatırlamıyorsam sudaki mikrop miktarını tespit eden bir cihaz kodladığı için. Kodlama geleceğin değil artık günümüzün mesleği oldu. Her ne kadar Silikon Vadisi’nde çalışanların çocuklarını teknolojiden uzak büyüttüğü dedikodusu varsa da ben bunun gerçek olduğunu düşünmüyorum. Yapay zeka üzerine yapılan çalışmalar ayrı bir boyuta taşındı, Silikon Vadisi‘nin bundan kendini alıkoyabileceğini düşünmüyorum.

Eğitim sistemine entegre edilmesi gereken oyunlardan biri olarak Go‘yu da öneriyorlar. Satranç oyununu hatırlatsa da farklılıkları mevcut.

eğitim sistemindeki değişiklikler

Go oyunu nedir, nasıl oynanır? Go oyunu kökenine baktığımızda Çin kökenli olmasına rağmen bütün Doğu Asya‘da tanınır ve oynanır. Oyunda beyaz ve siyah renklerde küçük, yuvarlak taşlar kullanılır. Oyuna siyah başlar. Sırası gelen oyuncunun kendi taşını oyun tahtasındaki mümkün olan bir yere yerleştirmesiyle oyun sürer. Tahtaya konulan taşlar esir alınmadığı müddetçe oyun sonuna kadar hareket edemezler. Tüm taşlar aynı değere sahiptir, ancak birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler. Oyun sonunda en çok alana sahip olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Go oyununun faydaları:

 1. Yaratıcılık
 2. İletişim
 3. Soyut ve analitik düşünme

yeteneklerini geliştirir.

Değişik bir öneri de geldi: Monopoly. Karakter analizi için birebir Monopoly’i düşündüğünüzde. Ders olarak verilmese de, ders sonları bir yarım saat oynanabilir. Bu süreçte okuyucularımızdan Şişe Çevirmece oyunu önerisini bile aldık. Bunun sebebi olarak da doğruluk ve cesaret gibi olguları küçüklükten öğrenmek.

Okullarda Ders Olarak Oynatılmalı Diye Düşünülen Oyunlar

Oyunlar denince, sahnede oynanan oyunlar da geliyor akla. Tabi William Shakespeare‘in dönemi kapatacak kadar güzel oyunları var. Misal Othello‘daki Iago karakterini 1 yıl boyunca işlesen yine çözümleyemezsin ya da Hamlet de oynanabilir. Ben Kral Lear‘ı tercih ederdim sanırım, Cordelia‘yı ama nolur iyi bir oyuncu oynasın. Şu ana kadar izlediğim tüm tiyatro oyunlarında Cordelia felaketti. Tiyatro demişken şu sıralar Devlet Tiyatroları‘nda 2 saat 45 dakika süren Karmakarışık isimli bir oyun var. Bilet bulabilirseniz gidin. Efsane, özellikle 2.perde de George Pigdon harikalar yaratıyor. Dramalar çocuğun farklı düşünüp farklı yorumlamasına, ufkunun gelişmesine, farklı bakış açıları kazanmasına, en önemlisi ise çocuğa özgüven aşılamasında birebirdir.

Oyunlara dönersek tabi herkesi aklına Age Of Empires geliyor, ama ben Age Of Empires demeyeceğim. AOK benzeri bir oyun olan Cossacks iyi bir yönetim oyunu olabilir. Siyaseti tercih edeceklere öğretilebilir. Aynı zamanda bu gruba House Of Cards ve Suits de izletilmeli. Son zamanlarda izlediğim en harika film olan Miss Sloane ise tez ödevi olarak verilmeli.

Bilgisayardan uzaklaşırsak Go benzeri bir strateji oyunu olan Satranç iyi bir alternatif eğitim sistemimiz için. İleriye yönelik düşünme gücünü geliştiren, yeri geldiğindeyse saçma hatalarla tüm dünyanızı başınıza yıkabilen bir oyun. En önemli taşınızı feda ederek oyun kazanabilirsiniz, yeri gelir piyonlar size oyun kazandırır. Kimin, neyin peşinde olduğu belli olmayan enteresan ama zeka geliştirdiği şüphesiz gerçek olan bir oyun Satranç.

Monopoly demişken diğer bir karakter tahlili Poker olabilir. Bu da insan ilişkilerinde sizi öne çıkarır. Bir Miss Sloane ya da Harvey Specter olma yoluna koyabilir sizi Poker.

go oyunu nedir nasIl oynanIr

Hep strateji ve kişilik gelişiminden bahsettik, ingilizce gibi dil gelişimi isteniyorsa; Sims, GTA Vice City, Football Manager gibi oyunlar tercih edilmeli. Online oyunlarda chat işi önemli, en kolay İngilizce nasıl öğrenilir diyorsanız League of Legends günümüzün popülerleri arasında.

Ogame‘i alttaki maddelerle savunan bir okurumuz oldu, paylaşmak isteriz:

 1. Planlı olmanın yararı
 2. Hareketlerinden sorumlu olduğun bilinci
 3. Arkadaş çevresinin yararı, zararı
 4. Tek başına yaşayabilme
 5. Ticaret
 6. Rekabetin önemli
 7. Sadakat
 8. Gerekirse ihanet

Oyunun çok tutkulu olduğuna şüphe yok. Bazı oyunlar vardır ki, bunlar da kesinlikle çocuklardan uzak tutulmalı:

 • Minecraft – Fiziki zeka gelişimi açısından kötü örnek. Uçan bloklar var, sonsuz su kuyusu gibi nesneler var.
 • Age of Empires – Bildiğimiz savaş oyunu bu.
 • Sims – İnsanların hayatını kalıplara sokup yönetmeyi aşılar.
 • Dota 2 – Ruslar yüzünden ırkçı bir karakter geliştirebilirler.
 • GTA Vice City – Yok artık; uyuşturucu, alkol, cinayet, kan, vahşet, küfür, hırsızlık, gasp,…

Üstte belirtilen tüm yorumlar okuyucularımızın bize gönderdikleridir. Eğitim sistemi oyunlarla güzelleştirilebilir ve okullar öğrenciler için daha gidilebilir ortamlar olabilir. Öğrencileri okula çekmek gerek oyunla gerekse başka türlü eğlenceli yollarla denenmelidir. Onların bizim geleceğimiz olduğunu unutmayın.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir