Özlemce Şeyler > Hayvanlar Alemi > Yavru Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru kedi bakımı
Merhaba, bugün sizlere “yavru kedi bakımı nasıl olmalı” bundan bahsedeceğim.

Kediniz olsun istiyorsanız, petshoplardan satın almak yerine mutlaka sahiplenmeyi tercih edin. Belki de zor durumda olan bir kedinin hayatını değiştireceğinizi asla unutmayın! Yavru kedi bakımı aslında tıpkı bebek bakımı gibidir. İlgi ister, sevgi ister, sorumluluk ve sabır ister..

Sahiplenmek istediğiniz kedi mutlaka anne sütünden kesilmiş olmalıdır. Çünkü anne sütü her canlı da olduğu gibi kedilerin gelişimi için de önemlidir. Eğer sokaktan annesiz bir kedi bulduysanız onu hayatını nasıl kurtarabilirsiniz gelin beraber bakalım. 🙂

1. Veteriner Kontrolü:
İlk önce mutlaka sağlık kontrolü için veterinere götürülmelidir. Herhangi bir yara bere ya da rahatsızlığının olup olmadığını öğrenmek gerekir. Beslenme ve bakımı konusunda da veterinere danışmakta her zaman fayda vardır.

2. Beslenme:
Yavru kedilerin beslenmesi oldukça önemlidir. Veteriner ya da petshoplardan biberon ve süt tozu temin etmeniz gerekmektedir. Aldığınız biberon ve süt tozunu ılık su da hazırlayarak tıpkı bebek bakıyormuşsunuz gibi onu beslemelisiniz. 2 saate bir beslemek yavru kediler için büyük önem taşımaktadır.
1 ayı geçen kedilerde ise kuru mamaya geçebilirsiniz. Mama seçiminizin yavru kediler için olmasına dikkat edin!

3. Sıcak Tutmak:
Yavru kediler, vücut ısılarını kendileri dengeleyemezler. O sebeple annelerinin koynunda büyürler. Bu sebeple onları sıcak tutmak için su torbasından yararlanabilirsiniz. İçini ılık su ile doldurduğunuz su torbasını bir bez ve havlu ile sararak yavruyu buraya yatırabilirsiniz. Sıcaklığı azalan suyu mutlaka yenilemelisiniz. Yavru kedinizin üzerini de örtmeniz de fayda var.

4. Tuvalet Eğitimi:
Yavru kediler tuvaletlerini kendileri yapamaz. Anneleri tuvaletlerini yaptırmak için onların popolarını yalayarak ıslatırlar. Anneleri yanlarında olmadığı için bu görev size düşüyor. Pamuğu ılık su ile ıslatıp nazikçe kedinizin poposuna değdirin çekmeniz ona yardımcı olacaktır. Karnına da küçük küçük masajlar yapabilirsiniz.
İnce taneli kedi kumu almayı unutmayın!

5. Sevgi göstermek:
Kediler her canlı gibi sevgiye muhtaçtır. Tüm canlıları sevdiğiniz gibi onları da sevin!
Bir de şunu belirtmek istiyorum. Kedileri mümkün olduğunca yıkamamaya özen gösterin. Eğer yıkamak zorundaysanız kafalarını suya asla sokmayın. Ilık su da nazikçe yıkayın ve onu kurulayın. Sonrasında da mutlaka sıcak tutun..

Tekrar görüşmek üzere, bol patili günler. 🙂

  2 yorum - “Yavru Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Filiz
  14/10/2017 at 1:43 pm

  hayvansever olmak iyi birşey. şahsım adına sokakta bulduğum bir kedi yavrusuna bir yıl hem annelik hemde babalık yapmışlığım vardır. çocukluğumda zaten köyde köpeklerin arasında geçmiştir. bu sebeple hayvanları gerçekten çok severim. onları iyi anladığımıda düşünüyorum. ancak yanlışı surda yapıyoruz. bazı hayvanları alıştıkları daha doğrusu olması gereken yerden doğasından alıyoruz evcil olmaya zorluyoruz. evinde tavşan besleyen mi dersin hamster besleyen mi dersin pitona kadar vardı bu iş. abi bunu yapmayın ya rica ederim. hayranlarında insanlar gibi kimyası var. 2 artı 1 de otururken 1 artı 0 a geçince nasıl darma duman olursa insan psikolojisi hayvanlar içinde aynı şey geçerli. toparlıyorum hemen. köpeklerde sevilmesi gereken canlılar lakin ev hayvanı değildirler bence. bide evde beslenen bazı türleri var ki pitbull, rotweiller gibi bu hayvanlar zaten kırma dnası geni bir farklı canlılar. bunların huyunu suyunu sen bilebilirsin ama hayvan seni bilir seni tanır. dışarı çıkınca bir farklı oluyor durumları. tamam sev besle lakin çok dikkat et.

 2. Ülkü
  14/10/2017 at 1:44 pm

  ben de köpeklerden bahsedeyim, şimdilerde ağızlıkla köpek gezdirenleri çok görüyorum. köpek, saldırgan, agresif vb olmadığı sürece – ki hayvanları bu duruma getirenlerin insanlar olduğuna inanırım- ağızlık takılmasına gerek yok. hoşlanmıyorsan git karşı kaldırımdan yürü. sizin onları bu şekilde görmeniz onların tontiş birer arkadaş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  ve nedendir bilinmez, şu ana kadar bir çok köpek sahibiyle tanıştım ve hepsi öyle kültürlü, çağdaş insanlar ki. ancak hayvanları sorun edenler ise ortada.

  tekrar ediyorum, hoşlanmak zorunda değilsiniz ancak ben hayvanları sevmeyenin insanları da sevebileceğine inanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir