Özlemce Şeyler > Sağlık > Karbonatlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Karbonatlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Merhabalar, bugün sizlere ‘Karbonatlı Su İçmenin Faydaları‘ndan bahsedeceğim.

Yapılan araştırmalara göre, İngiliz karbonatını suyun içine atarak içmek birçok açıdan sağlıklı. Son zamanlarda ‘alkali su’ sözünü sık sık duyuyoruz. Özellikle ‘alkali diyeti’ adı ile ünlenen karbonatlı su, zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Karbonatlı su içmenin faydaları bunla da sınırlı değil. Haydi, ‘karbonatlı su içmenin faydaları neler?’ bir göz atalım.

Karbonatlı Su

Karbonatlı Su İçmenin Faydaları

  • Kanser hücrelerinin gelişmesini önler

Vücutta asidik ortam oluşmasına engel olan karbonatlı su, bu sayede kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Çünkü kanser hücreleri, asidik ortamda gelişerek büyüyebiliyor. Bu sebeple günde 1 su bardağı karbonatlı su içmek, vücutta asidik ortam oluşumunu engelleyerek kanserli hücrelerin çoğalıp gelişmesini de önler.

  • Kilo vermeye yardımcı olur

İngiliz karbonatı hızlı kilo vermemize yardımcı olur. Aynı zamanda da sağlık açısından birçok faydası vardır. Bazik seviyede hazırlanan karbonatlı su, vücuttaki ph değerinin de dengede kalmasını sağlar. Bu sayede asidik ortam oluşumuna ve buna bağlı olarak da kanserli hücrelerinde gelişmesini önlemiş olur.

  • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar

Şehir hayatı sebebiyle kirli bir havaya maruz kalırız. Aynı zamanda da organik yiyecekler bulmakta ve tüketmekte de zorluk çekeriz. Hava kirliliğine maruz kalmak ve doğal yiyecekleri tüketememek ciddi sağlık soruna neden olur. Ancak İngiliz karbonatı ile hazırlayacağımız su sayesinde, toksinlerin vücuttan kolayca atılması sağlanır.

  • Metabolizmayı hızlandırır

Yemekten 1 saat önce karbonatlı su içmek, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede de sindirim sistemi daha hızlı çalışıyor.

Karbonatlı Su

  • Yağ yakımında etkilidir

Karbonatlı suyun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu gibi yağ yakıcı özelliği de mevcuttur. Metabolizmayı hızlandırmak vücudun yağ yakmasına yardımcıdır.

  • Mikrop kırıcıdır

Bir çok hastalığa sebep olabilen bakteri ve virüsleri azaltmada yardımcıdır. Bu sebeple gargara olarak kullanılması boğaz ağrılarına iyi gelerek enfeksiyon oluşumunu önler.

  • İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır

Karbonatlı su tüketimi, idrardaki asit seviyesini azaltarak idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bir bariyer görevi görür.

  • Gut ve diğer eklem sorunlarına iyi gelir

İdrarda bulunan yüksek seviyedeki ürik asit ve doku hücrelerindeki kan, gut gibi kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Karbonatlı su ise, kandaki pH derecesini dengeleyerek bu tür asitlerin oluşumunu azaltır.

  • Kolesterolü düzenler

Karbonatlı su içmek kötü kolesterolü yani LDL’nin (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) düşürülmesinde yardımcıdır. Ancak yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez.

Karbonatlı Su

Karbonatlı Su Nasıl Yapılır?

1 çay kaşığı karbonat (3 gr) ile 1 bardak su (200 ml) karıştırılır ve yemekten 1 saat önce tüketilir.

Gördüğünüz gibi karbonatlı suyun yapımı ise oldukça basit. Bazı uzmanlar tarafından her ana öğünden 1 saat önce içilmesi tavsiye edilirken; bazı uzmanlar tarafından da günde 1 bardak tüketilmesi öneriliyor. Bu sebeple günde 1 defa tüketilmesini tavsiye ederim. Eğer ben her öğün tüketeceğim derseniz, uzman bir doktora danışmanızı öneririz.

Tekrar görüşünceye dek, hoşçakalın.

 

 

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir