Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır?

Sahur için hazırladığımız sofrada alınan besinler gün boyu sağlıklı ve rahat bir açlık döngüsü geçirmek bakımından çok önemlidir. Ramazan ayında sağlıklı olmak için beslenme dengesine dikkat etmek ve oruçlu günlerde ihtiyaç olan tüm besinleri orantılı bir şekilde tüketmek gerekir.

Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır

Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır?

Ramazan ayı boyunca ihmal edilmemesi gereken sahur, besin seçiminde de dikkat edilmesi gereken bir öğün olmalıdır. Peki, sahurda sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmek gerekir?

– Uyku nedeniyle sahur atlanmamalıdır.

– Sahurda karbonhidrat içeriği ve yağ oranı yüksek hamur işleri tüketilmemelidir. Bu besin grubu glisemik indeks açısından yüksek olduğu için gün içerisinde daha çabuk acıkma hissini uyandırır. Yağ içeriğinin yüksek düzeyde olması nedeniyle gün içerisinde çeşitli mide rahatsızlıkları ve susuzluk durumunu da doğuracaktır.

– Sahur yemekleri mönüsünde protein ağırlıklı beslenme ise tokluk süresini uzatacaktır. Bu nedenle beyaz peynir, yumurta, yoğurt veya süt ürünlerinin bulunduğu hafif bir yemek listesi tercih edilmelidir. Ayrıca menemen, peynirli omlet, tost, krep gibi sıcak gıdalar mönüde yer almalıdır.

– Gün içinde susuzluk hissini mümkün olduğu kadar en aza indirmek için sahurda meyve tüketilmelidir. Fakat sadece meyve yiyerek oruçlu bir güne başlamak; gün içerisinde yorgunluk, halsizlik ve bitkinliği de beraberinde getireceğinden dolayı tek başına tercih edilmemelidir.

– Sahurda ayrıca asitli içecekler içilmemeli, bunların yerine ise az miktarda şekerle yapılmış komposto, bitki çayları ve ayran gibi sağlıklı içecek alternatifleri tercih edilmelidir.

Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır, Sahur yemekleri, sahurda sağlıklı beslenmek

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir