Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Püf Noktalar Kolay Yollar

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Püf Noktalar Kolay Yollar

Yeni başlayanlar için araba sürmenin kolay yolları ve araba sürmenin püf noktaları üzerinde duracağız bugün. En kolay araba nasıl kullanılır bunu merak ediyor herkes, biz de gelin bunu usta sürücülere soralım onlar ne diyor diye düşündük ve araba kullanmaya yeni başlayanlar için tavsiyeleri sizler için çıkarttık:

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Püf Noktalar

 • İlk ve en çok gelen tavsiye:

Sinyal verin.

Çok sitemli usta şoförler bu konuda, yeni sürücülerin sinyal alışkanlığı çok geç başlıyor ve bu diğer sürücüler için problem oluyor yanıtını aldık her soruşumuzda.

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Püf Noktalar

 • Şimdi gerçekçi bir yol yordam gösterimi:

araba sürmenin en kolay yolu şunlardan geçer

 1. kemer tak
 2. sinyal ver
 3. ayağını yavaşça derbirajdan kaldır
 4. panik yapma
 5. yokuşta yakalanırsan işte ona ben bile karışmam.

Yokuş ilk zamanlarda problem olabiliyor, ama artık arabaların çoğunda yokuş kalkış sistemi mevcut. Donanımları incelemeniz yeterli.

 • Şunu unutmamalı, her zaman her yerde araba en kolay nasıl sürülür sorusunun yanıtı bununla başlar:

emniyet kemerini takmayı alışkanlık haline getirin. kısa bir süre sonra ister istemez eliniz kemere gidecek.

 • Ehliyet sınavında da size ilk bundan bahsederler. Daha sonra araba dikiz aynalarından:

arabaya binişinden inişine kadar gözünün birini arabanın sağında ve solunda fabrika çıkışı standart donanım olarak sunulmuş aynalardan ayırma…yani 5+1 duyun olsun..

Araba Sürmenin En Kolay Yolları

 • Araba kullanırken karşılaşılan en büyük problem panik, paniği atlatmak önemli. Araba kullanmanın taktikleri arasında paniği bastırmak gelir:

en büyük sorun panik. yapmayın demeyince yapılmıyor diye bir şey yok tabii ki. rahat olun panik halinde daha kötü kararlar verebilirsiniz. olabildiğince hız yapmamak en iyisi. sol şeritte olmadıktan sonra sıkıntı olmaz. bir süre sonra zaten bisiklet kullanmak kadar rahat gelecektir.

araba kullanırken dikkat edilecek şeyler

 • Baba ile yolculuk etmemek adına:

mümkün olduğunca babanızı yanınıza almayın. eğer yanınıza alırsanız panik seviyeniz en az 15-20 kat artacaktır dolayısıyla kaza riskiniz de bir o kadar artacak. bir de sinyal kullanın ve aynalara hakim olun.

 • Kamyon ve tırlara dikkat etmek gerekli:

şerit değiştirirken sinyal verin, sığır gibi yola atlamayın, arkadan gelenler müneccim değil. kaza olur. sinyal vermeden şerit değiştirenler yüzünden trafik tıkanıyor. şerit hızı yoktur bunu unutmayın. eğer sağınızdaki şeritteki araçtan daha hızlı değilseniz sağ şeride geçin. 4 şeritli yolda 3. şeritte 70’le gidenler yüzünden trafik tıkanıyor. takip mesafenizi koruyun, gereksiz fren yapmayın, mesafeniz yeterliyse ayağınızı gazdan çekerek de öndeki aracın yavaşlaması durumunda mesafeyi koruyabilirsiniz. sol şerit sollama şerididir. devamlı olarak sol şeritte gidilmez. para mutluluk getirir mi diye kendine soru sorup, gidip son model mercedes alıp sol şeritte 50 ile gitmeyin.

hız sınırı 120 olan yerde sol şeritten 90’la gitmeyin 110’la da gitmeyin 120 yine olabilir. 128’le arkanızdan gelen biri olursa ve çekilmenizi isterse yan şeride geçin, aptal saptal el kol hareketi yapmayın o şoför hala kanuni sınırlarda gidiyor siz şerit işgal ediyor olursunuz. sol şerit fetişizmi olan mallara özenmeyin.

ve son olarak sakın ama sakın bir kamyonun sağından geçerim diye (sinyal verseniz bile) önüne doğru kırmayın. yeterince ilerleyip sinyal verin öyle şerit değiştirin. adamlar solda yüksekte oturuyorlar. her ne kadar 2. ayna da olabilse genelde kör noktada kalırsınız.

 • İstanbul’da araba kullanmaktan bıkmış bir yazardan geliyor:

istanbuldaysanız kullanmayın kardeşim. hiç başlamayın hiç bulaşmayın. sinir stres sahibi olmak, sürüyle davarla uğraşmak istemiyorsanız hiç öğrenip o ilk adımı atmayın.

her gün gerizekalı bir sürü insanla uğraşmak, kıymetli zamanınız trafikte ziyan etmek istemiyorsanız hiç kullanmaya başlamayın.

başlamayın çünkü bu bir zehir. her yere artık arabayla gitmek isteyeceksiniz. kanser olacaksınız, çıldıracaksınız, kavga edeceksiniz ama yine de vazgeçemeyeceksiniz. araba kullanmanın en kolay yolu araba kullanmamaktır.

o yüzden hiç başlamayın. zehirlenmeyin.

 • Yeni başlayanlar araba kullanırken kavşakları dikkatle alabilmek önemli:

kavşaklara 3. vitesle girmeyin,istemsiz grift yaparken bulursunuz kendinizi. en iyi araba sürme taktiği ise şudur, orta şeritten gidin.

 • Rahatlık ve araba sürme üzerine:

koltuğa oturun ve rahat olun gerisi geliyor, zaten öğrenilecek birşey yok genlerinizde o arabayı sürme yeteneği zaten mevcut, (kadın erkek fark etmiyor, boş, midesiz kadınlar süremez mizahına gerek yok bal gibi sürer kardeşim) tek yapmanız gereken o yeteneği keşvetmek, öğrenmek falan değil.

araba kullanmanın en kolay yolu

 • Düzgün park edin:

çocukluktan beri araba kullanan biri olarak tek tavsiyem şu arabaları adam gibi kaldırıma sıfır park edin. daha araba park etmeyi bilmeden araç kullanıyorum sanıyorsunuz. sonra doğru düzgün park edemeyince yol daralıyor trafiği alt üst ediyorsunuz. arabanıza acımam da yanlışlıkla dokundurursak olan gözüm gibi baktığım bebeğime oluyor.

açık ve net kendinize güvenin, araba sürmenin en kolay taktiklerini ararken heyecan yapmayın. heyecan hatayı doğurur, heyecan yapma diyenler olunca heyecan yapmanız da gayet normaldir. hatanın ölümü doğurmayacağı durumlarda istediğiniz gibi davranın. kazayı da tecrübe edin, kazadan kaçınmayı da. araba da her şey kadar tecrübe gerektirir. bunu unutmayın, aşağılık kompleksine girmeyin.

Araba Kullanmanın Püf Noktaları ve Tavsiyeler

 1. panik yapmayın, en buyuk dusman emin olun panik. fren yerine gaza basan acemilerin kazalari oldukca fazla.
 2. aynalari kontrol etmek iyidir sik sik yapin ama aynaya bakis sureniz 1.5 saniyenin uzerinde olmasin.
 3. yeni başlayanlar için araba kullanmanın önemli püf noktalarından biri alcak kaldirimlara dikkat edin, acemiligimde 2 kez uzerinden uctum bunlarin, ozellikle donuslerde fark etmek cok zor olabilir.
 4. en sag ve en sol serit daima tehlikelidir. sol seritte arkanizdan gelen bir yer ucagi, sag seritte anlamsizca durmus bir arac ihtimali daima vardir. en guvenlisi orta serit.
 5. duz vites arac kullaniyorsaniz vites degistirirken asla vitese bakmayin. gozunuzu yoldan ayirdiginiz her saniye ortalama olarak 30 metre mesafe demektir.
 6. cok yuksek sesle muzik dinlemeyin, dikkat dagitmada bir numarali unsur.
 7. isiklarda durmadan once dikiz aynanizdan arkaniza mutlaka bakin, ani bir frenle zincirleme kaza riski olusabilir. fren yapmak riskliyse bosverin odeyeceginiz ceza insanlarin canindan degerli degildir.
 8. gorusunuz daima onunuzde ki aracta hatta uzun yolda 2 onunuzde ki aracta olsun. bir kasisi cukuru fren/manevra gerektiricek durumlari onceden gormenizi saglar.
 9. ben artik acemi degilim demeyin. bunu soylediginiz gun kaza yapacaksiniz. tecrubeyle sabit.
 10. hepsinden onemlisi uykulu ve alkollu arac kullanmayin, telefonunuzu aklinizdan cikarin. trafikte sadece kendi caniniz degil, butun araclarin sorumlulugu ustunuzde.
 • Kaskoyu unuttuk:

öncelikle en kolay araba nasıl sürülür demeden trafik kurallarını bildiğinizi varsayıyorum. tavsiyelerim hız sınırlarını, şerit değiştirirken sinyal vermesi gerektiğini ya da sol şeridi gereksiz yere işgal etmemesi gerektiğini bilmeyenler için değildir.

arabaya yeteri kadar hakim değilseniz trafiğe çıkmayın. sinyallerin, farların, selektörün sileceklerin, klimanın nasıl çalıştığını mutlaka bilin. bunlardan biri lazım olduğunda nasıl çalıştığını keşfetmeye çalışmak dikkatinizi dağıtacaktır.

kendi şoförlük kabiliyetinize güvenin karşınızdakine güvenmeyin. yanından geçtiğiniz araç önünüze kırabilir, önünüzdeki ani fren yapabilir, duran arabanın yanından geçerken kapısı açılabilir, yol kenarından yürüyen bir yaya yola bakmadan yola atlayabilir. bu yüzden gözünüz sürekli yolda olsun.

araba en kolay nasıl sürülür

kaza yapacaksınız. bu trafiğe çıktığınız birinci gün de olabilir, beşinci gün de olabilir yıllar sonrada olabilir. kusurlu siz de olabilirsiniz ya da hiç bir kusurunuz olmayadabilir. trafiğe bunun bilincinde olarak çıkın.

son olarak özgüven problemleri yaşıyorsanız, eğer zengin değilseniz ve paranızı zar zor denkleştirip araç aldıysanız 3’e 5’e bakmayıp mutlaka kasko yaptırın. aracınızın güvencesinin olması sizin de özgüveninizi arttıracaktır.

aracinizi kendinizi oturma odasinda kafede otururmus gibi rahat bir oturus pozisyonunda kullanin.kasmayin yani ayaklriniz kollariniz gevsek olsun .telefonunuzu asla kurcalamayin siz daha o seviyede kordinasyona hizi ve becerisinde degilsiniz.ne oldugunu anlamadan kaza yaparsiniz uzulursunuz.

aracinizi taniyin onu kesfetmeye calisin bu sayede araca olan hakimiyetiniz artar ve guven gelir. stop etmekten v.s korkmayin beklesinler 🙂 insanlara yol verirken ya da araci bir seride sokarken hakkinizin yendigini dusunuyorsaniz israr etmeyin birakin yesinler sonraki yillarda aylarda siz o seviyeye gelince siz de yersiniz.

bir de uykulu halde trafiğe çıkmayın, uykunuz varsa çekin arabayı kenara uyuyun ve uyku kalitesi nasıl artırılır bunu araştırın. sizin dikkatsizliğiniz yüzünden başka canlara zarar gelmesin.

 • Tüm sürücüleri acemi sürücü olarak farz edin, emin olun araba kullanmanın en güvenli yolu budur:

keşke alınmış ehliyetler tekrar gözden geçirilse, uygulamalı sınava tabii tutulsa insanlar. yeni alanlar içinde şöyle söyleyeyim. hem a2 hem b ehliyetim var. ikisinide aynı zamanda aldım, 18 yaşımda. arabada doğdum nerdeyse diyebilirim. böyle demesem bile arabayla büyüdüm. doğduğumda iki arabamız vardı şimdi eski bir aramız var orası ayrı mesele. ilk araba kullanmamı 13 yaşlarında deneyimledim. onu da babam verdi boş arazide. yaklaşık 13 senedir direksiyon tutuyorum. 5 yılı aktif geçiriyorum. uzun yol, şehir içi, kar, buz, yağmur, sıcak farketmeden küçük, düz vitesli bir araba kullanıyorum. ama etraftaki tüm sürücülere “acemi” gözüyle bakıyorum. çünkü başka türlü önlemimi alamıyorum. önlem alsan bile illa öküzün biri sinyal vermeden dönüyor, tır ( bildiğimiz tır, tabii motorları bizim arabadan daha kuvvetli) şehir içi çevreyolunda 120 ile sizi sollayabiliyor ki bu kural gibi bir şey pek takan olmuyor, aniden biri sağlayabiliyor ya da önünüze kırabiliyor. sokak aralarından hiç kimseye aldırmadan vınn diye çıkanda oluyor. ve bunlar gibi bir sürü eğitimsizlik önümüzde her gün tiyatro oynuyor. sizlere diyeceğim şudur ki; ilk defa arabayla tanışıklığınız oluyorsa bile kendinize güvenin ama bu ahmakça trafiği katledeyim tarzında bir güven değil, ben yapabilirim güveni olsun. çünkü gerçekten araba kullanmaktan anlamayan bir sürü insanda ehliyet var! şimdi o ehliyeti aldığınız gibi de özellikle büyük şehirde dansa çıkmayın. zaten çıkanlar yüzünden trafik bu halde.

Umarım araba sürmek isteyenler ve araba kullanmaya yeni başlayanlar için iyi tavsiyeler olmuştur bunlar.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir