Özlemce Şeyler > Eğitim > Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi Değişiyor ve ALES Başvuruları

Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi Değişiyor ve ALES Başvuruları

Bugünün gündeminde iki önemli konu var, ilki son ismi sanırım YGS – LYS olan sistemin üniversiteye giriş sınavının değiştirilmesi (sanırım dedim, arkadaş bir sınavın ismi her yıl değişir mi? Ben ÖYS olarak girdim, ÖSS oldu, tekrar ÖYS oldu, sonra ÜSS, YGS, LYS nedir bu arkadaş). İkinci haberimizde ALES sınavı başvurularının başlamış olması.

YGS ve LYS sisteminde değişiklikler ve Yeni Üniversiteye Giriş Sınav Sistemi

YGS ve LYS (ikisine birden ÖSYS deniyor), lise öğrencilerinin üniversiteye girebilmek amaçlı girdiği iki sınav. Bunlar aslında aşamalı sınavlar olarak adlandırılıyor. YGS ile de üniversite kazanmak mümkün, fakat genellikle 2 yıllık bölümler. Öğrencinin geleceğini etkileyen önemli mesleklerin yer aldığı bölümlerse 4 yıllık üniversitelerde yer alıyor ve buralara LYS ile girmek mümkün.

yeni sınav sistemi meb müfredatI
Yoğun bir sınav çalışma programı olacak öğrenciler için.

ÖSYS’yi incelersek öğrencilere göre LYS, YGS’den biraz daha zor bir sınav. Ama tabi gerçekte öyle değil, çalışma stratejilerinize, ders programlarınıza bağlı olan bir durum bu. YGS ve LYS sınavları sonucundan bahsedelim biraz da. 18 çeşit puan türü var. Say desen sayabilecek insan sayısı kısıtlıdır YGS ve LYS’deki bu sınav sonucu türlerini. Fakat yeni bir sınav sistemi geliyor ve sonuçlar da buna bağlı olarak değişecek.

Nasıl Olacak Yeni Üniversite Sınavı

Öncelikle iki aşamalı sınav tek hafta sonunda bitirelecek dendi, bu da demektir ki büyük olasılıkla tek aşamalı sınava geçiliyor, bir nevi ÖSS, ÖYS geri dönüyor. Tek aşamalı ama cumartesi, pazar iki gün sınav olacağını söyleyenler var yalnız bu pek mantıklı gelmiyor. Öğrenciler sınav günleri olağanüstü enerji harcıyorlar, iki gün arka arkaya böylesine önemli sınavları bünyeleri kaldırmayabilir. Bu sebeple biz tek bir sınav olacağını düşünüyoruz. Belki bölüm farklılıkları için her bölüme ayrı sınav yapılır, ama yine bir tane olur şeklinde düşünüyoruz. Gelelim ikinci büyük farklılığa 18 tane sınav sonucu türü vardı, bu seçim ve yerleştirme sürecinde havuzun daralmasına yol açtığından dolayı sınav sonucu türü 4‘e düşürüldü.

sonbahar ilkbahar ales başvuruları

Eskiden ÖSS ve ÖYS’ye girenler bilir; sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları vardı. Daha sonra bunlar sayısal 1-2, sözel 1-2, eşit ağırlık 1-2 olarak değiştirilmişti. Şimdi bu eski sayısal, sözel, eşit ağırlık sınav sonucu türleri geri dönüyor. 4.sınav türünün de otoriteler dil sınavı sonucu olduğunu söylüyor. Bu sınav sonuçlarına göre sınavın içeriğinde de değişime gidildi ve sınav içeriği sadece MEB müfredatı içeriklerine göre yapılacağı belirtildi. Bu iyi bir gelişme. Türkiye sınavsız bir sisteme hazırlıklı değil, sınav kesinlikle olmalı. Üniversiteye giriş sınavlarında mülakat olmamalı. Bakalım yeni sınav sistemi ne getirecek. Bu yeni üniversiteye giriş sınavının önümüzdeki günlerde resmi olarak duyurulması planlanıyor.

Sonbahar Dönemi ALES Başvuruları Başladı

Sitemizi takip edenler yeni ALES Sınavı ile ilgili haberimizi okumuştur. ALES de YGS ve LYS gibi değişime uğrayan sınav sistemlerinden. Eğitimde tam anlamıyla bir reform oluyor. Fakat bu değişiklik birçok kişinin algı paradigmalarında olumsuz olarak yer buluyor. Umarım bu değişiklikler öğrencilerin geleceği için doğru bir tercihtir.

yeni üniversiteye giriş sınavı sonuçları

Sonbahar ALES sınavı başvuruları 4 Ekim 2017 tarihine kadar sürecek. Sınavsa 19 Kasım 2017‘de. ALES sonuçlarının iki hafta içinde yayınlanması bekleniyor. Değişen ALES‘in kolay mı zor mu olacağı merakla bekleniyor. Bu sınav biraz süpriz sonuçlar doğurabilir. 5 yıl geçerlilik ise kesinlikle iyi bir gelişme, hâli hazırda birçok yabancı kurumun düzenlediği sınavların 5 yıl geçerliliği olduğu biliniyordu. ALES için 5 yıl geçerlilik seçeneği gayet iyi oldu. ALES sınavı başvuru ücretinin 90 TL olduğunu hatırlatalım.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  5 yorum - “Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi Değişiyor ve ALES Başvuruları

 1. tuğçe
  13/10/2017 at 1:31 pm

  yeni sınav sistemiyle ilgili:
  1) aynı günde 2 farklı sınavın yapılması fiyasko. ilk oturumu kötü geçmiş biri daha şoku atlatamadan aynı günde diğer sınav ile yüzleşecek, bu sınav ile dikkatini toplamakta zorluk yaşayan çok fazla aday olacak. o yüzden başta gençlerin stres faktörünü azaltmak amacı ile sınav sisteminde değişikliğe gittik önermeleri çok mantıksız olmuş.

  2) 130 soru fen 40 soruya düşürülmüş, ülkede bilime verilen önem sınav sistemine de yansımış oldu*. sayısal harici diğer bölümlere artık fen bilgisi ile testi olmayacak ne fizik ne kimya ne de biyolojinin kıyısından geçecekler.
  sayısalcılara tarih, coğrafya, felsefe kaldırılmış ygs sosyale çalışmış adayların emekleri de boşa gitti.

  3) soru sayısı 330’dan 160’a düşürülmüş, bunun üzerine ygs gibi kolay sorulduğu dönemlerde bile bir şekilde yığılmayı engelleyen bir sınav (alan/test çeşitliliğini ve süreyi verimli ölçmesini ele alıyorum) kalkmış olacak ve önceden sadece lys’de bile 170 soru olduğunu düşünürsek yeni sistem muazzam bir yığılmaya yol açacak.
  bu sebeple obp etkisi de tavan yapacak temel, özel vb liselerde şişirilmiş ve haksız notlara sahip kişiler sıralamayı altüst edecek bu da binlerce insanın yine emeklerinin karşılığını alamayacağını işaret.

  4) devlet kasasına girecek para da artacak bu sistem ile. önceden ygs’de belirli bir puanı aşamayan öğrenciler lys’ye giremiyorlardı şimdi öyle bir durum olamayacağı için bu sistem garanti para demek oluyor.

  böyle gider bu pek de uzatmak istemiyorum ki bu yeni gelen sınav sisteminin ömrü pek uzun olmayacak zaten.

 2. ç. d.
  13/10/2017 at 1:32 pm

  emeklerimin ve ümitlerimin tam anlamıya bir zat tarafından çöpe atılması durumudur.

  1 yıldır bu sistem üzerinde çalılıyorlarmış

  kesin öyledir(!) hadi inandık diyelim. neden bu sistemi yazın başında açıklamadınız?

  2 bir dil öğrencisinin 11. sınıf müfredatında matematik olmadığını bilmenize (umarım biliyorsunuzdur…) karşın neden bir dil öğrencisi 40 matematik sorusundan bir sayısalcı ve tmci ile eşit etkileniyor? “eski sistemde “en azından sosyal ile bu puan açığı kapatılabiliyordu.(gelip bana burada herkes matematik bilmek zorunda nutkunu atmayın madem öyle her okulda yıllardır ingilizce dersi var neden temel giriş zırvalığında ingilizce sorulmuyor?)

  3 özel sektörde bir şekilde iş bulup çalışan öğretmenlerin hali ne olucak? adam zaten tarih öğretmeni ataması en az olan ders öğretmenlerinden biri ve sen bu adamın zar zor bulduğu işi elinden alıyorsun.

  4 tarihini,coğrafyasını,felsefeyi ve fen bilimlerini bilmeyen bir nesil olucağının farkındasınız değil mi? (kardeş dersler kalıcak sen hayırdır diyecekler kalıcak kalmasına ama öğrenci o dersleri ne kadar kayda alıcak?)

  5 ilk sınavı yüksek tutup seneye bir daha girerimciler seneye müfradat değişiyor benden söylemesi…

  6 özel okullara gidip şişirme puanlar ile yüksek diploma notu alanlar hep bir sorundu ama şuan daha da büyük bir sorun olucaklar. çünkü soru sayıları azaldı. 1 sorunun standart sapmasını düşünebiliyor musunuz he birde onun üstüne diplomadan gelicek şişirilmiş notlarıda ekleyin…

  bir dil öğrencisinden…

 3. hakan
  13/10/2017 at 1:33 pm

  yükseköğretim kurumları sınavı: üniversiteye giriş için ismi yeni ama aslında kendisi eski olan bir sınav sistemi.

  yıllar sonra eğitimin içine ettiğimizi farkedip 2000 öncesi sınav sistemine dönme şekli. daha kaç kere sistem değişikliğine giderizin rekor düzeyi. en çok da artık öğrencilerin yap bozdan dolayı sınav sistemlerinden bihaber olma düzeyi…

 4. yüksel
  13/10/2017 at 1:34 pm

  yükseköğretim kurumları sınavı yapılan birçok eleştiriye rağmen içeriğini detaylı okuduktan sonra desteklediğim yeni üniversiteye giriş sınav sistemidir.
  ilk oturumda temel matematik ve türkçe testleri uygulanacak. toplamda 40+40=80 soru sorulacak.
  bir kere şu ilk sınavı ele alalım. türkçenin zaten kat sayı olarak önemi vardı. sayısal öğrenciler bunu pek önemsemiyordu. artık türkçe yapmadan istedikleri bölüme giremeyecekler. artık herkes paragraf sorusu çözmek zorunda, herkes dil bilgisi eğitimi almak zorunda, üzgünüm.
  ikinci sınavda ise 90 soruluk fen sınavı 40’a düşürülmüş.
  bu seçicilik açısından olumsuz bir gelişme gibi görünse de aslında daha seçici hale geldi. ögrenciler farkında değil.
  lys’ de çıkan sorular olarak fen alanı tarihi boyunca her daim basit soruldu şimdiye kadar. şimdi soru sayısı düşürüldü, hata yapma payı en aza indirildi.
  eleyiciliği ilk sınavda olan yeni sınav sistemi.
  hadi bakalım.

 5. cavit
  13/10/2017 at 1:34 pm

  ben sağlık meslek lisesi çıkışlıyım ek puan mevzusu nasıl olacak ilk başta alan tercih edildiğinde geliyordu benim bölümüm alan bazında eşit ağırlık puan türünde alıyordu ama ben sayisalciyim nasil olacak yani alan değiştirdim diye bu bu ek puan hakkındam yararlanamayacakmiyim zaten lise 4 u okurken sınavsız geçişleri kaldırdılar 4 sene mat fizik kimya biyoloji vermediler sonra geçişleri kaldırdir ek puan saçmalığını getir sonra bu şekilde sistemi ayarla anlamadım gitti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir