Özlemce Şeyler > Gezelim - Görelim > Makedonya, Kocani (Koçana)’de Gezilecek Yerler

Makedonya, Kocani (Koçana)’de Gezilecek Yerler

Merhabalar, bugün sizlere Makedonya Kocani‘de gezilebilecek yerlerden ve hayat şartlarından bahsedeceğim.

Kocani’ye Üsküp’ten otobüsle 3, arabayla 1 saatte gidebilmek mümkün. Detayları Kocani’ye Nasıl Gidilir? başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Otobüsleri bundan 15 yıl öncesinin otobüsleri diyebilirim. Türkiye ile kıyaslandığında açık ara önde olduğumuzu söyleyebilirim. Kocani oldukça küçük bir şehir.

Şehir merkezinde 5-6 kafesi bulunuyor. Marketleri var olmasına ancak pazar günleri genellikle açık olmuyor, bakkallarda keza öyle..Yeme – içme konusunda da Türkiye’nin baya geri kalmış. Burada yaşayan halkın çoğu Hristiyan; tabii, ara ara Türklere de rastlayabilirsiniz. Romanlar burada oldukça fazla ve hepsi de Türkçe konuşmayı biliyor.

Halkın çoğu çalışmıyor ya da çalışma saatleri çok az. Halkın kazancının da oldukça az olduğunu söyleyebilirim. Askeri ücretleri maalesef ki oldukça düşük..

Pekii, Kocani’de nereler gezilir?

1. Freedom Monument

Freedom Monument

Öncelikle Old Theatre yani Freedom Monument‘e gitmenizi tavsiye ederim. Burası Avrupa’daki en ünlü mozaiklerinden biri olarak anılıyor. Buraya gelerek Kocani’ye kuş bakışı bakabilirsiniz. Manzarası oldukça güzel ve huzurlu..

2. Ortodoks Kilisesi

Ortodoks Kilisesi

Freedom Monument’ten şehir merkezine doğru giderken burada bir Ortodoks Kilisesi var. Oldukça hoş bir mimariye sahip, buraya da uğramayı ihmal etmeyin.

3. Vodapadi

Vodapadi

Bunun dışında Vodapadi‘ye de gidebilirsiniz. Burası bir şelale ya da göl de denilebilir. Gölün hemen kenarında bir otel var. Burada huzurlu kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman otelde yapılan eğlence etkinlikleri yapılıyormuş, keyifli olabileceğini düşünüyorum.

Kocani’de nerelerde ne yenilir?

1.Biyoni’de Kebap

Kebap

Makedonya’nın kebabı oldukça ünlü. Kebap dendiğine bakmayın, bildiğiniz köfte.
Kocani’de otobüs duraklarının karşısında Biyoni diye bir yer var. Tabi yazılışı böyle okunduğu gibi değil.  Bu kebapçıda Türkçe biliniyor. Sahibi müslüman olduğu için kebapta domuz eti bulunmuyor. Biyoni de gönül rahatlığıyla köftenizi yiyebilirsiniz. Tadı da şahane!

Kebabın fiyatı ise 1 porsiyon 110 Makedonya Dinarı, içinde 10 adet köfte oluyor. Yarım porsiyon 60 Makedon Dinarı, bunda da 5 adet köfte oluyor. 1 porsiyon ile rahatlıkla doyabilirsiniz. Benim gibi az yemek yiyen biriyseniz yarım porsiyon yeterli olacaktır. Közlenmiş biber isterseniz, biberin tanesi 10 dinar, bilginiz olsun.

2. Kafeana Ogniste

Kafeana Ogniste

Buraya kadar gelmişken mutlaka Kafeana Ogniste‘ye bir uğrayın derim. Buradaki hoş salataların tadına bakabilirsiniz. Salataların içinde de bazen domuz eti olabiliyor, yemeden önce mutlaka sorun. Burada domuz eti yapıldığı için yediğiniz etlere dikkat etmenizi öneririm.

Ayrıca Makedonya’ya özgü içki olan Rakia’dan da burada denebilirsiniz. Rakia, Makedonya rakısı imiş ve yavaş yavaş içilmesi gerekirmiş. Bizim rakımız gibi içine su katılmıyor sek içiliyor, tabii yanında mutlaka bir bardak su veriliyor.

Rakia

Bir de Makedonya’da pastane kültürü oldukça fazla. Ancak domuz eti yemiyorsanız, alacağınız yiyeceğin içinde ne olduğunu mutlaka sorun. Çünkü hiç tahmin etmediğiniz yiyecekte bile domuz eti olabiliyor.

Bir de marketlerde poşeti para ile alıyorsunuz. Bazı marketlerde poşet 1 dinar iken bazılarında ise 2 dinar olabiliyor.

Bu arada şehir merkezindeki kafelerde limonata içmek isterseniz, bol limonlu bir bardak su geleceğini de söyleyeyim. Sonradan bu nasıl limonata demeyin.

Kocani içi ulaşım nasıl?

Kocani oldukça küçük bir yer olduğu için her yer yürüme mesafesinde. Ancak taksi kullanmak isterseniz fiyatları çok uygun. Kocani içi her yer 50 dinar..

Kocani’ye geldiğinizde buranın Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olduğunu göreceksiniz. Küçük ama sevimli bir yerdir, zamanınız var ise burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Üsküp’ten bahsedeceğim. Tekrar görüşmek üzere.

Konu içi kelimeler: Makedonya Koçana’da Gezilecek Yerler, Makedonya Kocani’de Gezilecek Yerler, Makedonya Kocani’de Ne Yenir?

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Makedonya, Kocani (Koçana)’de Gezilecek Yerler

  1. şermin
    19/10/2017 at 11:33 am

    dünya’nın en temiz havasının olduğu şehir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir