Özlemce Şeyler > Yazar - Kitap Önerileri > Fizikten Edebiyata Giden Yol: Aslı Erdoğan

Fizikten Edebiyata Giden Yol: Aslı Erdoğan

Aslı Erdoğan

Merhabalar, bugün sizlerle kitaplarını okumaktan oldukça zevk aldığım yazar Aslı Erdoğan‘dan bahsedeceğim.
Aslı Erdoğan, 1967 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik bölümlerini bitiren Aslı Erdoğan, yüksek lisansını da bu üniversitede tamamlamıştır. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) görev yapan ilk Türk fizikçiler arasındadır. Edebiyat sevgisi ağır basan Aslı Erdoğan, fizik doktorasını yarıda bırakarak kendisini edebiyata adamıştır.

90’lı yıllarda Türk edebiyatına eserler veren yeni kuşak yazarlarından olan Aslı Erdoğan, öykücü kimliği ile tanınsa da roman, şiirsel düz yazı, deneme alanlarında eserler vererek çeşitli gazetelerde de köşe yazarlığı yapmıştır. 2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla tutuklanan Aslı Erdoğan, 29 Aralık’ta serbest bırakılmıştır.

Aslı Erdoğan’ın eşsiz dili, benzetme ve betimlemeleriyle bezeli kitaplarını elinizden asla bırakamayacaksınız. Ayrıca yazarın hayatına dair izleri de kitaplarında görecek, tanıklık edeceksiniz.
“Lire” Dergisi tarafından “Geleceğin 50 Yazarı” arasında gösterilen Aslı Erdoğan’ın kitaplarının müptelası olacaksınız. 🙂

Aslı Erdoğan’ın kitaplarını aşağıda görebilirsiniz. Önümüzdeki günlerde Aslı Erdoğan’ın ilk kitabı Kabuk Adam’dan bahsedeceğim. Görüşmek üzere. 🙂

Aslı Erdoğan kitapları

Kitapları:
Kabuk Adam (1994)
Mucizevi Mandarin (1996)
Kırmızı Pelerinli Kent (1998)
Hayatın Sessizliğinde (2005)
Bir Yolculuk Ne Zaman Biter (2000)
Bir Delinin Güncesi (2006)
Bir Kez Daha (2006)
Taş Bina ve Diğerleri (2009)

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  1 yorum - “Fizikten Edebiyata Giden Yol: Aslı Erdoğan

  1. Mehmet
    09/09/2017 at 11:23 pm

    Fizik doktorasını yarıda bırakıp Edebiyat’a yönelmek. Hmm bence bitiremedi, zor geldi Fizik doktorası. Ya da ne bileyim ailesinin durumu rahattı kendisini sıkmak istemedi. Yoksa oraya kaç kişiyi koy Aslı Erdoğan’ın yaptığını yapmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir