Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Sigaranın Zararları, Sigara Bırakma Nasıl Kaç Günde Bırakılır

Sigaranın Zararları, Sigara Bırakma Nasıl Kaç Günde Bırakılır

Birçok kişinin hayatını, sağlığını olumsuz yönde etkileyen iki ortak nokta vardır; sigara ve alkol. Bu ikisinin zararları aslında çoğu zaman ne medyada ne de insanlar arasında lanse edilmez. Fakat ikisi de vücudumuzu yavaş yavaş yerle bir eder, tabi hayatımızı da. Peki sigaranın zararları nelerdir? Sigara kaç günde bırakılır veya sigara nasıl bırakılır? Sigarayı bırakmanın en kolay yöntemleri nelerdir? Bu gibi önemli soruların cevapları sizin hayatınızı kurtarabilir. Bu konuda insanların tecrübelerine değineceğiz. Çünkü biz burada ne kadar onu yapmayın, bunu yapmayın desek de sigara bırakma da ki en etkili yol başkalarının neler yaşadığı ve onların sigarayı bırakıp bırakamadığıyla ilgilidir aslında sigara bırakma motivasyonu.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Gelin hem tecrübelerle sigaranın zararları konusunu inceleyelim, hem de insanlar bu zararları görünce sigara kaç günde bırakılır, nasıl bırakılır neler yapmış bunları görelim.

sigara bırakma yöntemleri

 • İlk olarak sigara ile ilişkisini farklı bir boyuta taşıyıp onu bir birey olarak gören bir sigara tiryakisinin sigarayı nasıl bıraktığına bakalım:

hep tek taraflıydı bizim ilişkimiz sigara ile. ben onu ne kadar çok sevdiysem o da bana hep bir o kadar zarar verdi. duydum ki yalnızlıkta sen kadar zarar verirmiş insana. gel dedim o zaman sana gel arkadaş olalım yalnızlığın vereceği zararı sen ver bana. ama sen iyice yalnızlaştırdın beni hiç düşünmedin bu garibinde benden başka gidecek bir yeri olsun diye. bazen öyle günler geldi ki seni sevmediğim insanlardan istedim. senin yüzünden sevmediğim insanların nazını çekmek zorunda kaldım. oysa bilemedim sen sadece kaygılarımdan dolayı beynimi uyuşturan bir yavşaksın. bizimkisi tek taraflı bir ilişkiydi. seni kaç defa terk ettim ama n’aptın ne ettin yine döndüm en sonunda sana . ben seni ne kadar çok sevdiysem sen benim hayatımı o kadar çok mahvettin, ben böyle bir şeye daha fazla maruz kalamam ve seni hayatımdan çıkarıyorum. bu benim son sözümdü ve ondan sonra sigaranın s’si girmedi hayatıma.

 • Sigara bırakma yöntemleri arasında en güçlü olanı motivasyona dayalı yöntemlerdir. Bunlardan biri de sigaradan dolayı kanser teşhisi konan insanların, kanser teşhisi konduğu gün anında sigarayı bırakmasıdır:

kesinlikle motivasyon işidir. ilaç, terapi işin reklam kısmıdır. kararlıysanız bırakma oranı %100dür. hiç düşünmeyin sigara kaç günde bırakılır diye. birilerinin zoru ile bunu düşünüyorsanız ihtimal 0’a yakındır. bu nedenle kanser gibi ciddi bir hastalık tanısı konan kişilerin büyük çoğu ne kadar tiryaki olursa olsun o gün sigarayı bırakır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

 • İki güzel tecrübe dinledik. Sırada sigaradan uzak durmanın önemini anlatan bir tecrübe:

17 senedir içiyorum maalesef. şunu biliyorum ki bir şey olmaz deyip yaktığım ilk sigara ile yeniden başlıyorum. sigarayı ilk defa bırakmayı deneyeceklere tavsiyem şudur: sakın birşey olmaz diye bir sigara dahi içmeyin. büyük olasılık ile ilk içişinizde nefret edecek ama sigara içmeye devam edeceksiniz. daima uzak durmalı eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız.

 • Devletimiz yakın geçmişte sigaraya güzel bir zam yaptı, bilincindesinizdir bunun. Bu sigara zammı, sigara fiyatları kadar insanların sigara üzerindeki düşüncelerini de etkiledi. Buyrun sigara zammı sonrası bir sigara tiryakisinin sigara nasıl bırakılır ders niteliğindeki kısa yorumu:

zamlarla beraber bugün tam olarak başladığım eylem. zararları idrak edildiği zaman beyinde rahatça çözülebiliyor. o parayı da yine sigara alıyormuş gibi bir köşeye koyup kitap alacağım, bu da ek bir motivasyon kaynağı. olacak ama, hadi bakalım.

sigara nasıl azaltılmalı bırakılmalı

 • Sigara bırakma yöntemleri arasında zirveye oynayacak bir yöntem altta:

kahve ve sigara ikilisini iyice abartmıştım boş olduğum zamanlarda içtiğim tüm sigaralara kahve eşlik ediyordu o derece. önceleri azaltarak bırakmayı denedim olmadı baktım sigarayı bırakamıyorum eşlik edenleri bıraktım kahve, çay, kola vs sigarayla iyi giden her şeyi bıraktım böyle soğudum sigaradan böyle tık diye bıraktım tabi bi anda psikolojim bozuldu rüyalarımda içmeye başladım ama sonuç olarak kurtuldum, ve inanılmaz mutluyum. azmedin, sizin içinizde sigarayı bırakacak güç var fark edin bunu.

 • Sadece sigarayı bırakarak bile mutlu olmak mümkün, bunun için sigaranın zararları nelerdir diye kendinize soru sorarak başlayabilirsiniz:

bırakın arkadaşlar bırakın gençler. bu illet öyle böyle zehirlemiyor insanı. sigarayı bırakmak zor olsa da alkol daha da zor oldu. ama sigarayı bıraktıktan sonraki zamanlar var ya işte onlar yalan değil arkadaşlar. hayat kendi kendini zehirlemek için fazla güzel.

 • Sigara nasıl bırakılır konusunda ders niteliğinde bir anısını paylaşan okurumuz:

lise yıllarımda başladım özentilikten. uzun yıllar çok keyif aldığıma inanarak içtim. aslında yapmaktan keyif aldığım herşeyin yanına onu da eklemişim. zamanla günlük paket miktarım atmaya başladı. bırakmak istedim, çok korktum. dışarı çıktığımda bir kafede oturmamın nedeni sigara ile birşeyler içebilmekti mesela, bırakırsam dışarı çıkıp bir yerlerde oturma ihtiyacımda olmayacaktı, o zaman dışarı çıkma isteğim kaybolur diye korktum. sigarasız kaldığım kısa sürelerde sabırsızlık ve yoksunluk belirtileri görürdüm kendimde, sigaraya başlamayı düşündüm başlarım nasıl azaltılmalı yollarını araştırır öyle bırakırım diye kendimi kandırmayı bile denedim ama kanmadım, peki tamamen bırakınca nasıl bir asabiyet içine girerim acaba diye korktum. evini tertemiz tutmaya çalışırsın, temizletirsin, misler gibi olur, fakat sen gelir o evde sigara içersin, leş gibi kokutursun evi. banyo yaparsın, yeni yıkanmış kıyafetler giyersin, parfüm sıkarsın, kötü kokmayayım diye yediklerine bile dikkat edersin ama gider sigara içer 10 metre öteden bile leş gibi buram buram sigara kokarsın. nasıl bir ironidir bu böyle! sonra birgün korkumla yüzleşmeye karar verdim, paketimdeki son dal sigaramı içtim ve evdeki sigara ile ilgili olan herşeyi çöpe attım. o gün bu gündür sigara ile ilgili bir derdim olmadı. canım hiç çekmiyor, yanımda içilirse aklım kaymıyor. bıraktıktan uzun zaman sonra bir arkadaşımla dertleşirken ona eşlik etmek için bir dal yaktım içtim. fakat onda da iyiki bırakmışım lan dedim. kısaca korkmayın, bırakın, dertlerinize çözüm olmuyor, hayattan daha çok keyif almanızı sağlamıyor, mekan seçerken bile daha özgür oluyorsunuz, eviniz kıyafetleriniz misler gibi kokmaya başlıyor, siz güzel kokuyorsunuz, ona harcadığınız parayı çok daha güzel şeyler için harcıyorsunuz, o dişleriniz bembeyaz oluyor aynada kendinize bakınca ve gülümseyince keyifleniyorsunuz. kısacası bırakın kardeşim, zararı olmuyor, sana her türlü aşağılamayı yapan, seni aldatan, sana kötü davranan sevgiliyi gönül rahatlığıyla terketmek gibi oluyor, kuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. bırakmak için illa başınıza kötü birşey gelmesini beklemeyin. son olarak özentilikle başlıyor hep bu işler ve bu sıra medyada flakka diye bir uyuşturucudan bahsediyorlar hep. flakka nedir diye bir araştırsanız karşınıza nasıl bir ölümcül madde çıkacağını görebilirsiniz. siz siz olun, çocuklarınıza göz kulak olun, çevresini araştırın ve bu uyuşturucudan uzak olmasını sağlayın, çok geç olmadan.

Sigara Kaç Günde Bırakılır?

 • Sigara etkisinden yavaşça kurtulan birinden geliyor şimdi sigara bırakma tecrübesi, sigara kaç günde bırakılır sorusu 1 de olabilir bu kişideki gibi birkaç hafta da olabilir, bu size bağlı:

bırakacağım diye kısıtlamayın kendinizi. yavaş yavaş azaltın uzak durmaya çalışın bir süre sonra eskisi kadar içmediğinizi ve ona muhtaç olmadığınızı anlayacaksınız. birden bire bırakanlara da saygım var fakat insan kendini kısıtlayınca özgürlüğünden vazgeçmiş hissi uyanıyor kısa süreli bırakmalar ve tekrardan başlamalar sık duyduğumuz olaylar. nacizhane yaklaşık 6 senedir sigara içmiyorum.

sigara kaç günde bırakılır

 • Sigara bırakmanın insana getirdiklerini fark eden birinden:

merak ettiğim için lise yıllarımda başladığım ve 5 yıl önce bıraktığım eylem. başlayışımı, hayatımda aldığım en yanlış, bırakışımı ise en doğru karar olarak görüyorum. zordur herkes başaramaz ama sigarayı bırakan adamın da başaramayacağı iş yoktur, hiç başlamamış kişiden daha çok saygı duyarım. lafım bırakmayı başaranlara, arkadaşlar içinizdeki potansiyelin farkına varın dünya sizden daha büyük işler bekler.

 • Farklı bir sigara bırakma olayı:

sadece sigarayı bırakmakla kalmıyorsunuz mesela yol üzerinde bir çay kahve içmekten veya birseyler atıştırayımda üstüne bi güzel içeyim demiyorsunuz arada sigara altı yapayım diye masrafa girmıyorsunuz ve eglenceli gelen bircok seyden sırf sigara içmedıgıniz için vazgecıyorsunuz .sigara içen arkadaslarla daha kısa sohbetler yapıp hafif monotonlaşıyorsunuz acaba baslasammı diye düşünürken yok ulan 2 aydır içmıyorum deyip vicdan yapıyorsunuz . kısacası maddı olarak ciddi karlı zaten saglıgını düşünen yok saglıklı olan birseyde kalmadı dünyada soludugumuz havanın bile içinde neler var kimbilirr.

 • Gençliğin aslında sigara ile nasıl elden gittiğini, nasıl elden alındığını belirten bir tecrübe altta:

zor, ama imkansız olmayandır. süreci hızlandırmak isterseniz vücudunuzun size verdiği sinyallere dikkat etmenizi önerebilirim. en azından bende işe yaramıştı. günde yarım paket içiyordum, çok fazla değildi ve bana zarar vermiyordu. en azından ben böyle düşünüyordum. ne zaman ki bir kat merdiven çıkarken tıkandığımı hissettim, ne zaman ki 3-4 cümle konuşunca tıkandığımı hissetmeye başladım o zaman bir sorun olduğunu anladım.
24 yaşında bir insanın sabahları 65 yaşındaki amcalar gibi öksürerek sapsarı balgam çıkartması normal olamazdı. 24 yaşındaki bir insanın her yemekten sonra gırtlağını temizlemesi ve balgam çıkartması normal olamazdı. 24 yaşındaki bir insanın önceden söylediği şarkıları, sesi çatallanmadan söyleyebilmesi gerekirdi. zaten bir iki tane semptomu görünce diğerlerine karşı da tetikte oluyorsunuz ve kendinizi takip etmeye başlıyorsunuz. en sonunda da ‘benden daha değerli değil’ eşiğine geliyorsunuz.
oraya gelmek ne kadar sürer, bilemem. kişiden kişiye değişir. ben bu semptomları gördükten sonra 1 hafta içinde o eşiğe gelmiştim. hiç bir keyif benim aldığım 1 nefesten daha değerli değil; sevdiğime söylediğim bir şarkıdan daha değerli değil. zaten bu noktadan sonra da ağzıma bir tane bile sigara sürmedim, sigara içilen ortama girmedim, bulunduğum ortamda içilmeye başlanınca kalktım. (bkz: pasif içicilik) benim tutumum biraz katı görünüyor olabilir; ama bu tür alışkanlıkların bıçak gibi kesilmeden bırakılabileceğine inanmıyorum.

Sigara Bırakma Yöntemleri

Şu ana kadar birçok farklı sigara bırakma olayını sizlerle paylaştık, umarım siz de kendinizden bir şeyler buluyorsunuzdur.

 • Sıradaki hikaye sizi duygusal açıdan etkileyebilir. Sigara bırakan bir anneden. Yavrusu için yapamayacağı fedakarlık olmayan ebeveynler sigarayı aslında çok kolay bir şekilde bırakabilir, onları düşünerek:

20 yıllık sigara içicisi anneme 2.5 yıl önce yaptırdığım şeydir. çocukluğumdan beri çok ısrar ettim “içme! içme!” diye. denediği zamanlar oldu ama tekrar başladı yine. bu sene üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim artık. üniversiteyi kazandığımı öğrendiğimiz gün içimde bir şeyler oldu, tarifsiz. evden uzaklaşacağım fikri, bambaşka bir şehir, yapayalnız olmak, parayı idareli kullanabilmek. o dönemde de yaklaşık 4 sene kullandığım telefonum bozulmuştu ve annem iphone istediğimi biliyordu. anneme, ya telefonu tamir ettirelim ya da daha uygun yollu bir şeyler alalım, artık giderlerimize daha dikkat etmemiz gerekecek, yurt masrafı da eklenecek artık vs. gibi şeyler söyledim. ben biraz tutumlu bir insanımdır. iphone istediğime bakmayın bir telefonu rahat 4-5 sene kullanırım ki iphone’u alalı da 2.5 sene oldu. neyse, ben bunları söylerken annem çoktan bana telefon almış ve ben de yurt masrafıdır, giderlere daha dikkat etmemiz gerekiyor artık gibisinden şeyler söyleyince benim bu kadar düşünceli olmama karşın onun sigaraya para vermesinin o an ne kadar saçma, ne kadar boş geldiğini anlamış ve sigarayı bırakması bu şekilde olmuştur.
işin maddi boyutu bir kenara, benim için sağlığı her şeyden daha önemli. sigarayı bıraktıktan birkaç ay sonra daha dinç uyandığını söylediğinde ne kadar mutlu olduğumu anlatamam size. cildinin rengi bile değişti ve 45 kilo olan annem kilo aldı. bu kadar uzun süre dayandı ve bizce bıraktı.

seviyorum seni annem.

sigara nasıl bırakılır

 • Elektronik sigara ile sigara bırakmış birinin hayatından sigarayı bırakma anısı:

çok zor bir süreçtir çünkü uzun zaman kullanıp artık sigaraya bağımlı hale geldikten sonra bırakma sürecinde beyin sürekli olarak sigara içmeyi tetikler ilk 1 hafta zor geçer ben 1 sene kadar bırakmıştım bırakma sürecimde elektronik sigara kullandım ancak elektronik sigarayı da öyle normal sigara içer gibi içmedim tabi sadece canım sigara çektiği zamanlarda 4-5 nefes çekip cebime koyuyordum. faydasını da gördüm tabi yaklaşık 1 ayın sonunda da elektronik sigarayı bıraktım.

 • Sigaranın zararları düşünüldüğünde, sigarayı bıraktıktan sonra çok sağlıklı bir vücuda sahip olabileceğinizi hatırlayın:

15 yıldır aralıksız içtim, sigara bırakma yöntemleri üzerine araştırma yaparak bıraktım. kırkı yeni çıktı bırakalı daha öncede bırakmayı denedim ama olmadı bırakamadım nedenine gelince dünyanın geçici arzuları yak bi sigara ortamı vs. ve tekrar başladım ama şuanda içmiyorum içmekte istemiyorum.kafada net olarak içmeme kararı aldım bir dal bir fırt bile içmiyorum. şuanda içtiğim ve yediğim her şeyden zevk alıyorum performansınızın arttığını göreceksiniz. bazen canınız çekebilir ama unutmayın geçici bir zevk ve arzu olduğunu asla unutmayın.

sigara nasıl bırakılmalı alo 171

 • Sigarayı bıraktıktan sonra fark edeceksin, aslında sigara iğrenç bir şey:

ben bıraktıktan sonra herkes bırakır diyeceğim 12 yıl oldu bırakalı tamamen istemekle alakalı hiçbir şey denemedim ilaç bant ıvır zıvır kendime bir gün belirledim ve o güne kadar rahat rahat içtim o gün geldiğinde ise bir daha ağzıma sürmedim yalnız ilk altı gün çok sancılı geçiyor ben sigara içen kimseyle görüşmedim, fakat ilk 6 gün sonrası rahat, bu sürede de sigaranın zararları nelerdir diye düşünün etkisi geçiyor. sigaranın yanında içtiğim şeyleri içmedim sigara ve kahve ikilisine bayılırdım uzun süre kahve içmedim ta ki bir süre sonra sigaranın ne olduğunu bile unutuncaya kadar istemek başarmanın yarısıdır bence kendinize bunu yapmayın ve o kadar pis kokuyorki istediğiniz kadar duş alın dişinizi fırçalayın parfüm sıkın farketmiyor içinize işliyor o koku sigara içen biriyle öpüşmek kültablası yalamaya benziyor iğğğğğ ve ben kültablasını bir kere yalarım iki kere yalarım üçüncüde kültablasını çöpe atarım. maddi açıdan da çok rahatım misal az önce 2018 için trend pantolon modellerini inceledim, ee param cebimde kalıyor. anlatamam size bu mutluluğu yaşamanız lazım.

Sigara Nasıl Azaltılmalı, Nasıl Bırakılmalı

 • 5 yıl sonra gelen, sigara nasıl bırakılmalı konusuna motivasyonla bırakılmalı yanıtını veren bir okurumuz:

5 yılı aşkın süredir sigara içiyordum ama 9 ekim gece 4 sularında son sigaramı içtim ve bıraktım.birkaç aydır düşündüğüm bırakma eylemini son 2-3 gündür çok yoğun bir şekilde düşünüyordum ve üstüne nefes darlıkları gelince bırakmama çok yardımı dokundu.sigaradan nefret ettim küfür ettim kendimle inatlaştım ve bırakmaya karar verdim.12 gündür içmiyorum mutluyum,enerji doluyum,hayat varmış diyor insan,umarım içen arkadaşlarım abilerim kardeşlerim biran önce sigarayı bırakırlar.iyi günler dilerim.

 • Nikotin sakızı kullanarak bırakan da var:

4 yıl oldu 11 kilo aldım sinir hastasıydım ilk dönemlerde ya da öyle davranıyordum…belkide psikolojik…yaklaşık 13 yıl içtim .bırakmayı gerçekten herkese tavsiye ederim …ha nasıl mı bıraktım dolu paketi atıp nikotin sakızı denilen lanet şeyi kullanarak …sigarayla yer değiştirmişti hıçkırık yapıyordu…bir süre sonra sakızı da bıraktım sonra da bir baktım ne sakızdan eser var ne barış çubuğundan…

sigaranın zararları nelerdir

Sağlık Bakanlığı‘nın sigara bırakma hattı da var ALO 171, sigara bırakma danışma hattıdır. Sağlık Bakanlığı bu konuda sizin için elinden geleni yapacaktır.

 • Sigara nasıl azaltılmalı değil direkt olarak sigara nasıl bırakılmalı sorusuna yanıt bulan, sigara bırakma üzerine alışılagelmişin dışında bir çözüm bulan arkadaşımızı dinliyoruz şimdi de:

ağır bağımlı ben bile bıraktım ve genel geçerli bir formül önermek istiyorum değerli dostlar .sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve ilk kriz kapınızı çaldı.olsun panik yok ben burdayım. size yazdığım bu reçeteyi boyunuza astığınız üçgen deriden çıkarıyorsunuz ve okuyorsunuz. “içebildiğiniz sıcaklıkta sıcak su için” evet lan bu kadar basit değil. içebildiğiniz kadar sıcak olan suyu içtiniz ve diyaframı baskıladınız ve ilk round sizin . daha bitmedi daha birkaç kez daha kapınız çalınacak ama hep bu tarifle yola çıkın.

Bu konuda sigaranın zararları ve insanların sigarayı nasıl bıraktıkları üzerine konuştuk. Yazılanlar tamamen bireylerin kendine has bırakma yöntemlerini içerir. Sizin de en yakın zamanda bu illetten kurtulmanızı dileriz. Sigara nasıl bırakılır ne yapacağınızı bilmiyorsanız, kendiniz motive edin ve ALO 171 Sağlık Bakanlığı sigara bırakma hattını arayın. Geçmiş olsun.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Sigaranın Zararları, Sigara Bırakma Nasıl Kaç Günde Bırakılır

 1. aslı
  22/10/2017 at 2:33 am

  ben bu faydalı konunuzun altına bir ayakkabı markasından bahsetmek istiyorum skechers: bu marka ayakkabıyı kullandiktan sonra başka marka ayakkabılarda bu rahatı gerçekten bulamıyorum. şu ana kadar 2 tane aldım. biri hala sağlam fakat diğer baş parmak kısmından açıldı. faturası ile birlikte skechers’a gönderdim. 18 gün sonra para iadesi yaptılar. demem o ki gerçekten müşteri memnuniyeti bu firma için önemli olduğunu düşünüyorum. kısacası sizde hemen eskiyen ayakkabılarınızı kullanıcı hatası yok ise mutlaka gönderin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir