Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Çaşır otunun ve çakşır kökünün faydaları

Çaşır otunun ve çakşır kökünün faydaları

Bilimsel olarak maydanozgiller, rezene ailesinden yabani bir tür olan Ferula communis yada halk içinde malum adıyla çakşır otu yada çaşır otu özellikle vücut direncine pek fazlaca yararları olan ve dağlarda yabani olarak yetişen endemik bir Anadolu bitkisidir.

Çakşır / Çaşır otunun yararları nedir ?

Çakşır otu ilk olarak aşağıda saydığımız pek fazlaca rahatsızlığa çok iyi gelen bir nebat olduğuna inanılır:

 • Mikrobik infeksiyonlar
 • Şeker hastalığı
 • Dizanteri ve kanlı ishal
 • Deri enfeksiyonları
 • Egzama tedavisi
 • Sebebi belirsiz ateş
 • Karın ağrısı
 • İktidarsızlık ve azo spermi

Çaşır Otunun Yararları içinde bilimsel çalışmalar en mühim belirgin tesirinin vücut direncini arttırarak yada direkt bazı tip mikroorganizmalara olan tesiri ile bünyenin mikrobik infeksiyonlara olan bağışıklığını arttırdığı yönündeki bilimsel verilerdir.Bu anti bakteriyel etkinin bitkinin köküne yakın mevcut yumrularda yoğun olarak bulunan ferulenol, ferutinin ve ferkromon adlı fito östrojen moleküllere bağlı olduğuna inanılır.çakşır otunun faydaları

Topraklarımızda ise endemik olarak meralarda ve yaylalarda bulunabilen çakşır otunun yararları içinde halkımız yaygın olarak iktidarsızlık ve sperm sayısında eksiklik olan erkeklerde üreme fizyolojisi üstüne olan pozitif yönde bir tesir göstereceği kabul edilir. Topraklarımızda çakşır kökünden elde edilmiş macunlar yada bu kökün kaynatılması ile elde edilmiş çakşır suyu ile oranlı küre alınan, çocuk sahibi olma problemi yaşayan erkekler için potens ve fertilite ile sperm sayılarında artış olacağı görüşü hakimdir.

Çakşır otu için bilimsel etkinliği kanıtlanmış ilaç benzeri tesirleri:

 1. Afrodiziyak tesiri / etkisi
 2. Anti mantar tesiri
 3. Anti inflamatuvar tesiri / etkisi
 4. Antibakteriyel tesiri

Organik ortamından bahar ve yazları köke yakın beden kısımlarının toplanması ile taze olarak, kaynatılıp suyu içilerek, haşlanıp bizzat kendisi yeneiblen salamurası meydana getirilen çakşır yada çaşır otunun yararlı olduğu inanışı Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde ki halkımız içinde yaygındır.

Bu yararlı çakşır otu nasıl tüketilmeli, kullanımı nasıldır?

çaşır otunun kullanımı

Çakşır otunun faydaları en uygun ne şekilde elde edilir ?

Aromatik kokulu bir nebat olan çaşır otu yada çakşır otu ülkemiz haricinde Çin ve Uzak doğu tıbbında ek olarak keskin kokusu ve leziz aromatik tadı ile varlıklı Çin mutfağında yeri olan bir mutfak sebzesidir.

Organik olarak taze şekilde salatalarda çiğ – pişmemiş olarak,
Haşlanarak hem haşlama suyu kür olarak tertipli içilerek ve azca haşlanmış kökler azca tuz ve limonla tatlandırılarak,
Bolca haşlanıp salamura şeklinde turşu şeklinde tuzlu olarak saklanarak,
Pişmeden yada azca haşlanmış köklerin blenderden geçirilerek macun haline getirilip tertipli kür olarak yenilmesi yada bu lapanın deri iltihabı olan bölgelere pansumanı şeklinde tüketilir.

Tertipli temini güçlük arz eden çakşır ya da çaşır otu gerek azca haşlanarak yada asla haşlanmadan derin dondurucularda tazeliği ve şifalı tesiri korunarak da ev hanımları tarafınca gizlenen bir şifa bitkisidir.

Tertipli olarak büyük şehirlerde bulunmasa da kimi zaman memleketten armağan olarak gelen kolilerin içinden çıkan birkaç kilo çakşır, çocukluklarından beri kokusuna ve leziz tadına alışık olan büyük şehirlerde yaşayan taşra insanına göklerden gelen bir şifa mucizesi şeklinde gelmekte ve nostaljik bir memleket esintisi olmaktadır gibi güzel sözler duymanız mümkün kullanan kişilerden.

Çakşır otu ile ilgili bu bilgiler araştırmalar sonucu bulunmuştur. İyi geldiği net bir şekilde ifade edilemez. Her zaman dediğimiz gibi öncelikle doktora gitmeniz tavsiye edilir.

çakşır kökü nasıl tüketilir, Çakşır otunun faydaları, Çaşır otunun yararları

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir