Özlemce Şeyler > Yemek - Hamurişi Tarifleri > Tavuk Suyuna Un Çorbası Tarifi

Tavuk Suyuna Un Çorbası Tarifi

Tavuk Suyuna Un Çorbası

Merhabalar, bugün sizlere ‘Tavuk Suyuna Un Çorbası Tarifi’ vereceğim.

Çorba, kış aylarının olmazsa olmazıdır. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte masalarımızın baş köşesine kurulur ve içimizi ısıtır. Hasta olduğumuz zaman ilk akla gelendir. İçimizi ısıtır, midemizde bayram havası estirir. Benim en çok sevdiğim çorbalardan biri de ‘Un Çorbası’dır. Eğer tavuk kaynatmış iseniz, suyuna çorba yapmayı ihmal etmeyin. Tavuk Suyuna Un Çorbası, kış aylarında vücut direncimizin artmasına ve hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Bu sebeple sık sık sofralarımıza misafir etmekte fayda var.

Soğuk algınlığına birebir olan Tavuk Suyuna Un Çorbası, Vücudun sıvı ihtiyacının da karşılanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tavuk suyunun antiseptik özelliği vardır. Bu sayede de boğaz, ağız ve bademciklerdeki zararlı etmenlerin yok edilmesinde yardımcıdır. İçerisinde kalsiyum, fosfor, sülfür, magnezyum ve silisyum gibi birçok faydalı mineral barındırır.

Tavuk suyu, kemik gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Bu sebeple gelişim çağındaki çocukların ‘Tavuk Suyu’ katkılı çorba tüketmesi hem gelişim hem de sağlık açısında oldukça önemlidir.

Tavuk Suyuna Un Çorbası

Tavuk Suyuna Un Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 4 bardak su
  • 4 bardak tavuk suyu
  • 1 çay bardağı un
  • 2 yemek kaşığı tel şehriye
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz, karabiber, nane, kırmızı biber ve pul biber

Hazırlanışı:

Tencereye 4 bardak su ile 4 bardak tavuk suyu koyulur ve karıştırılır. Tavuk suyunun gerçek olmasına özen gösterin. Tavuk bulyon kullanmamanızı tavsiye etsem de mecburi durumlarda kullanabilirsiniz. 1 çay bardağı un yavaş yavaş tencereye eklenir ve sürekli karıştırılır. Unun topaklanmaması için çorbanın sürekli karıştırılması gereklidir. Çorbamız kaynamaya başladıktan sonra 2 yemek kaşığı tel şehriye de eklenir ve kısık ateşte pişmeye bırakılır.

Tel şehriyeler piştikten sonra ise ayrı tavada tereyağlı sos hazırlanır. 1 yemek kaşığı tereyağı tavaya alınır ve içine 1 yemek kaşığı da zeytinyağı eklenir. Tuz, karabiber, nane, kırmızı biber ve pul biber de eklendikten sonra yağ iyice kızdırılır. Bu arada tuz ve baharatların miktarını sizin damak tadınıza bırakıyorum. Çünkü baharat kullanımı kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Hazırladığımız sos iyice kızdıktan sonra, çorbadan 1 kepçe alınır ve tavaya koyulur. Sosla çorbayı tavada karıştırdıktan sonra ise tencereye dökülür ve iyice karışması sağlanır. Çorba ile sosun iyice özdeşleşmesi için 5-10 dakika kadar kaynatılır ve ocağın altı kapatılır.

Tavuk Suyuna Un Çorbası, hazır. Afiyet olsun.

Aslında yemek yapmak oldukça basit bir eylem. Sanıldığı gibi de zor ve zahmet değil. Sadece hangi malzemenin hangisiyle kullanılması gerektiğini bilmeniz ya da tahmin etmeniz yeterli. Tarifleri kendinize göre yorumlayabilirsiniz. Yemeklerinizi çeşitli baharatlarla zenginleştirebilirsiniz. Biraz damak tadınıza, biraz da hayal gücünüze güvenmeye ne dersiniz?

Tekrar görüşünceye dek, sağlıkla kalın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir