Özlemce Şeyler > Sağlık > Menopoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

menopoz nedenleri

Merhabalar, bugün sizlere kadınların en zorlu süreci olan Menopoz‘dan bahsedeceğim.

Menopoz, bir kadın hastalığıdır. Menopoz dönemi kadınlar için oldukça zor bir dönemdir. Çünkü hormonsal değişiklikler meydana gelir. Ortalama 40-50 yaş aralığındaki kadınlarda görülen menopoz aşırı terleme, ağrı ve psikolojik bunalım gibi belirtilere neden olabilir. Menopoza girme dönemi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi kadın menopoza erken girerken kimisi de geç girmektedir. 40 yaşından önce girilen menopoza ise erken menopoz denilmektedir.

Menopoz, kadının adetten kesilmesi durumudur. Menopoz döneminde yumurtalıklardaki hormon üretimi azalmaya başlar. Böylece adet kanamaları düzensizleşir ve zaman içinde kesilir.

Aslında menopoz bir hastalık değildir. Ancak menopoz dönemindeki belirtiler, bu sürecin hastalık olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

Menopoz Süreci

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  • Adet düzensizliği
  • Östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte gece terlemeleri, çarpıntı ve sıcak basması
  • Sürekli sinirli ve gergin olma hali
  • Hormon dengesizliği sonucunda oluşan psikolojik bozukluklar
  • Uyku kalitesinin düşmesi
  • Baş ve eklem bölgelerinde ağrı oluşumu
  • Cinsel isteksizlik
  • Kemik erimesi
  • Kalp hastalıkları

Bu belirtiler tüm hastalıklarda görülmemekle birlikte 3-5 yıl içinde de azalmaya başlar.

menopoz

Menopoz Tanısı ve Tedavisi

40 yaş ve üzeri kadınlarda adet düzensizliği 6 aydan fazla sürüyorsa menopoz dönemine girildiği kanısına varılabilir. Ancak bu durumu kesinleştirmek için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Menopoz dönemine girilip girilmediğini yapılan hormon testleri ile anlamak mümkündür. Östrojen ve FSH hormonlarının vücuttaki seviyelerine bakılarak menopoz tanısı koyulabilir.

Ancak her adet düzensizliği menopoz anlamına gelmemektedir. Bu sebeple adet düzensizliği yaşıyorsanız ihmal etmemenizde fayda var.

Menopoz belirtileri, Östrojen ve FSH hormonlarının azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple azalan hormonların vücuda takviye edilmesi gerekir. Hormon tedavisi ile olumsuz menopoz belirtilerinin ortadan kaldırılması ve kişinin hayat kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Östrojen tedavisinin yanı sıra kalsiyum ve progesteron tedavisi de eklenebilir. Östrojen tedavisiyle Alzheimer hastalığı, bağırsak kanseri, kemik erimesi ve kalp hastalıklarının görülme riski azaltılır.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir