Özlemce Şeyler > Sağlık > Meme Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

meme kanseri

Merhabalar, bugün sizlere kadınların korkulu rüyası haline gelen Meme Kanseri‘nden bahsedeceğim.

Maalesef ki, Meme Kanseri, dünyada en çok rastlanan hastalıkların başında gelir. Meme Kanserine erkeklerin de yakalanma riski vardır. Ancak kadınların yakalanma oranı 100 kat daha fazladır. Meme kanserinin erken teşhis edilmesi, hastanın yaşama şansını %95‘in üzerine çıkarır. Bu oran ise azımsanmayacak ölçüdedir.

Yaş arttıkça Meme Kanseri riski de artmaktadır. Genellikle 50 yaş üzerindeki kadınlarda rastlanmaktadır.

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri, meme yapısını meydan getiren hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi durumudur. Yani meme dokusu üzerinde oluşan kanser hücreleri, memenin biçimsiz ve kontrolsüz bir biçimde büyümesine neden olmaktadır.

Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrollü şekilde üremesini ya da büyümesini sağlayan genler bulunur. Bu genler hasar gördüğü zaman görevini yerine getiremez. Böylece fazlalık dokular yani tümörler oluşmaya başlar.

meme kanseri belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Memede veya koltuk altında oluşan sertlik ya da şişlik
  • Meme başından kanlı ya da şeffaf akıntı gelmesi
  • Meme başında oluşan şekil bozukluğu, içe çekilme ve çökme
  • Meme derisinde soyulma ve kabuklanma
  • Meme cildinde yara ve kızarıklık
  • Meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması

Meme Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

  • 50 yaş üzerinde olmak
  • Adet dönemine 12 yaşından önce girmek
  • Ailesinde meme kanserine yakalanan kişilerin olması

meme kanseri

Meme Kanseri Teşhisi

20’li yaşlardaki her kadın 3 yılda bir düzenli olarak meme kontrolü yaptırması gereklidir. Aynı şekilde her ay da kendi kendine meme kontrolü de yapması önerilir. Kontrol esnasında meme yapısında farklılık, kitle ya da şişlik olup olmadığı kontrol edilir.

40’lı yaşlardaki kadınların her yıl meme kontrolü yaptırması ve 2 yılda bir de mamografi çektirmesi gerekir. 50’li yaşlardaki kadınlar yüksek risk grubunda oldukları için her yıl düzenli olarak mamografi çektirmesi gereklidir.

Aynı zamanda yukarıda paylaştığım meme kanseri belirtilerini kendinizde gözlemliyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Çünkü erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

meme kanseri evreleri

Meme Kanseri Tedavisi

Kanserli hücre 20 mm‘nin altında ise Meme Kanseri oluşumu 1. Evre‘dedir ve radyasyon tedavisi uygulanır. Kemoterapi ve hormonoterapi ile de tedavi desteklenir.

Kanserli hücre 20-50 mm aralığında ise kanser oluşumu 2. Evre‘dedir. Kanser lenf bezlerine sıçramıştır ve 1. Evre ile aynı tedavi yöntemleri uygulanır.

Kanserli hücrenin koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışına sıçradığı evre ise Evre 3-A‘dır. Bu evrede ise cerrahi yöntem ile tümör alınır. Kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.

Evre 3-B‘de tümör boyutunun bir önemi yoktur. Tümör boyutunun küçültülmesine yönelik Neoadjuvant tedavisi uygulanır. Tümörün küçülmesi ile birlikte mastektomi ve lampektomi tedavisi uygulanır.

Evre 4‘te kanser göğüs dışına yayılmış durumdadır. Meme Kanserinin geç fark edildiği durumlarda bu evre yaşanılır.Evre 4’te hasta ömrünün uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi tedavisi uygulansa da zaman zaman mastektomi tedavisi de uygulanır.

Meme Kanseri ameliyatı, Evre 1 ve Evre 2‘deki hastalarda tercih edilir. Meme Kanseri Ameliyatının yapılabilmesi için hastalığın erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca tümörün boyutu, hastanın diğer sağlık sorunları, kanserli kitlenin oranı ve hastanın yaşı da diğer belirleyiciler arasında yer alır.

Meme Kanseri ile ilgili verebileceğim bilgiler şimdilik bu kadar.

Tekrar görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir