Özlemce Şeyler > Sağlık > Avokado Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Avokado Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Bugün bizim kültürümüze biraz farklı gelen tropik meyve sayılabilecek avokado üzerine konuşacağız. Avokado nedir ya da nasıl yenir gibi konulara değinip faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Avokado Nedir, Tadı Nasıldır?

Avokado nedir sorusu kadar bizim vatandaşımız tadını merak eder, malum tat duygusu her millette farklı. Misal siz bir İran fıstığını yerseniz bir daha ağzınıza fıstık almazsınız. Avokado için de bir okurumuzun şöyle yorumu var:

Avokadoyu ilk tattığımda kendi ülkemizin meyvelerine şükrettim, açıkcası tadından iğrenip cildime maske yaptım ve efsane güzel bir sonuç verdi.

Ülkemin insanı bir şeyden faydalanmayı aklına koyduysa bir şekilde amacına ulaşıyor. Sonuçta Türkiye’de Avokado maskesi de çok ünlü. Bildiğim kadarıyla hemen hemen her doğal şeyin bir maskesi var. Sitemizde daha önce Pirinç Unu Maskesi, Karbonat Maskesi ve Kil Maskesi Nasıl Yapılır konularına yer vermiştik. Moda – Güzellik bölümümüz deneyimlerimizi bu konuda sizlere ulaştırıyor.

avokado faydalarI nelerdir

  • Avokadonun tarihi gelişimini, bunun yanında hakkında da birçok bilgiyi bir okurumuzdan dinliyoruz şimdi:

Avokado Türkiye’de lüks tüketimlerden önce vardı. 80’li yıllarda manavlarda görürdüm. 90’lı yıllarda büyük marketlerde. Bu ülkede avokadonun tutmayışının sebebi yıllarca meyve olarak satılmasıdır. Ne aileler meyve diye alıp yemeğe kalkıp sonra çöpe atmıştır. Hatta dilimize telaffuzunda avakado olarak sokulmuştur. Avokadonun çok tüketildiği bir ülkede olmama rağmen hala avakado diyorum.

Avokadoya gelince meyve görünümlü sebzedir aslında. Çeşitleri vardır. Yağlımsı ve yumuşaktır, güzel kesilir. Açık yeşil içinde dev gibi çekirdeği vardır. Nasıl yenilir? Kabuğunu soyarsın, ince ince kesip çoban salataya atarsın. Sert olanları vardır. Özellikle bizdeki satılanlar gibi kekrimsidir. Bekletmelisin yemek için. Odun ateşinde yapılan pizzaların üstüne elma dilimli kesilerek konulur. Sonra fırına atılır. İtalyan usulu soslu makarnaların üstüne konulur. Hemen hemen tüm sushi çeşitlerinin içinde vardır. Meksika yemeklerinde vardır. Ezilip çeşitli baharatlar ya da peynir ile sos hale getirilip etli yemeklerde tüketilir. Ayrıca vegan mutfağında çok kullanılır. Birde yağı vardır. Sızma şişelerinde satılır.

  • Avokado hikayelerinden biri daha:

Oturduğum muhitte diğer ağaçlardan çok avokado ağacı var kimsenin topladığı yok. Ne zaman aman kimse toplamıyor ben alayım bari 3-5 diyince birden sahipleniyorlar. Ağaçta duracak madem bana da vermiyorsunuz, ben de gece toplarım diyip birkaç haftada bir 20-30 tane göz hakkımı alıyorum. Ayrıca nar ekşisi, bal ve biraz zeytinyağı ile enfes bir hal alıyor, şiddetle deneyiniz!

Avokado Nasıl Yenir ve Faydaları Nelerdir?

  • Bir okurumuza göre avokado faydaları ve tanımı:

Timsah armudu da denen zengin ve kaliteli besin içeriğine sahip olmakla beraber tek başına pek tercih edilmeyen tuhaf bir tada ve kıvama sahip meyvedir.

avokado nedir nasIl yenir

Avokado çiçekli bitkiler sınıfına mensup bir ağacın meyvesidir. Kabukları yeşil olmakla birlikte iç kısmı beyaza çalan iri çekirdekli bir meyvedir. Ana vatanı Orta Meksika olsada artık ülkemizde de üretimi yapılmaktadır. Eğer üretimi yapılan şehirlerde bulunuyorsanız tanesini bir buçuk iki liraya bile bulabilirken market zincirlerinde genellikle tanesini beş altı lira civarından alırsınız. İmkanı olan kişilerin bu meyveyi beslenmelerinde bulundurmaları sağlık açısında olumlu sonuçlar oluşturur. Çünkü avokadonun vitamin ve minarel bakımından zengin olduğunu bilinir. Özellikle içeriğindeki doymamış yağ asitleri oranı kolestrolü düşürmeyi destekler. Bol miktarda A ve E vitamini bulunmasından dolayı vücut dokularının ve cildin yenilenmesini destekler. Potasyum oranından dolayı da spor sonrası krampları azaltır. Olgunlaşmamış hali ile ülkemizde pek damak tadına hitap etmiyor anladığım kadarıyla. Bundan dolayı avokadoyu yemeden önce kese kağıdında veya gazetede etilen gazı salan bir meyveyle (elma, muz) bir kaç gün bekletirseniz meyvenizin kabukları siyahlaşmaya ve yumuşamaya başlar. Bu da meyvenizin olgunlaşma aşamasıda olduğunu gösterir. İstediğiniz yumuşaklığa erişince meyveyi ezip içerisine tuz – limon eklerseniz beğeneceğinizi umuyorum. Oluşan karışım iştah kabartır cinsten olur. Bu karışıma en çok yumurta yakışır. Üzerine de taze ev loru biraz da karabiber serperseniz daha lezzetli hale getirirsiniz. Beslenmenize ekleyecekseniz 1/4’ü yeterli olur. Bu karışıma sarımsak ve domates ekleyince de orta meksikaya özgü guacamole yapmış olursunuz. Sağlık deposudur.

  • Sabah kahvaltısında da iyi gidiyor avokado:

Büyük bir dilim kızarmış ekmeğin üzerine sürüp ardından da yumurtayı üzerine koyduğunuzda harika bir kahvaltı sizi bekliyor demektir. Poşe yumurta yapmayı bilmediğim için sarısı akışkan kıvamda sahanda yumurta yapıyorum. Önemli olan sarısının akışkan olması, haşlanmış yumurta aynı tadı vermiyor. Afrozdizyak etkisi olduğu da bilinir bu besinin.

  • Membağından bir yorum geliyor avokadoya dair:

Texas‘ta yaşayan biri olarak buradaki hispanic popülasyonunun yoğunluğundan dolayı, ister istemez Meksika mutfağı ile yakınlaşmam sonucu, Türkiye’de yaşarken pek bir manasiz gelen, ama şimdi Allah’ın bir hediyesi diyebileceğim meyve. Avokadodan tat alamayanlar internetten guacamole tarifine bakın ve güzel bir film veya maç izlerken cipsle yeyin, sonra bir daha konuşalım.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir