Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > İyi Bir Fotoğraf Çekmek İçin İyi Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi

İyi Bir Fotoğraf Çekmek İçin İyi Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi

İyi fotoğraf çekmek hep merak edilir. iyi fotoğraf çekmek için kişi kendisini geliştirir bakış açısı oluşturur fakat bu biraz da iyi fotoğraf makinesine sahip olmakla mümkündür. Nette görürsünüz illa ki; iyi fotoğraf makinesi önerileri/tavsiyeleri diye. Bugün iyi fotoğraf çekmek üzerine fotoğrafçılardan öneriler alacağız.

İyi Bir Fotoğraf Çekmek İçin İyi Fotoğraf Makinesi Önerileri

  • İlk yorumumuz iyi fotoğraf çekmek ve iyi fotoğraf makinesi ilişkisi üzerine:

Fotoğrafçılık sitelerinde Ara Güler ve Ansel Adams‘ın iyi fotoğraf makinelerini yerin dibine soktuğunu görürsünüz. Daha geçen yabancı bir web sitede iyi fotoğraf makinesi olmaz iyi fotoğrafçı olur sözünü okumuştum. Tabi Ara Güler ve Ansel Adams dedim ama piyasada iyi fotoğrafçı o kadar az ki (bu arada Adams 82’sinde rahmetli oldu). Instagram‘da bulabilirsiniz tabi 7 milyor 3 milyon 700 milyar tane fotoğrafçı. Tabi filtrenin dibine vurmuş fotoğrafçılardır bunlar.

iyi fotoğraf makinesi önerileri tavsiyeleri

Konuya dönersek Ara Güler şunu ima ediyor anladığım kadarıyla, eğer ki fotoğraf makinesi standart bir makineyse gayet de en pahalı fotoğraf makinelerinin ulaştığı fotoğraf makinesine ulaşabilirsiniz. Bu Samsung Note 4 bile olabilir, iPhone X ya da iPhone 6. İş aslında fotoğrafı çeken kişidedir. Ama her ne hikmetse, fotoğraf çekmekten, fotoğrafçılıktan bihaber kişiler en üst düzey cihazlarla, Canon‘un son moda lensleriyle ben her şeyi en iyi yaparım havasındalar. Bir de belli bir seviyenin üstündeki tüm fotoğraf makinesi sahiplerinden ortaya bir sanat koymaları beklenmesi hastalığı var hiç anlayamadığım. Size önerilerim kendi deneyimim. Ben şu aralar genelde manzara ve kızımın portreleriyle uğraşıyorum daha çok, güzel bir gün batımı veya kızımın yıllar sonra bile içimi ısıtacak bir gülüşünü biraz estetik bir formatta yakalamak bana yetiyor. Bir miktar ekipmanım var diye illa sokaklarda sümüklü çocuk veya buruşuk yüzlü yaşlı aramak zorunda mıyım? Sokakta herkesin hareket halinde olduğu ama yolun ortasında mal gibi sabit duran kadın fotoğrafım veya toplumun bireyin bilinçaltında yarattığı negatif izdüşümleri yansıtan fotoğraflarım da olmadı hiç. İyi bir fotoğraf çekmek için benden öneriler bu kadar. Işığınız bol olsun.

Biraz eleştirili bir yorumdu ve iyi fotoğraf çekmenin aslında fotoğraf makinesiyle değil kişinin kalitesiyle alakalı olduğunu belirtiyor.

  • Şimdi fotoğraf makinesi ile ilgili teknik bilgi sunan bir okuyucumuzun yorumu geliyor:

Diyafram açıklığı boş yere değil. Ne kadar kaliteli lens, ne kadar iyi sensör o kadar kaliteli fotoğraf. fakat burada gözün ne gördüğü ile mi ilgileneceğiz yoksa fotoğrafta görüntünün nasıl aktarıldığına mı bakacağız? Gözün gördüğü her şeyden daha ötedir. Fotoğraf tarihindeki sanatçıların ekipmanları cevabı verir size.

nasIl iyi fotoğraf çekilir

  • Şimdi de iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarıyla ilgili size şu özlü sözü hatırlatalım:

Amatör fotoğrafçılar ekipman için, profesyonel fotoğrafçılar para için, usta fotoğrafçılar ışık işin endişe eder.

İyi Fotoğraf Çekmek İçin Tavsiyeler

  • Nikon Coolpix L310 makinesinin yorumlarını da içeren iyi bir fotoğraf makinesinin önemine değinen bir alıntı:

Şu sıra fotoğrafçılığa sardım. Aslında yıllardır bir merakım ve isteğim vardı ama imkanım ve zamanım yoktu. Elime şans eseri geçen Nikon Coolpix L310 model makine ile fotoğraf çekmeye başladım. Makine pek iyi olmamasına rağmen iş görür durumda. İnternetten biraz araştırma ile gördüm ki harika makineler var ve benim makineye fark atar durumda. Benim makineye bakınca ekmek veresim gelmiyor. Ötekilerine bakıyorum poz, odaklama, netlik her şey harika resmen makine en işi bilmez insanın eline geçsin bir şeyler çıkarır. Benim araştırmalarım sonucu çıkardığım iyi bir fotoğraf çekmek için iyi fotoğraf makinesi almanın iyi fotoğraf makinesi önerilerini/tavsiyelerini dinlemenin önemi.

İyi fotoğrafçı tarafından iyi fotoğraf makinesine iyi fotoğraf çektirilir. Nesne ve özneleri yerli yerinde kullanmak gerekir. Bu arada bazı blog sayfalarında ve fotoğraf kurslarında makinenin bir araç olduğu önemli olanın bakış açısı olduğu söylenir. Bu sebeple ben bakış açısının fotoğraf makinesinden daha önemli olduğunu düşünürüm.

iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarI

  • Üstteki yoruma biraz zıt bir yorum başka bir fotoğrafçıdan geliyor:

İyi fotoğraf makinesi, tek başına iyi fotoğraf çekmez. Uçan otomobil değil bu, fotoğraf makinesi. İyi bir fotoğrafçı olarak kendi fotoğraf çekme tecrübelerimi size anlatayım. Deklanşöre basacak fotoğrafçının gözü iyi fotoğrafın ayrıntısıdır. Hatta öyle büyük fotoğrafçılar vardır ki, deklanşöre bile asistanı basar yalnız ne zaman basacağını ustasından bekler. Makinenin teknik olarak üstün olması da fotografik nicelik ve nitelik açısından önemlidir. Sadece teknik fotoğraf çekmiyor, sanat kaygısı da taşıyorsanız siz de önemlisiniz. Bugüne kadar kullandığım kameralar ve fotoğraflar için de beni en çok tatmin edeni medium format fuji gx680 olmuştur. Fotoğraf makinesi tavsiyesi arıyorsanız Fuji’leri es geçmeyin.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir