Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Facebook Business Hesap Dolandırıcılığı

Facebook Business Hesap Dolandırıcılığı

Merhaba,

Bugün size arkadaşımın başına gelen dolandırıcılık hikayesini paylaşacağım. Arkadaşım 2 milyon+ takipçili yabancı bir Facebook işletme sayfasına sahipti. Facebook Businessaracılığı ile sayfa yönetimini gerçekleştiriyordu. Öncelikle size Facebook Business’tan bahsedelim.

Facebook Business Dolandırıcılığı

Facebook Business Nedir?

Facebook Business profesyonel sayfa yönetimini size sunar. Facebook sayfalardan çok daha geniş bir kullanım alanı ve amacı vardır. En basitinden Facebook sayfalardan siz bir hafta öncesine kadar istatiklerinizi görebilirken, Facebook Business’ta sayfanızın 28 gün öncesine kadar istatiklerini görebilirsiniz.

Facebook Business Dolandırıcılığı

Bunun dışında neler yapılabilir; reklam yönetiminiz çok daha gelişmiştir, yine ziyaretçi, tıklama bilgisi gibi bilgiler size ekstra olarak iletilir. Fakat Facebook Business’ın en önemli kullanım amacı, bir işletme sayfanızı yöneteceğinizi düşünerekten, kullanıcılar ekleyip kullanıcıları her bir görev için ayrı ayrı görevlendirerek direktifler verebilmenizi sağlamaktır.Facebook Business’a Business Manager uygulaması aracılığıyla erişilebilir.

Facebook Business Dolandırıcılığı

Facebook Business Hesap Dolandırıcılığı

Gelelim bu Facebook sayfalarının Facebook Business aracılığıyla dolandırılması ya da hesap çalınması durumlarına. Facebook sayfalarınız iki yöntemle çalınır;

 1. Ya şifrenizi kolay yaparsınız, Facebook hesabınız ya da mailinizi çaldırırsınız,
 2. Ya da Facebook Business’tan karşı tarafa yetki verirsiniz.

İki yöntemde Facebook sayfanızı çaldırmanız için yeterli. 1. yönteme hadi eyvallah biliyoruz onu diyorsunuz da 2. yöntem birçoğunuz için süpriz olmuştur. İkinci yöntemin mantığı şudur, siz karşı tarafı mod yaparsınız, istatistikçi ya da içerik yöneticisi yaparsınız. 5 dakika sonra bir bakmışsınız o kişi sizi canlı yayın kullanıcısı olarak eklemiş ve arkasında hoop sayfa uçmuş.

Facebook Sayfam Çalındı

Evet sayfaya eklediğiniz bir istatikçi dahi yapabiliyor bunu ve bunun için bir çözüm yolu var fakat çözüm imkanınız daha doğrusu sayfayı geri alma ihtimaliniz çok düşük. Beklentinizi düşük tutarak alttakileri yapabilirsiniz.

Facebook sayfam çalındı diyebilmek için direkt iletişim

Facebook Business aracılığıyla sayfanızını çalındığını direkt olarak Facebook’a iletmeniz gereken kanallar bulmaya çalışın. Facebook işletmelere ne zaman önem verir? “Reklam” işin içine dahil olduğunda. Eğer Facebook’a reklam veriyorsanız ve bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız daima sizin doğrudan Facebook ile iletişim yolunuz vardır. Ya da olan birilerini bulabilirsiniz. Buna Facebook Partnerliği de deniyor. Bu kanallar aracılığıyla direkt olarak “Facebook sayfam çalındı, işte kanıtlarım bunlar” diye bildirimde bulunun.

Kişiyi şikayet edin

Mesela siz basit bir dolandırıcı söyleyeylim facebook.com/lara.cushion. Facebook Business sayfa hırsızlığı konusunda üstüne yok. Bu kişiyi şikayet edin, başkalarına şikayet ettirin. Başkalarından kastım yurt dışı da olmalı bu şikayetlerde. Bu sebeple sosyal platformları kullanın. Örneğin girlsaskguys.com veya bu siteyi kopyalayan biz Türklerin sitesi kizlarsoruyor.com’dan konunuzu detaylıca anlatan şikayet konusu yazın ve insanlardan şikayetçi olmalarını isteyin. Her ne kadar rezalete çoğu zaman değer vermeyip onları puanlamakla ilgilenseler de eksisozluk’te de bu konuda size yardımcı olabilecek insanlar olacaktır. Eksisozluk’un yabancı versiyonu Quora.com da çalınan Facebook hesabınızı geri kalma konusunda size şüphesiz yardımcı olur. Kısacası netten yazıp bulabileceğiniz tüm sosyal medya sitelerinde bu durumu dillendirin. Destekçiler bulun kendinize.

Olay büyüyünce Facebook o duyarsız tavrından vazgeçecek.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  2 yorum - “Facebook Business Hesap Dolandırıcılığı

 1. Dündar
  04/10/2017 at 3:51 pm

  Ters psikoloji gibi bu, yani inanılması istenmeyen şeyi acemice ve kolayca yalanlanabilecek bir şekilde savunarak etki etmek istenen kişi/kitlenin istenen fikri savunmaya geçmesini hedefleyen uygulama. dezenformasyon ile birlikte kullanılarak kitleleri uyutmak için sıklıkla kullanılır.

 2. çalışan ahmet
  06/10/2017 at 8:22 am

  biz de iş hayatıyla ilgili bilgi verelim:

  mobbing nedir, nasıl yapılır, insana ne hissettirir konularında doktora bile yazabilirim. ama insan kendini bundan nasıl korur, nasıl daha iyi hisseder konusunda elimden hiç bir şey gelmiyor ve kötü hissediyorum kendimi. tüm öneriler kaç kurtul şeklinde… ama ben işimi seviyorum, harbi seviyorum lan, bayıla bayıla yapıyorum, üstelik çok da iyi yapıyorum. bak şiir gibi yapıyorum, hem “müşterilerimiz” hem de yurt dışındaki üst düzey yöneticilerimiz yaptığım işten son derece memnunlar. “süper ötesi” diye mesajlar alıyorum. bilmiyorlar ki ben o inisiyatifi alamadım, o işi güzel de olsa gizlice yaptım ve sonrasında da dayağımı yedim. çünkü önce iş veriliyor, sonra “bu işin sorumlusu sensin bak olmazsa hesabını sorarım, zaten aslına bakarsan pek de inanmıyorum yapabileceğine” deniyor. ardından yapmaman için bin türlü plan devreye sokuluyor. çok önemli fikir liderlerinden zor bela randevu almışken randevu saatine yarım saat kala “gitme, çok önemli başka bir iş çıktı” denip kendi sunumunun slaytlarındaki fontlar düzeltiliyor. başka çok önemli bir görüşmeden hemen önce haber vermeden görüşülecek kişi aranıp konuşuluyor, adamın karşısında kendi departmanında ne olup bittiğinden haberi olmayan bir gerizekalı durumuna düşmenize neden olunuyor. yukarıda bahsettiğim tebrikleri alınca “onlar değil seni tebrik etmesi gereken benim” deniyor. en öncelikli iş dediği işi bitirince asıl önemli olan o değil buydu deniyor, canınızı dişinize takıp onu yaptığınızda o saate kadar iş tanımınızda hiç olmamış başka bir şey önünüze konup “ama yani bununla ilgili hiç bir şey yapmamışsın” deniyor.

  insan kaynaklarına hiç güvenmeyin, çünkü onlar var olan durumun sürmesinden yana, itiraz etmeyen çalışan istiyorlar. ne kadar haklı olursanız olun, eğer itiraz ediyorsanız sürüdeki kara koyunsunuz demektir.

  her şeye rağmen, istifa etmek istemiyorum ulan, seviyorum işimi güzel de yapıyorum. ne olacak benim halim???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir