Özlemce Şeyler > Hayvanlar Alemi > Kedilerle ilk iletişim ve Mia ile tanışma..

Kedilerle ilk iletişim ve Mia ile tanışma..

kedilerle tanışma
Merhabalar, bugün sizlere kedim Mia ile tanışmamızdan bahsedeceğim.
Geçtiğimiz sene Mayıs ayıydı. 4 Mayıs, günlerden Çarşamba.. Benim güzeller güzeli kızım, tanıştığımızda henüz bir aylıktı. Simsiyah tüylerinin arasında masmavi boncuk gözleri vardı. Arkadaşım onu bir ayakkabı kutusunda getirmişti. O kadar küçüktü ki.. İlk tanıştığımızda ona dokunmaktan, canını acıtmaktan çok korkmuştum. Çünkü minicikti.
Mia, öyle zor bir zamanda gelmişti. Öyle zor bir zamanda hayatıma girmişti ki, tüm üzüntülerim onun gelişiyle yok oldu.

Aslında bundan 2 yıl önce bir kediyle aynı evi, aynı yastığı paylaşacaksın deseler asla inanmazdım. Nedenini bilemesemde kedilerden korkardım. Ayağımın etrafında dolaşsalar huylanırdım, içim ürperirdi. Sonra bir arkadaşım sayesinde kedilerle ilişki kurmaya başladım. Şöyle küçük bir anım da var. Arkadaşımın evine misafirliğe gitmiştim. Gece de orada kalacaktım. Kendisi evinde 2 kediyle yaşıyordu. İsimleri Maya ve Çita idi. Maya o kadar cana yakın bir kediydi ki, gece boyu kucağımdan hiç inmemişti. Uyurken arkadaşım kapıyı kapatayım kediler gece gelirse korkarsın demişti. Ben de kapının açık kalmasını istemiştim. Gece ayak ucuma gelip uyudu o kedicikler. Ben ise onları rahatsız etmemek adına ayağımı bile uzatmadım.

Sabah erken uyanırım. O sabahta erkenden uyandım ve Maya yanıma geldi. Kucağıma çıktı, gözlerini gözlerime dikti. Vee gurgur diye bir ses duyulmaya başladı. O ses o kadar şiddetliydi ki, Maya’yı yavaşça kenara bırakıp arkadaşımın yanına koşmuştum. Korkmuştum.. Sonra öğrendim ki o mutluydu benim yanımda. Bebek gibi kolumda uyumaya başladı Maya, sonra da birlikte mışıl mışıl uyuduk. 🙂

İşte o gün hayatıma bir kediyi dahil etmeyi kafama koymuştum. Yalnız yaşıyordum, bana da bir can yoldaşı olur düşüncesindeydim. Mia’yı sahiplendim. Bu gerçekten büyük sorumluluk gerektiren bir can yoldaşlığıydı. İlk gecemizi hatırlıyorum da koynumda uyumuştu. Zaten çok da küçüktü, o dönem işten ayrılmıştım. Yakası tüylü bir pançom vardı ve Mia sürekli o tüylü yakada uyurdu. Resimde de görebilirsiniz. 🙂

kedim Mia

Evden uzun saatler ayrı kalamazdım. Çünkü Mia çok küçüktü ve ben evde olmadığım zamanlarda ağlıyordu. Bunu bildiğim için işlerimi olabildiğince erken halledip eve geri dönerdim.
O kadar uzun yazdım ki.. Ama ben de Mia’nın sevgisi başkadır. Evlat sevgisi nasıldır bilmiyorum. Tek bildiğim Mia’yı evlat gibi sevdiğimdir. Hatta evladımdır. 🙂
Mia şimdi kocaman kız oldu. 28 Mart’ta yaşını dolduruyor, doğum günümüz hepinizi bekleriz. 🙂

kedi sahiplenme

Sizden küçük bir ricam var. Kedi beslemek istiyorsanız, lütfen petshoplardan almak yerine sahiplenin. Sokakta ya da sokağa salınmak üzere olan bir sürü can var. Onlara da yardımcı olup, korumak ve kollamak gerekli. Bir de lütfen mahallenizdeki kedilere yiyecekler bırakın, onların sevgisi o kadar başka ki, size terapi gibi geleceğinden emin olabilirsiniz.
Mia ile maceralarımız tabii ki devam ediyor. Mia ile ilgili yazılarımı önümüzdeki günlerde paylaşmaya devam edeceğim. 🙂

  2 yorum - “Kedilerle ilk iletişim ve Mia ile tanışma..

 1. Zeynep
  09/09/2017 at 11:18 pm

  Kediler asil hayvanlar, kendilerinin de bir birey olarak algılanmasını istiyorlar. Kediye ay canım cicim diye giderseniz pati yer geri dönersiniz. Ona saygı duymalı ve yavaşça yaklaşmalısınız. Sonuçta ona göre o da bir birey, hem de en önemlilerinden.

  Bir yazı okumuştum kedilerle ilgili. Kediler bir şeyi yakalayıp onunla oynayıp size getiriyorsa, bu sizi avcı olarak yetiştirmeye çalışıyor demektir. Yani sizi savunmasız ve bilgisiz olarak görüp size bir şeyler öğretmeyi hedefliyor.

  Bunun dışında kedilerin birçoğu bildiğiniz prenses tribindedir, öyle ki kendilerini size elletmezler bile. Bunun için uzmanlar o daha 2-3 aylık olmamışken bolca kucağa alın, göbeğini sevin diyorlar. Yoksa ileride yaklaştırmıyorlar kendilerine.

 2. melis
  14/10/2017 at 1:46 pm

  ben de kendi hikayemi anlatayım 7 yaşında erkek labrador sahibiyim ve maalesef köpeğimi ağızlıkla gezdiremiyorum. bunun bir sebebi sokakta gezen başıboş köpekler ki bence çok sorun teşkil etmiyorlar.

  en büyük sebebi ise tasmasız gezen sahipli erkek köpekler. şimdi bu arkadaş köpeğimin yanına gelince %80 ihtimalle kavga ediyorlar. ben köpeğime ağızlık takarsam savunmasız kalacak ve bunun sonucu ölüme kadar gidecek.

  yasaya bakarsanız bildiğim kadarıyla köpeklerin ağızlıkla gezdirilmesi gerekiyor diye bir ibare var. fakat sokak hayvanlarının kontrolsüz biçimde coğalmamalari için devlet kısırlaştırmaya yeteri kadar önem vermiyor. köpeğini gezdiren kişiler de sorumsuz ve cahil oldukları için bu olaya yeterli bir zemin hazırlanmış değil.

  bende isterim sokakta şizofren gibi sağa sola öne arkaya bakmadan ellerim cebimde gezmek. fakat bu şartlarda içim hep bir tedirgin, kendi köpeğime veya başkasının köpeğine bir zarar gelir mi o olur mu bu olur mu gibi binbir türlü hissiyatla gezmeye devam.

  not: köpeğimin insanı kesinlikle ısırmayacağını bildiğim için konu sadece köpekler açısından incelenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir