Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Bebek Masajı
Bebek masajı, bebeklerin rahatlamasını sağlamış olduğu kadar, bebeklerle keyifli zaman geçirilmesini ve onlarla iyi kontakt kurulmasını sağlar.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Masaj, banyo sonrasında veya yatakta sakin bir anda, uyku öncesi yapılabilir. Bebeklerle bağ kurulmasının en güzel şekillerinden olan masajın başlangıcında, ellerin bebeklere gösterilmesi ve masaj yapılacağının dillendirilmesi de çok önemlidir.Masaja başlamadan, ellere emilebilir yağlardan sürülmesi bebeği rahatlatacaktır. Bu yağ; zeytinyağı ya da badem yağı olabilir. Bu amaç için üretilmiş, rahatlatıcı ve bebeklerin cildine uyumlu bebek masaj yağlarından da satın almanız mümkün pek tabi.

Bebek Masajı İçin Uygun Koşullar

Masaj, aslında spor gibidir, siz spora çok açsanız ya da çok toksanız gidemezsiniz, eğer bebeğiniz çok açsa ya da toksa masaj yapılmamalıdır. Bebek masajı, bebeğin karnı yumuşakken yapılmalı yani bunun için ara zaman diyebiliriz.

Yeni doğmuş bebeklerde 5-10 dakikalık masaj yeterlidir. Zaman içinde 20-25 dakikaya çıkarabilirsiniz. Bebeğinize masaj yapmaya başladığınızda sizin masajınızı kesecek ya da sizi rahatsız edecek herhangi bir şey olmamalı.

Masaj yapılacak yer tamamen size bağlı. Bebeğin konfor alanını düşünürsek bebek odası masaj için mükemmel bir ortamdır denebilir. Oda hafifçe loş ve ılık olmalıdır. Bebeği rahatsız edebilecek; yüzük bilezik benzer biçimde takıları çıkarmalısınız. Ek olarak elleriniz fazlaca kuruysa; masaj yağıyla nemlendirmeden masaja başlamamalısınız. Bebeklerin duyarlı ciltleri, ellerde bulunan çatlak nasır benzer biçimde sertleşmiş derinin dokunuşundan etkilenebilir. Ek olarak elleriniz soğuk da olmamalıdır. Başlamadan yağla ellerinizin sıcağını artırın ki bebek etkilenmesin.

Masaja kesinlikle sırtüstü yatırarak başlayın. Yüzünüzü görmek bebeğin size güvenmesini sağlayacak, rahatlamasına destek olacaktır.

Bebek Vücut Masajı

Avuca birkaç damla yağ damlatıldık sonrası; nazik ve yavaş halde bebeklerin topuklarından parmaklarına doğru ovalama hareketi ile masaja başlanabilir. Dizlerinin üstü, uylukları ve kalça kısmı da gene nazikçe ovalanarak rahatlatılmalıdır. İki bacağına da aynı anda masaj yapılabileceği benzer biçimde ayrı ayrı da uygulama yapılabilir. Bu bize yavru kedi bakımıkonusunu hatırlattı.

Bebekler için genel vücut masajı; omuzlardan başlamalı ve yumuşak ovalama hareketleri ile göğsüne doğru inmelidir. Peşinden, kollarına, omuzlarına ve dirseklerine yumuşak hareketlerle ovalama yapılır. Göbek kısmına geçildiğinde, göbeğine saat yönünde dairesel hareketler çizilerek masaj uygulanmalıdır.

Bebek Yüz ve Sırt Masajı

Bebeklerin yüzüne masaj yapılırken parmak uçları kullanılmalıdır. Alnının ortasından başlayarak yüzünün dışına ve de yanaklarına doğru okşanması kafi olacaktır. Yavrunuz ön tarafına meydana getirilen masajdan mutluluk duyduysa ve rahatladıysa sırt bölgesi masajı ile devam edebilirsiniz. Bebeği karnının üzerine çevirerek, kafasından itibaren ayak parmak uçlarına doğru masaj yapabilirsiniz. Yavrunuz, hastalık emaresi gösterdiği anda masajı durdurmanız gerekmektedir. Onun sıkıldığını ya da huzursuz bulunduğunu hissettiğiniz an devam etmeyin. Aksi halde onu sinirlendirip stres içine sokabilir, yaptığınız tüm rahatlama çalışmalarının da boşa gitmesine sebep olabilirsiniz.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir