Özlemce Şeyler > Gezelim - Görelim > Ohrid’de Gezilecek Yerler

Ohrid’de Gezilecek Yerler

Ohrid'de Gezilecek Yerler
Uzun bir aradan sonra tekrar Merhaba.

Ohrid
Bugün sizlere Makedonya’nın en güzel şehri Ohrid ya da Ohri‘den bahsedeceğim. Makedonya’nın en nadide şehri olan Ohrid, oldukça turisttik bir bölge ve UNESCO koruması altında. Bu şehrin oldukça turist çekmesindeki en önemli neden ise Ohri Gölü.. Aynı zamanda Makedonya’nın İncisi olarak da anılmaktadır. Bu isimle anılmasının nedeni ise incisinin meşhur olması..

Peki Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Ohri Üsküp’ten 3 saat, Kocani’den de 6 saat uzaklıkta bulunan Ohrid, bana göre Makedonya’nın en güzel şehri. Kocani’den Ohrid’e ve Ohrid’den Kocani’ye günde bir sefer olduğunu da söylemeliyim. Sefer saatleri, Kocani’den 06:30, Ohrid’den de 13:30. Gidiş-dönüş ücreti ise 850 Makedon Dinarı. Ancak biletleri gidiş-dönüş almazsanız ortalama 1200 Makedon Dinarı ödemeniz gerekeceğini de unutmayın.

Ancak saatleri öğrenirken dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü Kocani’de dönüş saatini 14:30 olarak söylemelerine rağmen Ohrid’de 13:30 olduğunu öğrendik. İşin en kötü yanı ise otobüsü 10 dakika ile kaçırmış olmak. Bu duruma önce üzülsek de sonradan iyi ki kaçırmışız dediğimizi hatırlıyorum.

Ohrid’de Neler Yapılır?

1. Türk Çarşısı

Kebap
Türk çarşısına gittiğinizde restoran çalışanlarının hep Türkçe konuştuğunuzu göreceksiniz. Burada oturup keyifle yemeğinizi yemenizi öneririm. Türk olduğunuz için yemekten sonra çay ikramları da oluyor. Biz 2 gün boyunda NEİM adlı restoranda yemeğimizi yedik. Hem porsiyonları büyüktü hem de diğer restoranlara oranla fiyatları oldukça uygundu.

Bu arada Türklerin geldiğini öğrenince restoran sahibin annesi hemen yanınıza gelip konuşmak istiyor. Kendisi 80 küsur yaşında ama yaşıtlarına oranla oldukça genç duruyor. Teyzemiz baya konuşkan, onunla sohbet edip hikayelerini dinlemeden gelmeyin.

2. Çar Samuel Kalesi (Samuel’s Fortress)

 

Çar Samuel Kalesi Samuel's Fortress Ohrid Kalesi
Orta Çağdan kalma olan Çar Samuel Kalesi, şehrin tepesinde kalıyor ve şehri kuş bakışı izlemenize olanak sağlıyor. Kaleden Ohrid Gölü’nü izlemenin tadına doyulmuyor. Giriş ücreti ise 60 Makedon Dinarı.

3. Aziz Yuhanna Kilisesi (Church of St. John at Kaneo)

 

Aziz Yuhanna Kilisesi Ohrid Aziz Yuhanna Kilisesi Churh of St. John at Kaneo
Aziz Yuhanna Kilisesi oldukça mükemmel bir manzaraya sahip. Eğer Ohrid’e yolunuz düştüyse bu kiliseyi mutlaka görün. Ohrid’in en muazzam yerlerinden biri.

Bu arada Ohrid’de 365 gün için 365 kilise yapılmış. Bu kiliselerden sadece 40 tanesi günümüze kalabilmiş.

4. National Workshop For Handmade Paper

 

Handmade Paper El yapımı kağıt Kağıt Atölyesi
Ohrid’de el yapımı kağıt yapan tek yer burası. Kağıt atölyesinin iç kısmı oldukça hoş. Sevdiklerinize değişik ve otantik bir hediye almak istiyorsanız, buraya bir uğrayın derim.

5. Su Müzesi – Museum on Water (Bay of Bones)

 

Su Müzesi Museum on Water Bay of Bones
Ohrid’e 16 km uzaklıkta, denizin üzerine kurulmuş eski bir yerleşim yeri burası. MÖ 1200-1700 yılları arasında insanlar bu yerleşim bölgelerinde yaşıyorlarmış. Yıllar içinde sular altında kalan bu yerleşim bölgesi, yıllar sonra bulunmuş ve hemen hemen aynı şekil ve koşullarda yeniden inşa edilerek müzeye dönüştürülmüş. Su müzesi, kerpiç evlerin göl manzarasıyla buluşmuş hali.

6. Ohrid Gölü

 

Ohrid Gölü Ohri Gölü Ohrid Lake
Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski ve en derin gölü olarak bilinir. Derinliği 286 metre olan gölün suyu oldukça berraktır. Bu sebeple dünyadaki en berrak suya sahip 4 gölden biri olarak ünlenmiştir. Gölün 30 km genişliği ve 14,5 metre uzunluğu olduğunu da belirteyim.

Ohrid’e yaz aylarında gittiyseniz mutlaka Ohrid Gölü’nde yüzün. Gölün tatlı suyunda yüzmek oldukça keyifli. Zaten şehrin her tarafı plajlar ile kaplanmış. Gölde mutlaka yüzmenizi tavsiye ederim. Aklımdayken söyleyeyim. Plaj kısımlarında göle girerseniz derin olmadığını da göreceksiniz.

7. Struga

 

Struga Makedonya Makedonya Struga
Struga, Ohrid’e sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan küçük bir yerleşim yeri. Ohrid Gölü, bu bölgede daralarak kanal haline dönüşüyor. Oldukça berrak bir suya sahip.. Bu sebeple bu kanalda insanlar doyasıya yüzüyor ve yaz aylarının keyfini çıkarıyor.

Tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Ohrid’de Gezilecek Yerler

  1. Rehan
    29/01/2018 at 10:41 am

    Ohrid’in havasının çok temiz olduğu söyleniyor. O kadar sineğine yaşadığı yerde havanın bu kadar temiz olması tartışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir