Özlemce Şeyler > Eğitim > İngilizce En Kolay Nasıl Öğrenilir ve Konuşulur?

İngilizce En Kolay Nasıl Öğrenilir ve Konuşulur?

Uzun süredir İngilizce üzerine neler yapılabilir, nasıl kolay öğrenilir, nasıl akıcı konuşulabilir şeklinde araştırmalar yapıyorum. Bulduğum araştırmaları sizle de paylaşmak istedim.

Nasıl Akıcı İngilizce Konuşulabilir?

Türkiye eğitim sisteminin en büyük eksikliğidir İngilizce eğitimi. İlk ve ortaöğretimi (liseyi) ele alalım. Biz 4.sınıfta başladık yabancı dil eğitimine ve lise sona kadar görüyorduk. İlginçtir, bu 8 yıllık dönemde tek bildiğimiz İngilizceye dair, zamanlar biraz da a/an/the konusu zamirler vesaire.

nasıl akıcı ingilizce konuşabilirim

Ama konuşabilen (o da akıcı bir şekilde değil, çat pat) çok az vardır, o da kendi gayretleriyle olmuştur, ya ailesi dil okuluna göndermiştir, ya turistik yerlerde bulunuyordur vb. durumlar vardır. Neden peki İngilizce konuşamıyoruz? Öncelikle bunun yanıtını bulalım.Eğitim sistemimizi soruşturalım. Nasıldır bizde eğitim sistemi İngilizcede; reading, writing, listening ve çok çok az bir kısımda speaking. Çok çok az dedim çünkü günümüzde İngilizce öğretmenleri dahi İngilizceyi konuşamaz düzeydeler. Aslında biz tersten yola başlıyoruz, en zorlarını en başta öğrenmeye çalışıyoruz. Yurt dışındaki dil okullarının eğitim sisteminden bahsedeyim biraz size. Size çat pat bir şey konuşturacak kadar giriş bir İngilizce dersi veriyorlar. Daha sonra tamamen speaking ve listening ağırlıklı geçiyor dersler, sonrasında reading ve writing geliyor, hemen öyle kitap okuma yapılmıyor, yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışıyoruz biz Türkiye’de. Bizle karşılaştırıldığında ne kadar farklı bir sistem olduğunu görüyorsunuz.

En Kolay İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dinleyin ve konuşun. Aslında bu kadar basit. Bırakın readingi writingi onlar sonraki işler. Açın Youtube‘dan bir İngilizce video, dinleyin. Takip edemiyorsanız İngilizce altyazılı açın. Anlamanıza gerek yok. Bir defa altyazıyı da takip ederek dinlediniz diyelim, daha sonra videoyu başa sarıp konuşmacıyla beraber tekrar edin söylenenleri. İngilizce konuşmadaki gelişiminize şaşıracaksınız. Bu aşamada biraz da konuşma da geçen kelimelerin anlamlarına bakın. TED konuşmaları burada sizin için büyük bir kaynak. Hem eğitici hem de dilinizi geliştirmede katkı sağlayan yapıda.

Bir bebek gibi öğrenmeyi deneyin İngilizceyi.

Size yurt dışında yaşayan bir tercümanın hikayesini anlatayım, üniversiteye İngilizce dil bilimi ve tarihi gibi bir bölüme giriyor tam olarak hatırlamıyorum bölüm ismini. Üniversiteye girdiğinde yetersiz bir dil seviyesi olmasına rağmen açıyor Friends‘i How I Met Your Mother’ı ve Türkçe altyazılı izlemeye başlıyor. Fakat bunun kulağın dile aşınalığı dışında pek bir işe yaramadığını görüyor. Bu sefer İngilizce altyazılı izlemeye başlıyor. Bu sefer hangi kelimenin nasıl söylendiğini anlıyor ve konuşmanın tonlamasından konuşmanın nasıl sürdüğünü tahmin edebiliyor. Burada İngilizcede tonlamanın ne kadar önemli olduğunu anlıyor. Daha sonra her bölümde bilmediği kelime kalmayana kadar İngilizce altyazılı izliyor.

ingilizce en kolay nasıl öğrenilir

Friends ve How I Met Your Mother‘ın tüm bölümlerini bitirdiğinde kendini denemeye karar veriyor ve Barack Obama’nın bir konuşmasını dinlerken anlamaya, çevirmeye çalışıyor. Bir iki terim içeren cümle dışında tamamını çeviriyor. Bu kişi okul bitiminden 3 gün sonra NTV’de çevirmen olarak işe başlıyor, şimdiyse yurt dışında. Listeningin buradaki önemi ortaya konuyor. Bakın ne reading var ne writing. Listening ve speaking yapın gerisi geliyor. Tabi bunun için sürekli tekrar yapmalısınız, şarkılarla, dizilerle, konuşmalarla. Kulağınızda İngilizce olmalı. Etkisini göreceksiniz.

İngilizce en kolay nasıl öğrenilir ve nasıl akıcı konuşulur konulu yazı dizimizin ilki oluyor bu. Yazı dizisi diyorum çünkü onlarca işe yarayan teknik var bu konuda. Sizin kararlılığınız ve istikrarlı motivasyonunuz sonuç için tek gerekli olan, bu teknikleri uygulamanız sonrası. Yakında yeni akıcı İngilizce öğrenme teknikleriyle karşınızda olacağız tabi TOEFL, IELTS, GRE, GMAT gibi sınavlar gündemimizde. Bunlara da değineceğiz, konu ile ilgili sorularınızı konu altından bize ulaştırabilirsiniz.

Güncelleme

İngilizce Öğrenme Taktikleri

Konuya yoğun talep sonrası bir teknik daha eklemeye karar verdim. Bir yazı dizisi hâlinde olacak bu yazı biliyorsunuz ve bu yazı dizisi daha çok reading, writing ağırlıklı değil speaking ve listening ağırlıklı.

İlk taktiğimiz Dizileri Verimli Kullanmak

Buna biraz daha değinmek istiyorum, yorumlarda çok üzerinde durulduğu için. Takip yöntemini kullanacağız.

Adımlar:

 1. Sevdiğimiz bir diziyi açalım.
 2. Bölümün İngilizce konuşmalarını bulalım. Nasıl bulacağız derseniz; burada “transcript” kelimesi sorunuza cevap oluyor. Friends için örneğin 2.sezon 3.bölümün tüm konuşmalarını arıyoruz. Google’da “Friends season 2 episode 3 transcript” yazın. Direkt karşınıza bölümün tüm konuşmalarının yer aldığı sayfalar gelecektir, örneğin Friends’in tüm bölümlerinin konuşmalarının yer aldığı örnek bir web sitesi => SpringField
 3. Şimdi bir bölüm seçelim ve şöyle göz atarak bilinmeyen kelimeleri bulalım. (Bir çıktı alırsanız daha rahat edersiniz)
 4. Bilinmeyen kelimeleri de öğrendikten sonra, diziyi İngilizce altyazılı olarak izleyelim. Eğer İngilizcemiz bu konuda yeterli değilse sorun yok, azminiz olduğu sürece başarabilirsiniz. Türkçe altyazılı olarak başta izleyin. Diziyi anladıktan sonra İngilizce altyazılı izleyin.
 5. Daha sonrasında alın elinize çıktınızı (transcripti) ve bir karakter olup dizinin içinde yer alın. Ben genelde Rachel Green ya da Joey Tribbiani olurum. Kim olacağıma, diziyi ilk izlerken karar veriyorum ve kimin repliği fazlaysa onu oluyorum.
 6. Diziyi baştan sona siz dizinin içindeyken bitirdiğinizde inanılmaz kelime ve konuşma pratiği yapmış olacaksınız ve tüm bunları sadece 1 saatte yapmış olacaksınız.

Bu ilk İngilizce öğrenme taktiğimizdi, bunu şarkılar ya da filmler için de kullanabilirsiniz. İkinci taktiğe geçelim.

Kağıtlara Yazarak İngilizce Öğrenme

Kağıtlara yazmakla ilgili çok öğrenme tekniği var, yorumlarımızda da bir kullanıcımız açıklamış. Benim bugün vereceğim taktik biraz daha alışılagelmemiş ama sizi hızla kelimelere, kelime öğrenmeye alıştıracak bir taktik. Yapışkan kağıtlardan alın bir kırtasiyeden hani sarılar olur ya ondan ve örneğin sandalyenin İngilizcesi ne Chair, Kağıda Chair yazıp sandalyenin üzerine kenarına düşmeyecek bir yerine yapıştırın ve odadaki her eşyanın İngilizcesini kağıtlara yazarak üzerilerine yapıştırın.

ingilizce öğrenme teknikleri

Dahası o gün dizide, tvde ya da kitap okurken öğrendiğiniz kelimeleri yapışkan kağıtlara yazarak duvarlarınıza yapıştırın. Hani dedektifler suçluyu arar gibi kağıtları yapıştırırlar ya odanın her tarafına, siz de İngilizceyi arar gibi her yere yapıştırın. Göz önünde olan kağıtlar kelimeleri çok daha hızlı hafızanıza kazıyacak ve öğrenme hızına şaşıracaksınız. Bu konu İngilizce ve Almanca öğrenirken kullandığım tüm taktikleri kapsayacak şekilde giderek genişleyecek. Yeni güncellememizde görüşmek dileğiyle.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  9 yorum - “İngilizce En Kolay Nasıl Öğrenilir ve Konuşulur?

 1. Aslı
  23/09/2017 at 3:38 pm

  Bu dizi izleme yöntemi bana çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

 2. Füsun
  23/09/2017 at 3:39 pm

  Benim bir de kelime kartı yöntemim var, öğrendiğim kelimeleri bir kağıda yazıp torbaya atıyorum, otobüste kafede canım sıkıldığında açıp bakıyorum. Aklımda kalıyor.

 3. Sevil
  23/09/2017 at 3:40 pm

  İngilizce öğrenilir öğrenilmesine de konuşmak zor iş, sanırım dizi yöntemi işe yarayacaktır. Tam olarak şöyle değil mi:
  Diziyi açıyorum onlar söyledikten sonra tekrar ediyorum.

  • Editör
   23/09/2017 at 5:07 pm

   Konuyu tekrar düzenleyerek, detaylı olarak konu içinde yöntemi anlatmaya çalıştım. Yine anlaşılmayan noktalar olursa sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

 4. Gülçin
  23/09/2017 at 3:40 pm

  Zor gibi gözükmedi gözüme, motivasyonu yüksek insanların bence bunu yapabilirim.

 5. Tayfun
  23/09/2017 at 3:40 pm

  TOEFL’a da değinir misiniz?

  • Editör
   23/09/2017 at 5:07 pm

   Gelecek makalemiz TOEFL ve IELTS hakkında olacak.

 6. Beril
  23/09/2017 at 5:43 pm

  Evde ingilizce nasıl öğrenilir sorusuna iyi bir yanıt, diğer ingilizce derslerinizi bekliyoruz.

  • Mira77
   20/11/2017 at 3:16 pm

   Online dersleri alabilirisiniz. Bence en uygun şekli bu.
   İngilizce öğrenirken tüm dünyadan hocalar var.
   Ben çok faydasını gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir