Özlemce Şeyler > Yemek - Hamurişi Tarifleri > Mis Kokulu Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Mis Kokulu Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekşi Mayalı Ekmek
Uzun zamandır ekşi maya arayışındayım. Malum tüm marketlerde bulabilmek mümkün olmuyor. Ekşi mayayı ancak Migros gibi büyük marketlerde bulabiliyoruz. Annem ekmek yapmayı uzun çok sever, onun yaptığı ekmek de bir başkadır hani. Şimdi adını yeni yeni duymaya başladığımız ekşi maya, annemin de favorisi olmuş durumda. Ekşi maya ile ekmek nasıl yapılır haydi bakalım. 🙂

Ekşi maya Malzemeler:
1 buçuk su bardağı ılık su ya da süt
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ya da tereyağı
1 buçuk tatlı kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 paket ekşi maya
4 buçuk su bardağı un
Hazırlanışı:
Derin bir karıştırma kabına un alınarak üzerine ekşi maya, tuz ve şeker ilave edilir. Su ve yağ da elenerek karıştırılır. Hamur ele yapışmayacak hale gelene kadar yoğurulur. Hamurun üzeri nemli bir bezle kapatılarak mayalanması için bekletilir. Yaklaşık 2 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Yağlanmış tepsiye hamuru alarak istenilen şekli verebilirsiniz. Ben yuvarlak ekmek yapmak istediğim için yuvarlak bir tepsi tercik ettim. Tepsim küçük olduğu için bu ölçülerle iki tepsi ekmek elde ettim. Hamuru tepsinizin şekline göre yayarak üzerini bıçak yardımıyla şekillendirin. Yarım saat kadar da tepside mayalanmaya bırakılan hamur, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişirilir. Üzeri çok kızarmış olsun istiyorsanız daha fazla pişirebilirsiniz. Daha güzel kabarsın istiyorsanız, kontrol etmek için fırının kapağını açmamanızı tavsiye ederim.

Mis kokulu ekmeğimiz hazır. Afiyet olsun.

İtiraf etmeliyim ki, ekmek fırından çıkar çıkmaz üzerine tereyağı sürerek afiyetle yediğim. Bu leziz ekmeği yerken ne çay ne de başka bir yiyecek arayışım oldu. Sıcacık ekmek ve tereyağı ikilisi.. Denemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir