Özlemce Şeyler > Gezelim - Görelim > Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp

Merhabalar, bugün sizlere Üsküp’te gezebileceğiniz yerlerden bahsedeceğim.

Üsküp, Makedonya’nın en büyük kentidir. İstanbul’dan Üsküp’e uçakla 1 saatlik yolculuk ile ulaşmak mümkün. Taksi ya da otobüs yolculuğu ile Büyük İskender Havalimanı‘ndan Üsküp şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüs saatleri genellikle 2 saatte bir ve fiyatı 175 Makedonya Dinarı..

Vardar Nehri Üsküp’ü 2’ye ayırmaktadır. Nehrin bir tarafında Hristiyanlar yaşarken diğer tarafında da genellikle Türkler ve Arnavutlar yaşamaktadır.

Üsküp’te Nereler Gezilir?

 • Makedonya Meydanı:

Makedonya Meydanı Üsküp Meydanı

Burası Üsküp’ün şehir merkezi.. Meydanın her bir köşesinde Büyük İskender’in heykellerini görebilmek mümkün. Şehrin her köşesinde yer alan heykeller, Makedonya’nın anlatım dili olmuş. Bu bölgede yer alan Ristik Sarayı’da önemli yerlerden biridir. Büyük İskender heykellerinin etrafı aslan figürleri ile süslenmiş. Makedonya Meydanı, gece daha hoş görünüyor, ışıklarla aydınlatılan meydan bambaşka bir atmosfere bürünüyor.

 • Taş Köprü:

Taş Köprü

Taş Köprü, Üsküp’ün önemli simgelerinden birisi.. Mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülen bu köprü; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Vardar Köprüsü ve Duşan Köprüsü gibi isimlerle de anılmaktadır. Ayrıca bu köprü şehrin her iki kesimini de birleştiriyor. Bu özelliği ile de bence eşsiz bir konuma sahip.

 • Üsküp Kalesi:

Üsküp Kalesi Skopje Fortress

Üsküp Kalesi Vardar Nehri’nin kuzeyinde kalmaktadır. Ayrıca Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine de konu olduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Bu kaleden Üsküp’ü kuş bakışı izlemek oldukça hoş...

 • Makedonya Takı:

Makedonya Takı

Bu Tak şehir merkezinin girişinde bulunmaktadır. Sanki şehre açılan bir kapı konumundadır. Makedonya Takı’nın üzerinde Büyük İskender ve aslan figürleri yer alıyor. Ayrıca buraya çıkabilmek ve yukarıdan Üsküp’e bir göz atmak mümkün. Ayrıca içinde hediyelik eşya satılan yerlerde mevcut.

 • Eski Çarşı:

Burası Bit Pazarı olarak anılmaktadır. Osmanlı dönemini yansıtan Arnavut kaldırımlı bu güzel sokaklarda gezebilir, hediyelik eşya alabilir ve Makedonya Kebabı’nın tadına bakabilirsiniz. Bu tarafta birçok Türk ve Arnavutla karşılaşabilirsiniz. Arnavutların çoğu Türkçe konuşmayı seviyor ve Türk olduğunuzu öğrendiklerinde ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar.

 • Kanjon Matka (Matka Kanyonu):

Kanjon Matka

Burası Üsküp şehir merkezine yarım saatlik bir mesafede.. Oldukça güzel bir yer olan Kanjon Matka’da gezintiye çıkıp bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Kanyon içerisinde bot ya da teknelerle tur atmanız da mümkün. Kanyonun içerisinde kafeler ve restoranlarda var. Burada oturup saatlerce keyif yapabilirsiniz.

 • Opera Binası ve Çevresi:

Opera Binası ve çevresinde değişik mimarileri görmek mümkün. Özellikle 2 tarafı birbirine bağlayan heykel süslemeleriyle bezenmiş köprüleri harika.. Üsküp’e gelmişken bu görkemli bina ve heykellerin arasında gezinmeden olmaz değil mi?

 • Rahibe Terasa Evi:
  Şehrin merkezinde yer almaktadır. Rahibe Terasa ve ailesine ait fotoğraflar, dokümanlar ve eşyalar bu müze evde sergilenmekte ve oldukça ilgi görmektedir.

Üsküp’te Konaklama Nasıl?

Üsküp’te çeşitli fiyat aralıklarında kalacak yer bulmanız mümkün. Biz Eski Çarşı tarafında bir gece konakladık. 2 kişilik odada kişi başı 10 Euro gibi bir bedel ödedik. 10 Euro, 600 Makedonya Dinarı yapıyor, bilginiz olsun. 1 Euro ise 60 Makedonya Dinarı..

Ancak daha ucuza kalmak istiyorsanız hostelde kalma olanağınız da var. www.booking.com adresinden çeşitli konaklama önerilerine ulaşabilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde Sırbistan’da neler yapılır, nerelerde gezilir? konusuna değineceğim.
Sağlıcakla kalın.

Konu içi Kelimeler: Makedonya Üsküp Gezilecek Yerler, Üsküp’te Gezilecek Yerler, Üsküp’te Nereler Gezilir?

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Üsküp’te Gezilecek Yerler

 1. Vedat Bektaş
  15/09/2017 at 2:14 pm

  Vardar Skopje – Fenerbahçe maçında gitme imkanımız olmuştu Üsküp’e. Benim gittiğim havası en temiz ülkelerden Makedonya. Belki Avrupa ülkeleri kadar kaliteli olmayabilir ama iyi bir işe sahipseniz burada krallar gibi yaşarsınız. Güzel yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir