Özlemce Şeyler > Önemli Günler > Bir Gün Değil, Hergün Kadınlar Günü

Bir Gün Değil, Hergün Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü

Merhabalar, bugün Dünya Kadınlar Günü, tüm kadınların günü.
“Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü neden 8 Mart’ta kutluyoruz ya da anıyoruz?” öncelikle bu sorunun yanıtını vermek istiyorum.
8 Mart 1857’de bundan 160 yıl önce, ABD’nin New York kentinde 400 dokuma işçisi, daha iyi koşullarda çalışma istemi üzerine bir tekstil fabrikasında greve başladı. Grev sonucu polisler, işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Fabrikaya kapatılan işçiler, çıkan bir yangın sonucu fabrikanın önüne kurulan barikatları aşamayarak yangında can verdi. Yangında hayatını kaybeden 129 kadın işçinin cenazesine 10.000’i aşkın kişi katıldı ve 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Toplantısı yapıldı. Bu toplantı da Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 1857 yılında çalışma koşullarının iyileşmesi için başlattıkları grevde yaşamını yitiren 129 kadının anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.

1921 yılında Uluslararası Kadınlar Konferansı, Moskova’da gerçekleştirildi ve 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” olarak belirlenen ad “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak değiştirildi. Türkiye’de de 1921 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da 16 Aralık 1977’de kabul gördü.

Ne yazık ki kadınların her daim hor görüldüğü bir dünyada yaşıyoruz. İslamiyet öncesi kız çocukları hor görülerek diri diri toprağa gömülüyordu. Çocuklar küçük yaşlarda evlendiriliyor, oyun çağlarında oyuncak bebeklerle oynamak yerine doğurdukları bebekleri büyütmek zorunda kalıyordu. Kadınların hiçbir statüsü yoktu.

Zaman içerisinde ve Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadın toplumda daha fazla yer almaya başladı. Ve toplumda kendisine yer açmayı başardı. Okula gidemeyen kız çocukları okula gitmeye başladı ve iş hayatında saygın bir yer edindi. Tabii Doğu’da okula gidemeyen ve erken yaşta evlendirilen kız çocuklarımız, çocuk gelinlerimiz hala var. 🙁

Ülkemizdeki yasalar kadınları korumak için yeterli değil!

Ne yazık ki kadın bu toplumda kendisine yer bulmaya çalışsa da önüne bir sürü engel çıkmakta. Başta en yakınlarından, eş dediklerinden, evlat dediklerinden. Günümüzde şiddet gören, eşi tarafından çalışmasına izin verilmeyen ve öldürülen kadınlarımız var. Türkiye’nin gerçek yüzünde ölen kadınlar, giyimlerinden dolayı şiddet gören ve onları değersizleştirmeye çalışan yobaz insanlar var. Özgür bir ülke diyoruz, hür bir gelecek istiyoruz. Ancak eşinden boşanmak isteyen kadınların koca bildikleri tarafından canice öldürüldüğü bir dünyadayız. Kadınlar en büyük darbeyi bir yastığa baş koyduğu eşlerinden alıyor. Bu dünyada evlatları tarafından canice katledilen kadınlar var. Bu dünyada yaşam savaşı veren erkeklerle eşit olmayı isteyen insanlar var.

Kadınlar; psikolojik ve fiziksel şiddete, cinayete, tecavüze mağdur kalıyor. Eşi tarafından şiddete maruz kalan kadın, eşinden boşanamıyor. Çünkü çoğunun ekonomik özgürlüğü yok, tüm zorluklara çocukları için göğüs geriyor ve ömrünü mutsuzlukla geçiriyor.

Kadınları daha çok koruyacak yasalara, onlara kol kanat gerecek ve yönlendirecek kurumlara ihtiyacımız var. Kadınlar ölmesin, şiddet görmesin, tecavüze uğramasın, başkalarına göre yaşamak zorunda kalmasın, okusun ve çalışabilsin diye daha çok yasaya, daha çok insanlığa ihtiyacımız var.

Unutmayalım.. Kadın her şeydir; kadın anadır, kadın evlattır, kadın kardeştir!..
Her şeye rağmen Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

  1 yorum - “Bir Gün Değil, Hergün Kadınlar Günü

  1. Ceren
    08/09/2017 at 11:22 pm

    Ben de bugün yani 8 Eylül ile ilgili bilgileri paylaşayım. Bugün mesela İngiltere’de ilk futbol ligi maçı oynanmış. Futbolun beşiği deniyor, iyi de pr yaptılar ve iyi topçuları var. Şöyle bakılınca belki de en zevkli lig dünyadaki.

    Ayrıca Makedonya bağımsızlığı ilan etti. Makedonya’yı merak edenler için Ohrid ve Üsküp rehberleri size faydalı olabilir.

    Hmm bir de Türkiyem’in ordusu Yunan işgalinde olan Manisa’ya giriyor ve Manisa’yı alıyor. Dar ettik onlara savaş alanını. Beter olsunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir