Özlemce Şeyler > Hayvanlar Alemi > Kedilerde Kısırlaştırma Süreci..

Kedilerde Kısırlaştırma Süreci..

Kedilerde Kısırlaştırma

Merhabalar, bugün sizlerle Mia’nın ‘kısırlaştırma süreci’nden bahsedeceğim.

Sevgili kızım Mia’yı kısırlaştırıp kısırlaştırmama konusunda oldukça kararsızdım. Hem onun canı yansın istemiyordum hem de bazı hastalıklara karşı onu korumak istiyordum. Çiftleşme dönemine girdikleri zaman kedilerde evden kaçma isteği oluşuyor. Evden kaçan kediler, dışarıdaki dünyayı bilmedikleri için oldukça savunmasız kalıyorlar. Bu sebeple birçok tehlikeyle karşı karşıya geliyorlar.

Mia’yı kısırlaştırmak için kararımı zor da olsa verdim ve veterineri arayarak randevu aldım. 31 Aralık 2016 tarihinde biricik kızım Mia kısırlaştırma operasyonu geçirecekti. Operasyon günü Mia’yı sabahtan veterinere bıraktım. Çünkü operasyon öncesi testlerin yapılması gerekiyordu. Mia’yı akşam eve giderken alacaktım. Dişilerde kısırlaştırma operasyonu erkek kedilere oranla daha zor geçtiğini de belirtmeliyim.O gün işe gitmek zorundaydım. Ancak aklım hep Mia’daydı. Sürekli veterineri arayarak bilgi aldım. Öğleden sonra kısırlaştırma operasyonu bitmiş ve Mia’nın uyanması bekleniyordu. Çok şükür ki başarılı bir operasyon geçmiş ve kızıma bir şey olmamıştı.

Mia ve ben oldukça hassas bir durum yaşıyorduk ve o gün döktüğüm gözyaşlarının haddi hesabı yok. Çünkü size emanet edilmiş bir can var ve siz onun adına bir karar alıyorsunuz. Bundan zor bir durum gerçekten yok.

Akşam üzeri işten çıkar çıkmaz Mia’nın yanına koştum. Onu gördüğümde yeni yeni kendine geliyordu. Veterinerdeki arkadaş kafesini açtı ve onu sevmeye başladım. Tabii biricik kızımın hem canı yanmış hem de korkmuştu, bu yüzden kafesten çıkmak istedi. Onun çıkmasını engelledim ve birden elimden kanların aktığını gördüm. Ne olduğunu bile anlayamadım ve fark ettim ki Mia elimi ısırmış.

Damara denk geldiği için çok fazla kan aktı. Tabii, kanı görünce ben kendimden geçip bayılmışım. Ne yapayım kan tutuyor.

O baygınlık anında kısır döngü gibi elimin ısırılışını ve kanların aktığı anı tekrar tekrar yaşadım. Film şeridi meselesi gerçek galiba.

Kızımı alıp eve bir an önce gitmek istiyordum. Birkaç saat sonra Mia’yı almaya gittim. Mia’yı prensesler gibi bakıp büyüttüğüm için küçük kızım zora gelmeyi hiç sevmiyor. Yarasını yalayıp mikrop kapmaması ve dikişlerini sökmemesi için boyunluk takılması gerekiyor. Mia boyunluk takılmasına izin vermiyor ve bu duruma çok kızıyordu. Mia, o güne kadar hiç duymadığım sesler çıkarmaya başladı. Kafeste yerinde durmuyor, resmen depiniyordu. İşin gerçeği onu soktuğum hali görünce içim cız etti. Mia’yı o gün alamadım, sakinleşmesi için bir gün veterinerde bıraktım.

Ama onu alana dek sürekli ağladım. Bu yazıyı okurken belki kahkahalarla güleceksiniz. Ama o ruh hali çok başka, bir de çok değer verdiğiniz bir can söz konusuysa daha da başka oluyor.

Ertesi gün Mia’yı almaya gittim, sakin görünüyordu. Hatta beni görünce hemen tanıdı. Tabii, kafese koyma sırasında yine aynı tepkileri gösterdi, sakinleştirici yapmak durumunda kaldılar. Neyse ki kızımla sonunla eve gelmiştik. Boyunluğa alışma süreci oldukça komikti. Yürürken boyunluğu sürekli sağa sola çarpıyordu. Ona da alışması birkaç saatini almadı.

 

Mia’nın sol yan tarafında birkaç dikişlik bir yara izi vardı. Operasyondan 1 hafta sonra kontrole, 10 gün sonra da dikişleri aldırmaya gittik.

Mia hanım operasyondan bir iki gün sonra koşup oynamaya başladı. Dişilerde 9 aydan sonra kısırlaştırma yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü gelişimi tamamlaması açısından erken yapılmasını veterinerlerin çoğu sakıncalı buluyor. Mia’yı 9 buçuk aylıkken kısırlaştırdım. Şu an sağlığı yerinde, hiçbir sorunumuz yok.

Kısırlaştırıldıktan sonra kediler sakinleşir derler ama Mia eskiye oranla daha çok oyuncu oldu. Ancak hoşuna gitmeyen bir durum olduğunca boğa gibi değişik sesler çıkarıyor. Bu da bize kısırlaştırmadan kalma bir durum oldu.

 

Mamasını da hemen değiştirdim. Royal Canin marka kısırlaştırılmış kediler için uygun olan mamayı kullanıyoruz. Mama değişikliği ihmal etmeyin. Çünkü metabolizmaları eskisi gibi çalışmadığı için kediniz obez olabilir.

Zorlu bir süreç olsa da kedinizi birçok hastalıktan ve tehlikeden korumak için mutlaka kısırlaştırın.

Bu arada Şişli’deki Millenium Veteriner Polikliniği‘ne gidiyoruz. Oldukça ilgili bir ekip tavsiye ederim.

Tekrar görüşmek üzere.

Kedilerde Kısırlaştırma Süreci, Kısırlaştırma Süreci, Millenium Veteriner Polikliniği, Royal Canin

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir