Özlemce Şeyler > Önemli Günler > 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü: Onlar Bize Emanet!

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü: Onlar Bize Emanet!

hayvan sevgisi

Merhabalar, bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü..

Bildiğimiz üzere hayvanlar bizim yaşam ortaklarımız. Evde bir arada yaşadığımız pati dostlarımızın var olduğu gibi sokakta hayatını sürdürmeye çalışan dostlarımız da var. Evcil hayvan ya da sokak kedisi, köpeği gibi tanımlamaları çok sevmesem de zaman zaman kullanmak durumunda kalıyorum. Çünkü evdeki kedi ile sokaktaki kedinin, köpeğin benim gözümde hiçbir farkı yok. Hepsi can hepsi de canan..

Pati canları her zaman sevelim, koruyalım, hatta yemeğimizi paylaşalım. Belki elinizden fazla bir şey gelmiyor, belki onlara mama alacak paranız yok ya da evinizi açacak bir durumda değilsiniz. O zaman onları sevebilirsiniz.

hayvan sevgisiYoldan geçerken bir köpek gördünüz, ona sevgiden başka vereceğiniz bir şeyiniz de yok. O halde ne duruyorsunuz, yavaşça başını okşayın, gözlerine bakın, onunla dost olmaya çalışın, kötü insanlardan koruyun.

Maalesef ki, birçok yerde hayvan tecavüzleri yaşanıyor. Hayvana böyle bir işkence yapan insanın topluma bir faydası olamayacağı kanaatindeyim. Aynı zamanda hayvana işkence etmek ve vahşice katletmek.. İçimde insan ve hayvan sevgisi barındırıyorum.

Elimden geldiğince koruyup kolluyorum. Ancak ben de bir yere kadar yetebilirim ya da benim gibi içinde hayvan sevgisi barındıran insanlar da bir kere kadar yetişebilir.

O halde bize düşen bir insanlık görevi var. Güçsüze, zor durumda olana yardım et. İnsan, hayvan ayırt etmeden yap bunu. 5-6 liralık bir mama almak veya yemeğinizden bir lokma paylaşmak bu kadar zor olmamalı.

Onları her gün sevin, her gün koruyun. Ancak bugün bir başka sevin. Onlarda anlasınlar unutulmadıklarını, onlarda bilsinler insanlar tarafından sevilip dışlanmadıklarını..

Evinizde bir cana daha yer varsa, mutlaka bir pati can evlat edinin. Size bir dost, bir nefes ve bir evlat olacağına eminim. Bir çocuk doğurmadım ama bir çocuk dünyaya getirsem ancak bu kadar sevebilirdim.

hayvan sevgisiTüm pati dostlarımın ‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ kutlu olsun. Varlığınıza bir gün değil, her gün şükrediyorum. Herkes evine giderken sokak canlarına mama almayı unutmasın. 🙂

‘Mia’m güzel kızım iyi ki varsın, senin de pati can günün kutlu olsun. Bir ömür sevgiyle..’

Not: Bu arada soğuk günler kapımızı çalmaya başladı. Pati canların bu soğuklarla mücadele edebilmeleri için sizlerin desteği oldukça önemli. Lütfen kapınızın önüne bir kap su, bir kap da mama koyduğunuz gibi onları soğuk havadan koruyacak kulübeler de yapın.

Kedi evlerini ya da köpek kulübelerini evde kendi imkanlarınızla yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Bu hayatta sevgiden daha değerli bir şey yok. Para gelip geçer ama kalıcı olan her daim sevgi ve dostluktur.

Yazımı Atıf Yılmaz‘ın yönetmenliğini yaptığı, Kadir İnanır ve Türkan Şoray‘ın başrollerini paylaştığı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminden bir cümle ile bitiriyorum.

‘Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti..’

Ömür boyu sevmeniz ve sevilmeniz dileğiyle, hoşçakalın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir