Özlemce Şeyler > Sağlık > Diş Sağlığı, Kontrolü ve Diş Macunu Seçimi

Diş Sağlığı, Kontrolü ve Diş Macunu Seçimi

Gece Plağı
Zaman zaman çoğumuz diş sağlığımızı pek önemsemeyiz. Yatarken çok uykumuz varsa kalkıp diş fırçalamak bize işkence gibi gelir. Dişimiz ağrıdığında ağrı kesicilerle geçiştirmeye çalışırız. Niyeyse dişçiye gitmek bize korkutucu gelir ve gitmek istemeyiz.

Geçtiğimiz ay arkadaşımın ısrarıyla diş kontrolüne gittim ve yılda bir kez diş taşlarının temizlenmesi gerektiğini öğrendim. Temizlenmediği takdirde diş çürümelerine, diş etlerinin zayıflamasına neden olmaktadır. Tabii zayıflayan diş eti de diş dökülmelerine davetiye çıkarmaktadır.

Colgate Pro Relief

Benim diş etim oldukça hassas. Normale göre daha fazla kanıyor. Dişlerimi fırçalarken illa ki kanama olur ve ara ara diş ağrısına maruz kalırım. Hassas bir dişe sahipseniz, beyazlatıcılı diş macunu kullanmamak gerekliymiş. Dişleri günde 3 defa fırçalamak oldukça önemli, diş etlerini de fırçalamaktan çekinmeyin!

Doktorumun bana tavsiyesi Colgate Pro Relief oldu. Colgate Pro Relief’in 3 çeşidi mevcut. Benim tercihim Onarım & Önleme‘den yana oldu. Diğer çeşitler ise, Anında Rahatlama ve Beyazlatıcı. Seçimimi yaparken doktorumun “beyazlatıcılı diş macunu kullanma” demesi sebebiyle Beyazlatıcı seçeneğini anında eledim. Colgate Pro Relief çeşitlerinin hepsinde anında rahatlama etkisi olduğu için Onarım & Önleme benim tercihim oldu.

Dişlerimi fırçaladıktan sonra diş ağrılarımın hafiflediğini söyleyebilirim. Colgate Pro Relief, anında rahatlama için doğru tercih. 🙂

Benim bir diğer sorunum da gece uyurken dişlerimi sıkmam. Bu durum için de gece plağı takmam gerekiyor. Diş şekline göre, kişiye özel hazırlanan gece plağı, uyumadan önce takılırsa bir süre sonra bu sorundan kurtulma durumunuz da mümkün. Bu rahatsızlığın en önemli tetikleyicisi ise stres..

Eğer tedavi edilmezse dişlerde aşınma ve zamanla kırılma ve dökülmelere sebep olabilir. Gece plağını takmaya başladığınızda dişlerinizde ağrı ve ara ara kanamalar olabiliyor. Kanamanın uzun sürmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurun. Onun dışında alışana kadar ağrılar 10 gün falan sürebiliyor.

Dişçiye gitmekten asla çekinmeyin. Çünkü geçiştirdiğimiz ağrılar ileride daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken tedavi ciddi sorunlar yaşamanızı önler. Benden küçük bir tavsiye ileride pişman olmamak için diş sağlığınıza önem verin, dişlerinizi koruyun!

Tekrar görüşmek üzere. 🙂

  1 yorum - “Diş Sağlığı, Kontrolü ve Diş Macunu Seçimi

  1. Nevin
    12/09/2017 at 11:29 am

    Yazıda belirtmişsiniz ama bende okuyuculara tekrar belirtmek isterim. Lütfen dişçiye zamanında gidin, yoksa o güzelim dişleriniz birbir çekiliyor, sonra yerine 2000 liraya implant mı yaptırsam 1500 liraya kaplama mı yaptırsam diye düşünüyorsunuz kaç saat. Dişlerinizi ihmal etmeyin, gözle beraber ihmale gelmeyen iki şey bu dişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir