Özlemce Şeyler > Hayvanlar Alemi > Kedilerde Beslenme Düzeni ve Mama Seçimi

Kedilerde Beslenme Düzeni ve Mama Seçimi

Royal Canin

Merhabalar bugün sizlere “kedilerde beslenme düzeni ve mama seçimi”nden bahsedeceğim.

Kedilerin de bebekler gibi ilk 1-2 ay anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Mia’yı 1 aylıkken sahiplenmiştim. Sütten kesilmiş, annesini emmeyi bırakmıştı.

Anne sütünü emmeyip kuru mama yemeye başlasa da Petshoplarda satılan süt tozlarından alıp 1-2 hafta takviye olarak kullanmıştım. Veterinere gittiğimizde bu konuyu danıştım. Kuru mama yemeye başladıysa süt tozuna gerek olmadığını söyledi, bilginiz olsun.

İlk zamanlar Mia’nın severek yemesi, tüylerinin parlak olması ve dökülme yapmaması sebebiyle BonaCibo markasını tercih etmiştim. Fiyatı da diğer mamalara göre uygundu. Ancak veterinerin BonaCibo mamaların fazla yağlı olduğunu, sarılık yaptığını ve çeşitli hastalıkları gün yüzüne çıkardığını söylemesi üzerine bu mamayı değiştirdim.

Whiskas, Goody, Reflex ve Bonnie gibi markaları kullanmamamız gerektini; Pro Plan, Royal Canin gibi markaların daha sağlıklı olacağı veteriner tarafından belirtildi. Şuan Royal Canin markasını kullanıyoruz ve Mia severek yiyor. Ancak “mamadan mıdır yoksa mevsim değişikliğinden midir” bilemiyorum ama Mia’nın tüyleri dökülmeye başladı. Siz de kedinizde böyle bir değişiklik görüyorsanız bana da bilgi verin ki önlemimizi alalım.

Ayrıca kedinize mamasını ölçülü vermeniz gerektiğini de belirteyim. Çünkü önceden Mia’ya mamasını ölçmeden verirdim. Bitti mi mama kabımı hemen doldururdum, aç kalacak diye korkardım. Böyle yanlış bir düşüncede olduğum için Mia göbeklendi.

Mama poşetinin arkasında yaş aralığına göre verilmesi gereken mama ölçüsü yazıyor, mutlaka o kısmı okuyun. Her markanın da kendine özel ölçü kabı bulunuyor, mama alırken istemeyi unutmayın. Çünkü mamayı verirken gerçekten faydası oluyor, “az mı çok mu” oldu derdi ortadan kayboluyor.

Mia artık ölçülü yemek yiyor. Sabah-akşam 2 öğün yemek yediği için de mamanın kıymetini biliyor. “Diğer kediler mama istiyor, Mia hiç istemiyor” derdim eskiden. Ama artık Mia mama istiyor, demek ki ben istemesine fırsat vermiyormuşum. Yarın doğum günümüz Mia iyi doğmuş, iyi ki benim biricik kızım olmuş. 🙂

Tekrar görüşmek üzere. 🙂

  1 yorum - “Kedilerde Beslenme Düzeni ve Mama Seçimi

  1. Leyla
    10/09/2017 at 1:12 pm

    Kediler ne verirseniz verin yiyen hayvanlar. Hem de zaman ayırt etmeden. Tabi böyle olunca göbekleniyor hayvancağız ufacık yaşında. Göbekli göbekli geziyor ortada, hayvanın bu şekilde şişmanlamasını engellemek için iki şeyi yaptık; birincisi konuda denildiği gibi mama düzeni oluşturarak saatli mama verdik. Tabi ölçülü de olacak. Ölçüler Royal Canin ve benzeri mamalarda var. Hatta Miço’da bile olabilir. Bunun dışında yine yazıdaki gibi mama değişimine gittik. Mama değişimi de önemli. Ucuz mamalarla beslemeyin ufaklıkları, mama tüyün rengini, parlaklığını bile belirleyebiliyor. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir