Özlemce Şeyler > Eğitim > Okurlara Göre Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yer Alan Sorunlar

Okurlara Göre Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yer Alan Sorunlar

Eğitim sistemi ülkemizde sürekli reforma uğrayan bir yapı. Bunun en basit göstergesini sürekli liseye ve üniversiteye giriş sınavlarının değişmesi ve ales sınavındaki değişiklikler gibi konularımızdan görebilirsiniz. Peki Türkiye’deki eğitim sisteminde ne gibi problemler bulunuyor? Eğitim sistemimizdeki eksiklikler nelerdir?

Okurlarımıza Göre Türkiye Eğitim Sistemindeki Eksiklikler

Sitedeki okurlarımıza Türkiye’deki eğitim sisteminde yer alan eksiklikleri sorduk ve en popüler yanıtları sizler için derledik. Bakalım ne gibi problemler yer alıyor?

 • Şimdi eğitim sistemiyle ilgili şikayet silsilesi geliyor bir okurumuzdan:

ezbercilik,araştırma yapılmaması,bireylerim daha ortaokulda bilgi beceri ve zeka seviyesine göre mesleki eğitime yönlendirilmemesi saçma sapan iki sınavla istemedikleri bir üniversiteye sırf puanı tutuyor diye gönderilmesi.ülkeye meslek okulları yapılması gerekirken maalesef halâ camilerle donatılması.

Türkiyedeki eğitim sistemi problemi

 • Eğitmen ve eğitilen, öğretmen ve öğretilen açısından Türkiye’deki eğitim sistemine genel bakış:

bir şekilde eğitimi şahsi bir gelişim olarak görmek yerine, para odaklı okuyan insanlar. evet iyi para kazanmak önemli; fakat eğitim öğretim evvela kendinizi ve çevrenizi geliştirip, dünyanızı daha yaşanılabilir kılmak için gerekli olan alt yapıyı sağlamaktır.

güzel insan olmak ailede başlar. bazı insanlar için de güzel bir eğitim ile başlar.
dayak yemeyi aslında öğretmenini kendisine örnek edinmiş bir öğrenci için- egitimciden/öğretmenden öğrenen bir çocuktan sağlıklı gelişim beklemek hata olur. bence sorun eğitmeye kendimizden başlamayan bir topluluk oluşumuz.

 • Eğitim sistemindeki sorundan aslında herkes haberdar:

her bakan olan kişi,sistemin işe yaramadığının farkında olup,daha iyi olduğunu düşündüğü yeni bir sistem getirmeye çalışıyor fakat buradaki sorun diğer gelen kişi de önceki sistemin kötü olduğunu görüp kendi istediği sistemin gelmesi gerektiğini düşünüyor veya değiştirmesi söyleniyor olabilir.sürekli böyle bir kısır döngü oldugundan dolayı eğitim sistemi demek pek doğru olmaz diye düşünüyorum.

öğrencilerin nerede ve nasıl kullanacağını bilmediği bir yığın bilgiyle resmen boğulması. büyük büyük sınavlara girip büyük büyük adamlar olabilmek için öğrenmeleri(!). yani aslında öğrenme değil; aldıkları bilgiyi onlardan istendiği zaman olduğu gibi verebilmeleri için sular seller gibi ezberlemeleridir bana göre. bir de gidip topluma etkisi olan flakkanın zararları, sigara bırakma yöntemleri gibi konular üzerinde bence çok durulmuyor, daha fazla durulmalı evlatlarımız için.

 • Bireyin soru sormamasından kaynaklananlar:

ebeveynlerin çocukları için neyin iyi olduğuna kendilerinin karar vermesi ve çocukların bir kalıba göre yetiştirilmesi başlıca nedendir.

eğitimde bunun tipik semptomu soru sormayan çocuklardır. hatta üniversitede sıralarında bile hocanın sorduğu soruya taş çatlada bir iki el kalkar. çocuklar hatalı olma korkusuyla ve hatalı iseler arkadaşları, büyükleri ve öğretmenleri tarafından dalga geçilmek korkusuyla soru dahi sormazlar. bilim ve eğitimde ise sorular cevaplardan daha kıymetlidir.

Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yer Alan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

 • Değişik bir çözüm önerisi geliyor eğitim sistemi için:

bende buraya birkaç eleştiri bırakıp gidebilirdim. ama yok yazmalı yapıcı çözüm önerilerine ihtiycımız var.
şimdi

 1. bebekler
 2. okul öncesi çocuklar
 3. okula gidemeyenler
 4. iyi eğitim görenler
 5. kötü eğitim görenler
 6. doğru tercih yapanlar
 7. üniversitede sürtenler
 8. yetişkinler
 9. emekliler

diyerekten toplumu ayrıştırmayı kaldırsak bayağı bir kişi çıkacak.
peki toplumun mesleki ihtiyaçları ne

#siyasetçi bürokrat
#yazan çizen oynayan
#topçu popçu
#doktor
#memur
#işçi
#öğretmen

eğitim sistemindeki problemler

bunlarda epey fazla yeni türüyenleri de yazsak bayağı bir çıkar. peki tüm bu gruplardan istediğimiz üç şey ne

 1. liyakat
 2. dürüstlük
 3. işini severek yapma
 4. hiç bir zümrenin değil sadece gerekenin adamı olma

o zaman ne lazım
siyasetin uzak olduğu yepyeni bir bakanlık siyaset üstü.
bütçesi belli herhangi bir şekilde partiyle hükümetle konjektürle alakasız bir biçimde toplumun her tabakasına eşit bir bakanlık.
zira yönetim mühim.
ekip toplanır.
türkiye’nin dört bir yanından

-veli
-öğretmen
-öğrenci
-müdür
-prof
-akademisyen
-pedagoglar
-beyinbilimciler
-dinciler
eğitim uzmanları
-kırtasiyeciler
-yayınevleri

toplansın yepyeni sıfırdan 40 yıllık hiç değişmeyecek ayrıntılarıyla bir plan yapılacak.ve sistem oturacak. çözüm bu.

 • Bir kitap tavsiyesi de içeren çözüm önerisi:

eğitim sistemimiz uzun yıllar boyunca pozitif yönde gelişmeyecek, geliştiğini düşünenler ise bence yaşadığı ülkenin eğitim kalitesinin düşüşünü görüp gurur yapanlar… bir kitaba denk geldim; rehber benim, turuncu renkli, ziya selçuk ve enver demirel yılmaz’ın yazdığı bir kitap. internetten araştırmadan yorumlara bakmadan kitap almam, bu kitabı araştırınca almaya karar verdim, okuduğumda eğitim sistemimizin ana sorunu hakkında bilimsel çıkarımlar elde şansı yakaladım, sistemi oluşturanlara müdahale edemeyiz, ana sorunu biz ortadan kaldıramayız fakat sistemin bize yaşattığı eksiği nasıl tamamlayabiliriz sorusuna yanıt buldum. özellikle yön gösterici olanlar, eğitenler farkındalık kazanabilir, önce kendimizi bilinçlendirip sonra çevremizi olumlu yönde etkileyebiliriz..birey kendinden başlamalı, geneli eleştirip aynada gözlerimizi kapatıyoruz. (dokuz tip mizaç modeli‘ni duymadıysanız araştırın. mizacınızı belirleyin…)

Öğrenci, Öğretmen ve Okul İlişkisi

 • Yapı bakımından Türkiye’deki eğitim sistemine bakış:

okul binası , okul binası yok memlekette… öğrencileri sabahçı öğlenci diye ayırıyoruz.

 • Yaptığı işini seven bir baba olsa aslında eğitim öğretimde sorun olmaz diyen bir okur:

aslinda tek bir sebep var. ulkemizdeki bir cok insanin isini severek yapmamasi. dusunun bir baba bir ise her sabah kufur ederek gidiyor cocugu bunla buyuyor. sonra okula basliyor ogretmenide babasi gibi isini sevmedigi icin ogrencilere ters davraniyor sonra cocuk bakiyor ki herkes boyle sonra mecburi bir sinava giriyor kazaniyor cocuk arkeoloji okumak istiyor lakin is olanagi az oldugu icin muhendislik tercih ediyor ya da etmesine zorlaniyor. gel zaman git zaman okul bitiyor. bir yerde calisiyor ama mutlu degil ama para kazaniyor mitsuzlugunu cikaracak bagirip cagiracak insanlar ariyor faln falan iste boyle kisir bir dongu bu.

lise üniversite eğitim çözümleri

 • Öğretmen ve öğrenci ilişkisine okul sınırlarında bir görüş:

egitimcilerin ogrencilerin anlayabileceginden farkli bir “dilde” egitim veriyor olmalari. ogrenci sizin dilinizde konusamaz oncelikle siz onun dilinde konusabilmelisiniz. odaginiz anlatmak degil, ogretmek olsun guzel insanlar.

 • Sorunun eğitim sisteminde değil, bireylerin tembelliğinde olduğunu belirten bir okura göre yanıt:

eğitim sistemi kötü farkındayız , düzeltilebilir mi bir ihtimal ama asıl sorun yetiştiriliş tarzı değil mi?tembeliz, hangi sistem gelirse gelsin tembeliz. falanca’nın çocuğu daha başarılı denilerek büyütüldük zaten. üniversite çağına geldik fikirlerimizi anlata anlata başarmışlık hissine kapıldık yine hareket yok tembeliz.önümüze konulanı ezberledik,yetmedi çıkan sorulara çalıştık.araştırmadık,didinmedik sistem nasılsa kötü di mi?isyanım size değil kendime a dostlarım.

 • Öğretmenlerin tümü için genellemeden, bir kısmı için alttaki kalıp geçerli olabilir:

düzenli bir sistemin olmaması yine verilen eğitimlerin içeriğinin kötü olmasından kaynaklıdır. ayrıca öğretmenlerin kalitesiz olması sadece para için öğretmenlik yapmaları.bir de gidip organın yapıtaşını öğretiyor sen öğretsene sigaranın zararları konusunu.

 • Finlandiya, İsveç, Almanya gibi ülkelerin eğitim sistemleri örnek alınabilir:

tekerleği yeniden bulmaya gerek yok – bu işi iyi yapan ülkeler belli – model alacaksın ve o modeli uygulamaya alabilecek liyakat prensipli kişileri doğru yerlere getireceksin. işte ana sorun budur.

 • Sorunun temelinin birey olduğunu savunan bir başka yanıt:

türkiye’de eğitim sisteminin ana sorunu türkiye’de yaşayan insanlardır. sen istediğin kadar meb sistemini değiştir olmaz olmayacaktır. her işini legal illegal farketmeksizin kolay yoldan halletme eğiliminde olan bir toplumda eğitimin de öğretimin de değeri olmayacaktır.

öğrencinin hayali sınav anında birşey olsa etraf aydınlansa birileri soruların cevaplarını verse, üniversitede hoca vize sorularını verse finalde zorlamasa, mezun olunca kpss den çalışmadan atanabilse, devlete kapağı atsa çalışmasa, mühendis olan parayı bulsa şirketi kurup yanında nitelikli mühendis çalıştırsa, müteahit olan rüşveti verse arsayı kapsa dayıyı arasa işi hallettirse…

ailede 0-6 yaş arasını doğru planlayamadiktan sonra çocuğunu finlandiyaya da görürsen o iş olmaz sadece orada mış gibi yapar. bu yüzdendir ki gurbetçiler yurda tatile geldiklerinde her halti yerler köprüden parasız geçer emniyet şeridi ihlali yapar kurallara uymaz çünkü adamın özünde bu var.

Okurlara göre eğitim sistemi problemleri ve çözümleriyle ilgili yorumlar bu şekildeydi. Bir başka eğitim konusunda görüşmek dileğiyle.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir