Özlemce Şeyler > Sağlık > Zayıflamanın 10 Kuralı

Zayıflamanın 10 Kuralı

Zayıflamanın 10 Kuralı

Merhabalar, bugün sizlere zayıflamanın 10 temel kuralından bahsedeceğim.

Aşağıda belirttiğim 10 kuralı uygulamaya gayret ederseniz değişimi sizde farkedeceksiniz.

1. Hareket edin!
Spor hayatın olmazsa olmazı. Spor yapmanın hem vücuda hem de insan psikolojisine iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlandı. Ancak yaşam şartlarından dolayı bir çoğumuz spora vakit ayıramıyor. Bu sebeple elimizden geldiğince yürüyüş yapmak bizim için uygun olacaktır. Hem formda kalmanıza yardımcı olacak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkmak, evde iseniz kolay egzersizler yapmak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

2. Porsiyonlarınızı küçültün!
Yemek yemeği seven bir toplumda yaşıyoruz. Yaşamak için değil de yemek için yaşayan bir toplumda var olmak, doğal olarak sürekli yemek yeme alışkanlığını da beraberinde getiriyor. Bu sebeple yemek porsiyonlarını küçültmek ile zayıflama yoluna adım atabilirsiniz.

3. Yeşil çay için!
Zayıflamaya üzerinde olumlu etkisi olan yeşil çay, açlık hissini bastırır, metabolizmayı hızlandırır ve antioksidan etkisi ile yağların parçalanmasına yardımcı olur. Bel bölgesindeki yağlanmaları ve kalp krizi riskini azaltır. Tabii yağ yakımını desteklemek için egzersizin önemini de unutmamalısınız.
Yeşil çayın zayıflama üzerine etkisi konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikime engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Etkisini arttırabilmek için düzenli egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.

4. Bol su tüketin!
Su insan yaşamı için oksijen kadar önemlidir. İnsan vücudunun %50-60 civarı sudan oluşmaktadır. Günde en az 2 litre su içmek hem sağlık hem de zayıflama açısından oldukça önemlidir. Su içmek besinlerin emilip sindirilmesinde, vücuda giren zararlı maddelerin atılmasında etkin rol oynamaktadır.
Kahve ya da konsantre meyve suları tüketmek yerine bol su içmek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

5. Şekeri hayatınızdan çıkarın!
Şeker, insan vücuduna zarar veren ve bağımlılık yapan bir maddedir. Özellikle işlenmiş beyaz şekerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Şeker ihtiyacımız meyve ve sebzelerden karşılanmaktadır. Bir de üzerine işlenmiş şeker tüketmek, kalbe, yağlanmaya, fazla kilo almaya, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kronik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Eğer zayıflama yolunda bir adım atıyorsak ve sağlıklı olmak istiyorsak şekerden uzak durmakta yarar var.

6. Sağlıklı ve dengeli beslenin!
Fastfood gibi zararlı yiyeceklerden uzak durmak sağlıklı beslenmenin başında gelmektedir. Zayıflamak istiyorsak yediklerimize dikkat etmeliyiz. Hamur işi ya da şekerli yiyeceklerden uzak durarak sebze ağırlıklı beslenmenizi öneririm. Tabii, tavuk, et, balık, yumurta gibi besinleri tüketerek protein almayı da unutmayın!

7. Uzun süre aç kalmayın!
Yemek yedikten sonra mutlaka 2 saatte bir ara öğünlere başvurmanızda fayda var. Açlık hissettiğiniz zaman elma, greyfurt ya da badem, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih ederek açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Bir sonraki öğünü beklerseniz açlık hissiniz artacak ve doyduğunuzu algılayamadan daha fazla yemek yemiş olacaksınız.

8. Kalori hesabı yapın!
Yetişkin bir kişinin günlük alması gereken kalori ortalama 2000’dir. Tabii bu kişiden kişiye değişmektedir.
Günde kaç kalori almanız gerektiğini hangi besini ve ne ölçüde tüketmeniz gerektiğini belirleyerek zayıflamanız mümkün. Böylece vücudunuza yakamayacağından fazla kalori yükleyerek kilo almanızı önlemiş olursunuz.

9. Stresten uzak durun!
Stres, insan vücudunu ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple olumlu düşünmeyi hayat felsefesi haline getirmeliyiz. Stres altında olduğumuzda daha fazla yeme isteği oluştuğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

10. Uykunuzu düzenleyin!
Gece geç yatıp sabah geç kalkan bireylerde daha fazla yeme isteği oluştuğu gözlemlenmiştir. Özellikle gece oturan kişilerin fazla abur cubur yedikleri de bir gerçektir. Melatonin, kortizol ve leptin gibi önemli hormonlar uyku düzensizliğinden oldukça etkilenmekte ve kilo vermeyi engellemektedir. Özellikle leptin hormonu, beyne doyduğunu ve yemeyi kesmesini belirten hormondur. Bu hormon gece saatlerinde daha az salgılanmaktadır. Beyne acıktığı sinyalini veren hormon ise ghrelin hormonudur. Gece uyumadığınız zaman ghrelin hormonu daha fazla salgılanmaktadır. Uyku düzensizliği daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olacaktır. Zayıflamak istiyorsanız uyku düzeninizi oluşturmanızın da oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir