Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Nasıl Para Biriktirilir?

Nasıl Para Biriktirilir?

Özellikle öğrenci arkadaşlarımızdan çok duyuyoruz nasıl para biriktirilir ya da para biriktirmenin yolları konularını. Bununla ilgili bir araştırma yapıp sizlerle paylaşalım istedik. Hem evde para biriktirmenin yollarını konuşacağız hem de nasıl tasarruf edilir, nasıl tutumlu olunur konularına değineceğiz. Ziyaretçilerimizde konu altına kendi taktiklerini yazabilir.

Nasıl Para Biriktirilir? Para Biriktirme Yöntemleri

Kendi kendimize nasıl para biriktirilir diye sorduğumuzda alınan yanıt para harcama arkadaşım şeklindedir. Para biriktiremiyorum ama diye sonuçlanır bu tür bir yanıtın cevabı. Biraz daha spesifik, hedefe yönelik çalışmalısınız. Para biriktirmek için para harcamalısınız ama ölçüsünde. Hadi detaya inelim.

evde nasıl para biriktirebilirim
Birikimleriniz geleceğinizdir.
  1. Para biriktirmek için dışarı çıkarken daima harcayabileceğiniz kadar parayı yanınıza alın fazlasını değil, kredi kartını da evde bırakın. Acil durumlar için fazladan yanınızda 20 lira olsun. Fakat bu acil durumlarda harcamanız için, asla acil bir durum ortaya çıkmadıkça harcamamalısınız. Para biriktirmenin ilk yolu, yanınızda fazla bulundurmamanız.
  2. Para biriktirmek için ikinci kurala geçelim. Bu benim için direkt geçerli aslında. Kredi kartı yerine bankamatik kartı kullananlar, harcamalarınızı kartla değil nakit para ile yapın. Paranın gittiğini görmek sizi, para harcama oranınızı düşürmeye yöneltecektir. Paranın azalması, elinizden çıkması bunlar hep bilinç altınıza paranızı elde tutmanızı söyleyecek ve bu şekilde daha tasarruflu olacaksınız.
  3. Eğer ki başkalarının düşüncelerini dikkate alıyorsanız, çevrenize ne kadar az paranız kaldığından bahsedin. Başkalarının sizin ekonominiz, tasarrufunuz hakkındaki sözleri sizin para harcama durumunuzu etkileyecek ve elinizde daha çok para bulunmasını sağlayacaktır. Bunlar tamamen beyne nasıl para biriktirebilirim sorusunu sorduracaktır.
  4. Günlük, haftalık ya da aylık alışverişlerinizde alışverişe çıkmadan ne kadar para harcayacağınızı önceden belirleyin. Hatta kağıda, telefona not alın. Evde para biriktirmenin en kritik noktalarındandır bu madde.
  5. Harcamalarım diye bir liste yapın ve var olan paranız giderleri çıkartın. Kalan paraya sadık kalmaya çalışın. Ay başı 3000 lira biriktiriyorum bu ay süper deyip, ay sonu elinize 100 lira kalmasın. Süpriz giderleri unutmayın. Para biriktirme programı bu şekilde yapılmaya başlanır.

Öğrenciyim Nasıl Para Biriktirebilirim? Nasıl Tasarruf Edilir?

Öğrenciyim ama para biriktiremiyorum nasıl para biriktirebilirim diyenleri duyuyorum. Onlar için üstteki 5 maddenin çoğu geçerli, fakat 4 madde daha ekliyorum nasıl para biriktirilir, nasıl tasarruf edilir konusuyla ilgili. Bu 4 maddeye geçmeden önce size önerim; sözleşmeli personel alım ilanları konusunu daima inceleyin. Bazen part time işler olabiliyor, bu size ek gelir imkanı sunabilir. Şimdi para biriktirme yöntemlerine geçelim.

  1. Öğrenci dostlarım, her ay paranızı aldığınızda hemen bir liste yapın. Bana sorarsanız para gelmeden bir gider listesi hazırlayın. Tek tek tüm giderleriniz herhangi bir şekilde az değil hatta çok hesaplayarak yapın. Nerede, ne zaman içtiğimiz belli olan çaydır, sudur, yediğimiz simittir bunları da listeye ekleyin. Para biriktirme konusunda yapılan en büyük yanlışlardandır bu ufak giderleri hesaba katmamak. Tavsiyemiz, bu gider listesini yaparken birazcık üste yuvarlayarak hesap yapın. Mesela okul gideri 17 lira mı tuttu, 20 lira deyin 25 lira deyin. Çünkü biliyoruz o aradaki yuvarladığınız para hiç haberiniz olmadan cebinizden uçacak gidecek.
  2. Yemeği daima evde yiyin, evde yapın. Dışarıda yemek işi yok, sıfıra indirin. Yumurta, makarna, mantı, köfte gibi kolay yemekler öğrenin. İlla dışarıda yiyeceğim diyorsanız doğru gider listesine bunu da ekleyin.
  3. Midesi boş olanın cebi hızlı boşalır sözünden yola çıkarak karnınız açken sakın hea alışverişe çıkmayın. Yapılan araştırmada karnı aç insanların tok insanlara göre alışverişte daha çok para harcadığı gözlemlenmiş.
  4. Sigara, alkol varsa bırakın. Hem sağlığınız hem de cebiniz için. Çok teşekkür edersiniz ileride.

Eskilerden beri gelen bir öğüt vardır. Eğer para biriktirerek zengin olmak istiyorsan, aldığın maaşın yarısını kenara koy. Koyamıyorsan daha çok para kazan ya da giderlerini kıs. Zengin olmanın yolu budur.

para biriktirmenin yollarI yöntemleri

Nasıl para biriktirilir konusunda belki de en büyük öneri şimdi geliyor:”Borç almayın.” Borç demek gelecek olan paranıza el konulması demek, Ne yapın edin, borçsuz yaşayın. Gerekirse yemeyin, içmeyin. Fakirlik görün. Fakir olunca ölmezsiniz, ama borç yapıp geleceğiniz elinizden alınırsa umutsuzluğa kapılırsınız. Bazıları der ki, para biriktirmek için kredi çekin borca girin. Bu söz iradeli kimseler için geçerli değildir, hatta üstüne bir de boşa para kaptırırsınız bankaya. İki banka hesabınız olsun, birini hiç açmayın sadece oraya para atın. Görün bakın nasıl para birikiyor.

Öğrenciyim daha fazla nasıl para biriktiririm, nasıl paramı kenara koyarım diyorsanız bol bol toplu taşıma kullanın. Araba, taksi vb. uzak durun. Hatta mümkünse bisiklet kullanın. Kredi kartı almayın. Kredi kartıyla alışveriş yapmak olmayan paranızı harcamaktır. Buna engel olun. Evde yemek yiyin, abur cuburdan uzak durun.

Biriktirdiğiniz paranın doktora gitmesini istemezsiniz.

Para mutluluk getirir mi konumuzu biliyorsunuz. Para, mutluluğunuz için bir araç olmalı ancak o zaman mutlu olabilirsiniz. Paranın araç olduğu tek konu da paranın hayallere göre idame edilmesi. Paranızı hayalleriniz için harcayın; kıyafet, sinema, tiyatro, vb. harcamalarınıza hayalleriniz sonrası yer verin. Geçici mutluluk veren şeyler için para harcamayın. Para biriktirme yöntemleri konusunu açmamızın sebebi, hayallerinize burada biriktireceğiniz paralarla ulaşabilmenizi sağlamak. Lütfen siz de en azından bizim kadar hayallerinize önem verin diyerek nasıl para biriktirilir konumuzu burada noktalıyoruz. Gitmeden ekleyelim, kumbara kullanın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir