Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş Yanığı Nasıl Önlenir

Yaz, Güneş’in içimizi olabildiğinde ısıttığı, ruhumuzu dinlendirdiği ışıl ışıl zamanların mevsimi. Tüm bir kış mevsimi süresince özlem kaldığımız Güneş’e kavuşmak bir çoğumuzun gayesi.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Fakat Güneş bununla beraber getirmiş olduğu o kadar pozitif yönde özelliklerin yanında dikkatli olunmadığı takdirde bizi üzebilecek negatif özelliklere de barındırıyor Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, Güneş altında çok vakit geçirmek bazı problemler doğuruyor bizim için. Kaçınılması gereken en büyük konu güneşin ciltte oluşturduğu lekeler ve güneş yanığı.Güneş’in etkilerinden korunmak için aslında derimiz melanin pigmentlerine sahip ve bu pigmentler konusunda koyu tenliler daha avantajlı. Beyaz tenlilerde bu pigment çok düşük olduğu için Güneş onlar için daha zararlı konumunda. Güneş ve Güneş’in zararlarından korunmak için aslında çok uğraşıyoruz, şapka takıyoruz, güneş kremi sürüyoruz fakat yine kaçamadığımız anlar oluyor.Peki güneş yanığına yakalanmamak için ya da güneş yanığından korunmak için neler yapılmalı gelin bunları tartışalım.

Güneş Yağını

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?

Güneş yanığı tehlikesinden kaçınmak için ne olursa olsun Güneş’ten koruyucu kremlerkullanılmalıdır. Tabi buradaki ne olursa olsun ifadesi güneş yanığı yerine en kalitesizinden de olsa bir güneş kremi sürmeniz. Güneş kremi ile ilgili bir yazımız olacak, yine takipte kalın krem konusunda. Güneş yanığının deride emareleri ilk saatten sonra ortaya çıkar. Deride hafif hafif kızarma, dokunduğunuz an acı hissedilmesi, sonunda su toplamaları, kabarcıkları, düzelme aşamasında kaşıntılar ve son olarak deride soyulmalar.

Yanığa maruz kaldıktan sonra eğer durum ciddi gözüküyorsa hiç vakit kaybetmeden hastane, sağlık ocağı, hekim veya dermatoloğa gitmekte fayda var. Güneş yanıkları eğer sizi uyutmayacak ve acıdan kıvrandıracak düzeydeyse tesirleri yalnız cildinizle sınırı olan kalmamış olabilir. Güneş yanığından daha tehlikeli olan Güneş çarpmasına maruz kalmış olabilirsiniz. Bu tarz konuları dikkate alarak doktora başvurmanızda yarar var.

Önemli Olan Cildi Nemli Tutmak

Eğer Güneş altında 2 saatten az kalmışsanız Güneş kremleri siz koruyacaktır. Güneşlenme sırasında yanında bir Güneş yanığı kremi yoksa yağlı bir cilt kremi de kullanabilirsiniz. Önemli olan cildi o an nemli tutup cilt ile Güneş arasında bir tabaka koymak. Krem de bu görevi yapıyor olacak sizin için. Yağlı diyoruz çünkü yanan ya da yanık cilt kurumaya çok elverişlidir. Bu kuruma size acı verir ve cildinizi gergin tutar. Bu neden sürekli cildinizi nemli tutmaya çalışın ve bunu belli bir tutarlılık ve istikrarla yapın. Aloe Vera‘lı kremler yanıklara birebirdir. Eskiler yanığa yoğurt sürerdi bilirsiniz ve çoğu eski uygulamanın doğru olması gibi bu da doğru bir müdahaledir. Yoğurt cildi rahatlatır ve doğal Güneş yanığı kremidir. Fakat bilinmeyen ve yapılan bir yanlışsa yoğurdu sürekli sürmektir. Yoğurt sürekli sürüldüğü takdirde cildi kurutur. Bu sebeple yoğurdu sürdükten bir süre sonra cildi su ile nemlendirmeli ve tekrar yoğurt sürülmemelidir. Organik zeytinyağı da Güneş yakınlarını gidermek için kullanılabilir.

Size şu noktada çok önemli bir bilgi vermeliyim. Siz Güneş’e çıktınız ve yandınız diyelim. Gelince de Aloe Vera’lı kremler, zeytinyağı, yoğurt veya bir Güneş yanığı kremi sürdünüz. Eğer ki siz bu işlemleri yaptıktan sonra Güneş’e tekrar çıkarsanız geçmiş olsun yanığı daha da güçlendirdiniz demektir bu. Önemli olan bir diğer nokta bu maddeleri sürdükten sonra Güneş’ten uzak durmanızdır, maruz kalacağınız yanıklar soğuk kış günlerini size özletebilir.

Yular Ezmesinin Güneş Yanığına Etkisi

Yulaf ezmesini bilirsiniz, tam bir protein kaynağı vücut için. Sporcular vücut geliştirme için fazlasıyla kullanırlar hatta protein tozuna bile bunu katarlar. Peki ya Güneş yanığı için nasıl kullanılmalı? Güneş yanığı için birebir olan yulaf ezmesi cildi yumuşatır, cildin üzerindeki gerginliği alır ve Güneş yanığının etkilerini yok der. Yulaf ezmesinin bu mucize etkisini görmek için yulafı toz haline getirin ve üstüne ballı süt ilave ederek macun haline getirin. Bu macunu yanık bölgesine 15 dakika kadar baskı ile uygulayın. Yanıklarınız gün içinde acısını kaybedecektir.

Güneş yanığı konusunda size son tavsiyemiz bolca su tüketmenizdir. Su vücudu beslediği gibi onarır da.

 

Konuyla ilgili kelimeler: Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Güneş Yanığı Tedavisi, Güneş’ten Nasıl Korunulur, Güneş Yanığının Tedavisi

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  3 yorum - “Güneş Yanığı Nasıl Geçer

 1. Yasemin
  04/10/2017 at 3:57 pm

  ben de faydalı bir bilgi vereyim, misal çiçek satan teyzelerden kurtulmak istiyorsunuz değil mi, benim taktik; greenpeace edebiyatı. yazık değilmi o çiçeklere?koparıyorsunuz zavallıları. vicdanınız nasıl rahat ediyor? bu taktiğin tek kusuru teyzenin anlamama ihtimali. o durumda teyze param yok bi tane hediye et be… diyerek ondan daha ısrarcı olursanız kurtulmakla kalmaz bir de intikam almış olursunuz.

 2. fikret
  04/10/2017 at 3:58 pm

  çiçek alma yöntemleri savuşturma konusunda

  kişi: teyze alerjisi var . teyze dur sokma burnuna burnuna şimdi krize girecek.
  teyze: tamam oğlum allah şifasını versin
  kişi: amin teyze

 3. Gökhan
  04/10/2017 at 4:00 pm

  farklı bir taktik:
  bilen arkadaşlar vardır mersin sahilde tur tekneleri vardır tur tekneleri dediysem yanlış anlamayın ismail yk eşliğinde limanın içinde 10 dk lık bi yolculuk yaparlar. tabi müşteri çekmek için peşinize takılan ve çiçekçi teyzeleri aratan tipler. yine bir gün kız arkadaşım ile yürürken birisi gözüne bizi kestirdi adeta kaplan misali yavaşça yanımıza yaklaştı tam” abi tekne turu sadece 10 tl diyecekti ki ” gözümde güneş gözlüğü adama bile dönmeden benim yatım var dedim. eşimin elinden tutarak adamın ve eşimin şaşkın bakışları eşliğinde uzaklaştık 🙂 o an anı bi refleksle çıkan bu yalan sonraları defalarca çiçekçi teyzelerden kurtulmamı sağladı teşekkürler teyze ama benim çiçekçi dukkanım var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir