Özlemce Şeyler > Eğitim > Yeni ALES Sınavı Değişiklikleri

Yeni ALES Sınavı Değişiklikleri

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ALES’te bir takım değişiklikler yaptı, ben pek yorum yapamadım ama sizin için yapılan yorumları derledim. Size faydalı olabileceğini düşünüyorum.

ALES Sınavı Değişiklikleri

Çok sağlam değişiklikler yapan YÖK, ALES’in geçerlilik süresini 5 yıla çıkardı. Normalde 3 yıldı diye hatırlıyorum. Bu iyi bir değişiklik ama neden yaptı pek anlayamadım açıkçası. YÖK’ün yerine koyup empati yapmaya çalışıyorum. Bu sınavı 3 yılda geçerliliğini yitirmiş olsa insanlar daha çok bu sınava girecek ve ÖSYM, hali hazırda olduğu gibi yine bu sınavdan deli gibi para basmaya devam edecek. Ama sınav geçerlilik süresini uzatmaları sınava girecek aday sayısını azaltacaktır. Her neyse bildikleri vardır elbet. Eklemeden geçmeyelim, bu geçerlilik Ekim ayından itibaren geçerli olacak. Yani eski sınavlar hala 3 yıl geçerli, yeni girilecek sınavlar 5 yıl geçerli olacak.

ales taktikleri

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı‘nın eski ismini bilirsiniz LES’ti yani Lisansüstü Eğitim Sınavı. Çünkü ALES sadece yüksek lisans ve doktorada kullanılıyordu fakat artık kamu kurumları ve bankalarda da geçerliliği var. Bir nevi Avrupa’daki GRE ve GMAT gibi. ALES’in şu anki hâlini hatırlayalım. Sınavda dört bölüm var. Sayısal 1-2, Sözel 1-2. Toplamda 160 soru için 180 dakika veriliyor. Dört bölüm de kırkar sorudan oluşuyor. Adaylar bölümlerine göre ya Sözel 1-2 yapıp Sayısal 1’i yapıyorlar ya da Sözel 1 yapıp Sayısal 1-2’yi yapıyorlar. Tabi isterlerse dört bölümü de cevaplayabilirler. Tabi zaman yetirebilirlerse. Hayatımda iki kez girdim ALES’e (Sayısal 1-2 ve Sözel 1). İlk sınavda Sözel’in 20 sorusu mu ne kalmıştı, ikinci girdiğimde son soruda sınav bitmişti.

ales sınavı değişiklikleri

Yeni düzenlemelere gelirsek, ALES’i zaman yönünden çok eleştiriyorlardı. Baba tamam bu sınav kolay yapabiliyoruz bunu da zaman yetmiyor, sen benim bilgimi mi ölçüyorsun yoksa soru çözüm pratiğimi mi? Bu eleştiriler uzatılabilir. YÖK de bu denilenleri dikkate almış olacak ki soru sayısını azaltıp süreyi de bir nebze kısalttı. Detayları birazdan paylaşacağım, bir diğer eleştiriyi aklıma gelmişken belirtmek istedim. ALES’in geçerliliği 3 yılken, GRE‘nin geçerliliği 5 yıl.

YENİ ALES SINAVI

Yeni ALES sınavı‘nın detaylarını vereyim sizlere artık:

  1. Yeni ALES’te artık dört bölüm yok, iki bölüm var. Sayısal 1-2 size oldu Sayısal, Sözel 1-2 size oldu Sözel.
  2. Sözel bölümü temel dilbilgisi dışında sözel akıl yürütme sorularını da içerecektir. Buna yabancı değiliz, yeni mantık sorularına hazırlıklı olun.
  3. Sayısal bölümünde artık Sayısal 1-2 beraber olacak, bu demektir ki, Sayısal 1 bölümünde yer alan ultra kolay soru sayısı azaldı. Otoriteler artık daha zor bir Sayısal bölümü bekliyorlar.
  4. Sınav süresi 180 dakikadan 150 dakikaya çekilde, soru sayısı da 160 sorudan 100’e indirildi. Şöyle bakıldığında iyi bir değişiklikmiş gibi geliyor, ama şunu unutmayın soru sayısı azsa ayırt edici soru sayıları da kısıtlıdır ve sınavın zorlaşmış olma ihtimali yüksek. Soru sayısı azalınca herkesin aklına DGS Sınavı geldi tabi.
  5. Puan hesaplama sistemin ALES Sayısal ve Sözel de herhangi bir değişiklik olmazken ALES Eşit Ağırlık puan hesaplamasında ağırlık %50 Sayısal %50 Sözel olarak değiştirilmiştir. Bu önemli bir detay oldu.
  6. Son olarak, üstte de belirttiğimiz gibi ALES Sınavı geçerlilik süresi 5 yıl olmuştur.

ALES Sınav Teknikleri

Bu sınav da bilgi kadar sizi üst sıralara taşıyacak sınav taktiklerine de ihtiyacınız vardır. ALES‘te en önemli problem sorular değil, zaman. O ÖSS, ÖYS, YGS adı her ne olmuşsa artı, o sınavdaki hızlılığınız yok pratiğiniz olmadığı için birçok şeyi hatırlamaya zorluyorsunuz kafanızı. E pratik de yok, hop yetişmiyor sımav. ÖSS nasıldı hatırlayın, 180 soru 180 dakika. Karşınızda da öyle basit sayı soruları yok, integral türev filan çözüyorsunuz manyak gibi. Neydi proton nöron vardı yok nötron. Ama nöron da var. Her neyse sınav teknikleri ile ilgili bilmeniz gereken, sayısal öğrencileri sayısalları çözsün ilk, çünkü oradan gelecek puan, sözelciler için de geçerli. Kafa bulandı derseniz sınavın ortasında 3-5 diğer bölüm sorularını yapın.

ales sınav taktikleri

Hepsini yapın demiyorum çünkü zaman çok kısıtlı. Evde deneyin bakın sakin kafayla 3.bölüme gelemeyeceksiniz. Bir diğer ALES taktiği, hiçbir zaman soruda bir soruda takılı kalmayın. Kafa patlatılacak, zaman kaybedilecek bir sınav değil bu. Ben uzun zaman sonra ALES’e girince, diferansiyel denklem çözmekten patlamış kafa sayıları görünce çok mutlu olmuştu. O kadar mutlu olmuştu ki bir soruyu 3-5 farklı yolla çözüp bir sürü saçma sapan vakit kaybediyordum. İşin özü problemli sorulara takılmayın, hatta çoğu zaman şıklardan gidin. Bu çok daha kolay bir yol. OBEB, OKEK filan bir bakın. Bakmadan giren bir ortalama öğrencinin alacağı ALES puanı 60-70 civarıdır.

Sınavdan bu kadar bahsettik 2017 ALES Sınavı ile ilgili de tarih bilgisi vermeden olmaz.

ALES SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 19 Kasım 2017
ALES SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 26 Eylül – 4 Ekim 2017
ALES SINAV ÜCRETİ : 90,00 TL

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir