Özlemce Şeyler > Gezelim - Görelim > Sırbistan / Novi Sad’da Gezilecek Yerler

Sırbistan / Novi Sad’da Gezilecek Yerler

Novi Sad

Merhabalar, bugün sizlere Sırbistan’nın en güzel yerlerinden biri olan Novi Sad‘dan bahsedeceğim.

Sırbistan’a Türkiye üzerinden değil de Makedonya üzerinden geçtiğim için sizlere de o yönde bilgi vereceğim. Makedonya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Üsküp’ten 6 saat süren otobüs yolculuğu ile Belgrad’a ulaşmak mümkün. Otobüsle sınırı geçerken hem Makedonya Polisi hem de Sırbistan polisi tarafından pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. Ancak herhangi bir sorun yaşanmıyor. Hatta Makedonya polislerinin bazıları, azıcık Türkçe biliyor desem yanlış olmaz. Belgrad’a sabah karşı geldik ve otobüsten iner inmez Novi Sad’a geçmek için otobüslere baktık. Novi Sad otobüsleri biletleri geliş-gidiş 1000 Sırp Dinarı. Sırp para birimini şu şekilde hesaplayabilirsiniz. 1 Euro, 120 Sırp Dinarı ediyor; yani 4 TL, 120 Sırp Dinarına denk geliyor.

Belgrad’dan 2 saat süren otobüs yolu ile Novi Sad’a ulaşabilirsiniz. Novi Sad, yeni şehir anlamına gelmektedir. Bana göre çok çok güzel bir şehir. Küçük bir şehir olmasına rağmen mimarisi ile başınızı döndürebilir. Ayrıca Belgrad’dan sonra 2. büyük şehirdir.

Novi Sad otobüs terminali ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise 15 dakika. Kalacak yer konusunda aceleci davranmamanızı tavsiye ederim. Çünkü daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz. Biz 5 kişi, 5 kişilik odada kişi başı 8 Euro‘dan kaldık ve kaldığımız yerde fena değildi.

Novi Sad’da Gezilecek Yerler

Petrovaradin Fortress / Petrovaradin Kalesi:

Petrovaradin Fortress Petrovaradin Kalesi

Novi Sad’a gelmişken eski ve hoş bir yapı olan bu kaleye çıkmazsanız olmaz. Eski merdivenlerden yukarıya tırmanmak zor gibi gelse de kaleye ulaştığınızda karşılacağınız manzara ‘buna değer’ dedirtiyor. Bu kalede saat kulesi de mevcut ve oldukça da güzel bir görüntü oluşturuyor. Burada bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Dunavski Park :
Oldukça küçük bir park olduğunu söylemem gerek. Burayı görmek için onca yolu gelmenize gerek yok. Denk gelirseniz küçücük bir göl etrafında yüzen ördekleri görmek için park içinde bir tur atabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı / Trg Slobode:

Trg Slobode

Burası şehrin en güzel ve en görkemli yeri konumundadır. Mimari eserlerin çocuğunu burada görmeniz mümkün. Uzun uzun yürüyüşler yaparak şehrin ihtişamının iliklerinize işlemesine izin verin.

Name of Mary Church / Saint Mary Church / Aziz Meryem Kilisesi: 

Name of Mary Church Aziz Meryem Kilisesi Saint Mary Church

Şehrin en görkemli kiliselerinden birisi. Kilisenin içi de dışı gibi ihtişamlı. Novi Sad’a gelmişken bu güzel yapıyı gezmenizi tavsiye ederim. Katolik Kilisesi olduğunu da söylemem mümkün. Haa bir de benim için bir fotoğraf çekin.

Saint George’s Cathedral / Aziz George Kilisesi: 

Aziz George Kilisesi

Bana göre St. Mary Kilisesi kadar olmasa da mimari açıdan oldukça hoş bir kilise diyebilirim. Dini açıdan bir yorum yapamasam da Ortodoks Kilisesi olduğunu belirtebilirim.

Sinagog:

Sinagog

Gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Malesef ki hem Belgrad’da hem de Novi Sad’da içini gezebilme şansım olmadı. Çünkü akşam saatlerinde yolum o tarafa düştü. Siz yolunuzu denk getirin de için ne var ne yok bir bakıverin.

Novi Sad’da Yeme-İçme

Burada her Avrupa şehrinde olduğu gibi domuz eti oldukça yaygın. Yaygın olma sebebi de tabii ki ucuz olması. Unutmayın tavuk etinden daha ucuz bir et varsa o mutlaka domuz etidir. Eğer domuz eti yememeye çalışıyorsanız bu söylemediğime mutlaka kulak verin.

Kısaca bir anımdan bahsedeyim. Novi Sad’da ne yiyelim diye gezerken karşımıza bir büfe denk geldik. Novi Sad’da da bizim dönerciler gibi büfelere oldukça sık rastlanıyor. Yanımıza orada çalışan bir kız geldi, ne eti diye sorduğumuz soruya sadece et diye cevap veriyordu. Et olduğunu biz de biliyoruz ama ne eti.  “Domuz eti mi?” diye sorduğumuz ise “hayır” yanıtını aldık ve içeriye girdik. Ancak kızın tavırları oldukça değişikti ve sapma sapan gülüyordu. Biz de bu durumdan tedirgin olarak içerideki şefe sorduk ve etin domuz eti olduğunu söyledi. Ancak en garip nokta ise kızın bize kahkalarla gülmesi oldu. Yani bizi yanlış yönlendirdi ve üzerine bir de pişkin pişkin güldü. Siz siz olun, ne yediğinize dikkat edin.

Sonraki yazımda Belgrad‘dan bahseceğim, bizi takip etmeye devam edin.

Görüşmek üzere..

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  3 yorum - “Sırbistan / Novi Sad’da Gezilecek Yerler

 1. gezici
  14/10/2017 at 4:46 pm

  evvela “gezip tozmak” nedir, onu tanımlamamız gerekiyor. subjektif bir kavram.

  kimisi gezip tozmak denildiğinde aylak, hiçbir gayesi bulunmaksızın arzularının peşinden koşan kişilerin yaptığı eylemi algılar.

  kimisi ise insanlığa veyahut kendince -kendisine- bir faydası olduğuna inandığı tutumlarda bulunarak yola çıkmayı “gezmek tozmak” varsayabilir.

  bana göre ise* gezmeden, tozmadan, arzularının peşinden koşmadan hayatı yaşayamazsın. şimdiki nesil, otostop kültürünü benimsemeye çalışıyor. ve fikrimce hoş da bir tecrübe ediniyorlar.

  gezin, tozun, kutsallaşın zira yeni insanlar, yeni kültürler, yeni arzular başka hiçbir eylem ile tecrübe edilmez.

 2. ipek
  14/10/2017 at 4:46 pm

  yazılar okuyorum nette şaşırıyorum, hamal gibi çalışmak yerine gezip görüp en doğrusunu yapıyorlar ne demek ya? lan pasaportu vizeyi neyle alıyorsunuz? uçağa da mı otostop çekiyorsunuz? gittiğiniz ülkede müzelere neyle giriyorsunuz? sanat galerisine neyle giriyorsunuz? hadi yemek dileniyorsunuz, otostop çekiyorsunuz, sokaklarında uyuyorsunuz diyelim. bunu istemeyen insanlara “siz hiç cesur değilsiniz, boş yaşıyorsunuz, asosyalsiniz” gibi muamele yapmak ne lan? tanımadığın herifin arabasına binince ne tür bir deneyim kazanmış oluyorsun?

  interrail gibi amacı güzel organizasyonların bu boş tayfayla dolmuş olduğunu gözlemledim. evrak sahteciliği ve hırsızlık yapmasını “hayat tecrübesi yeaa” diye övünerek anlatanı gördüm. kamp alanını terk edip gerisinde onlarca çöpü, bira şişesini doğaya terk edeni gördüm. ne bir müze, ne bir galeri… parasızlıktan içine giremediğin, hakkında bilgi edinmeyi istemeyip sadece dıştan avel avel seyrettiğin mimariyle mi gezgin oluyorsun? tarihini okumayıp, kusursuzca işlenen sanat eserini incelemeyip sadece instagrama fotoğraf atınca “gezen daha çok biliyor yea” tiplerine girenlere bu laflarım.

  hayır sen bunu yap, git, yeni insanlarla tanış. bunlar gerçekten harika şeyler. ama farklı değilsin be ciğerim, üstün de değilsin. şunun farkında ol önce.
  bu başlık altında çalışan, emekçi insanları aşağılayanları gördükçe gittikçe soğuduğum bu tayfadan. arkadaşlarımla ortalama bir aileden geliyoruz ve gezmeyi seviyoruz. bunun için okuyup çalışmak zorundayız. evet hamal gibi çalışmak zorundayız. herkesin iyi gelirli bir ailesi yok. evet aynı zamanda geleceğimizi de düşünmek zorundayız. başımızı sokacak ev almayıp elden ayaktan düşünce kimseye muhtaç olmak gibi bir niyetim yok.

  özetle gezmek çok güzel bir şeydir. fakat sıradan bir avrupalı gencin normal aktivitesiyken bizim gençlerin kutsallaştırması tamamen ülkenin geri kalmışlığından kaynaklı. ha gençlerimize de aptallık yok değil. çünkü avrupalı gezmesini de biliyor, çalışmayı da… eğlenmeyi de biliyor, kültürlenmeyi de… bizim gibi bu coğrafyada doğan zavallı gençler de kısa yoldan gezgin olma peşine düşsün. ha bir de yirmiden fazla ülkeyi gezip kendine “gezgin” demeye çekinen insanlar gördüm. çünkü bu gerçekten ciddi bir iş ve tutku.

 3. ceren
  14/10/2017 at 6:12 pm

  sırbistan güzel yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir