Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Para Mutluluk Getirir Mi? Para, Mutluluk ve Huzur İlişkisi

Para Mutluluk Getirir Mi? Para, Mutluluk ve Huzur İlişkisi

Bugün okurlarımıza herkesin merak ettiği soruyu sorduk: “Para mutluluk getirir mi?” Bizim yanıtımız en sonda fakat para ve mutluluk ilişkisini toplum nasıl inceliyor, sizce durum nasıl öncelikle buna bakalım.

Para Mutluluk Getirir Mi?

 • Paranın her şey olmadığını belirten bir okurumuzun yorumuyla başlıyoruz:

para herşey değil ama çok şeydir, paran varsa, sağlığın yerindeyse, sevdiklerinle berabersen mutlu olmaman için bir sebebin yok. ama parayı harcayacak vaktin yoksa o para pek mutluluk getirmez, bence insanın şöyle her ay 1 hafta tatili olmalı, gezip tozabilmeli, hobisi olmalı bunlar insanı mutlu kılar.

 • Ekonomini kontrol edersen, mutluluğunu da kontrol edersin. Para değil senin kendi ekonomi hesabın mutlulukla ilişkilidir diyen bir kullanıcımız:

taşıyıcı özelliği vardır paranın, yoksa , anlamı “soyut” olan bir şeyin ekonomide bu kadar işlevi olur mu? sonuç yerine; para mutluluğu getirir de, götürür de. hangisinin yaşanacağını ekonomi ile olan ilişkiniz belirler.

para mutluluk getirir mi

 • Geçmişi özleyen bir yazardan geliyor sıradaki para ve mutluluk ilişkisi, ya da para ve geçmiş ilişkisi mi demeliyim:

rasyonel düşünürsek para gerekli, ama para çocukluğunu geri getirebilir mi, bütün aile bir arada bir bayram sabahını verebilir mi sana, ya da ailenle evinin balkonunda bir çay keyfi yapmayı, çok para 90ları geri getirir mi.

 • Para, mutluluk getirmez satın alır ama o satın alınan şeyle mutlu olmazsın diye düşünen bir yazarın beyanında sıra:

şimdi sen mutlu olmak için belli bir zamana ihtiyacın var çünkü o zamanı mutlu olduğun işlerle aktivitelerle yada hobilerinle elde edersin.oysa günlük hayatta bu zamanının çoğunu başkası için harcıyor ve bunun karşılığı olarak ücret alıyorsun.o halde sana verilen ücreti sürekli birileri verse sen o çalıştığın süreyi kendine kullansan ne olur mutlu olduğun uğraşlara zaman ayirirsin.
sonuç olarak para mutluluğu satın alır.

 • Paranın gerçek değil sadece suni bir mutluluk getirdiğini belirten bir okurumuz:

para ancak suni bir mutluluk getirir. parayla sahip oldukların kısa süre haz verir sonra sıkılırsın. zenginler bir süre sonra cimrileşiyor para kaybetmekten korkuyolar insanlara güvenmiyorlar. etrafında senin için mi paran için varlar bilmediğin bir sürü insan. aman para nedir yea da diyemiyorsun yeteri kadar lazım çoğuna gerek yok. geçim sıkıntısı olmayacak kadar olsa yeter. fazlasına lüzum yok. parayla yürütmeyin hayatınızı, gidin kendi başınıza evde spor yapın mesela zayıflamanın yollarını araştırın ve araştırdıklarınızı uygulayın, emin olun zengin olmak mutlu olmak demek değil.

Nasıl Mutlu Olunur? Huzur ve Mutluluk İlişkisi

 • Mutluluk değil, huzur önemli olmalı insanın hayatında. Huzurun da parayla alakası yoktur diyen bir birey:

belli bir ihtiyacınız varsa para sizi bir süreliğine mutlu edecektir. yalnız fazla miktarda parayla birçok hazzı satın alarak mutlu olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü hazlar oldukça kısa süre içerisinde mutluluk verirler ve gittikçe hazzı geçecektir ki aynı mutluluğu alamazsınız bunun sonu yoktur. genellikle de hazla mutlu olmanın sonu dramatik bir şekilde biter. ayrıca parayı elde tutmak veya kazanmak için çekilen acı ise kalıcıdır aynı şekilde bu iş için harcanan zamanda gerçektir aslında mutlu olmayı aramak başlıbaşına saçmalıktır çünkü sonsuz mutluluk elde edilemez bunun yerine sonsuz huzura vermeye çalışmak daha mantıklıdır.

çok para kazanmak mutlu eder mi

 • Kişiye göre para ve mutluluk bağıntısının değiştiğini düşünen bir okur:

cok para mutsuzluk getirebilir. eger hayatta hedefleyebilecegin bir gayen veya hedefin kalmadiysa. cevrendeki insanlar güven duygunu yok ettiyse ve yalniz bir ada misali paranla oyun oynasan mutsuz olursun.

az para da mutsuzluk getirebilir. cünkü paran olup yapamadiklarin icinde büyür,büyür ve ya hayal kirikligi olarak ya da öfke veya tehlikeli hirs olarak geri gelir. bir babanin hayatinda yapamadiklari sebebiyle ailesinden hirsini almak gibi mesela. bu bir anne de olabilir, veya herhangi biri. her daim imkani olsa neler yapabilecegini veya nerelerde olabilecegini düsünür ve hayatinin büyük bölümünü mutsuz olarak gecirir.

 • Paranın aslında çok da iyi bir şey olmadığı üzerine geliyor sıradaki yorum:

parayla satın alabileceğin ve seni mutlu edecek bir sürü şey var, parayla ölümcül bir hastalıktan bile kurtulabilirsin, para iyi bir koruyucu , yardımcı ve zevk kaynağıdır ama para sevgi kaynaklı bir mutluluk sağlamaz. hisli ve insanlara karşı güven problemi varsa ki (dışardaki insanlardan bahsediyoruz) paran kadar şüpheci bir mutsuz olursun. – beni mi yoksa paramı mı? falan gibi deli sorular sabahtan akşama, aşık dahi olamazsın.

 • Paranın önemine dair:

para her şeydir diyen insandan korkun. para hiçbir şey değildir diyenden de korkun. yalanın daniskası. öyle bir dünya yok. ve malesef evet her şey değil belki ama çok şey. çok büyük şeylere kaymaya gerek yok o mutlu eden küçük şeylerin kapısını da ne yazık ki para acıyor canlarım.

Mutluluğun Parayla Değil, Sahip Olduğunu Fark Ettiğin Şeylerle Alakası Vardır

 • Ne kadar çok paran olursa olsun her zaman mutsuz olacaksın mottosunu savunan bir okur:

şöyle ki; akış sağlanmışsa yani çark kurulduysa senin çalışmadığın zamanlar da bile para kazanmaya devam edebiliyorsan,işte mutlu olmaman için bir sebep yok.çıkıp şunu söyleyebilirsin magazincilere “harcayamayacağım kadar para kazandım.her şeyi yaptım,her şeye doydum.bir şeye doyamadim.çalışmak,çalışmak,çalışmak.” lakin iki evin var birini sattın.1 milyon lira paran var.bak bakalım mutluluk getiriyor mu? sürekli işleri bir yoluna koyayım,yaparız ederiz modunda takılırsın. yeri gelir bir mecimek çorbası mutlu eder insanır o havuzlu villalar yerine.

 • Aslında her şey değer bilmektir:

belli bir noktaya kadar getirir..
daha doğrusu mutsuzluğunuz para kaynaklı ise onu yok ederek getirir..
ancak azalan verim teorisi ve doyumsuz insan fıtratı gereği milyarder ve mutsuz olabilirsiniz..
ne tuttuğunuza, neyi, nasıl tuttuğunuza bağlı bir ruh halidir mutluluk.

 • Para çok çeşitlidir; kimi getirir, kimi getirmez:

iyi de hangi para?
bugünlük karnını doyurman için gereken rakam mı?
geçen kış montun cebinde unuttuğun ve bugün bulduğun 50 papel mi?
yolda bulduğun 100lük mü?
iddaa’dan vurduğun 4 haneli rakam mı? dededen kalan tarlanın parası mı?
yoksa dilencinin notunu kırıp cebine geri soktuğun o bozukluklar mı?
bunun adını bi koy sonra diğer değişken olan şahsa geç…
öğrenci mi? çalışan mı?
evli mi? bekar mı?
yaşlı mı? genç mi?
hızlı mı? yavaş mı?
bu dünyalık mı? ahiretlik mi?
velhasıl o soruyu sen sorma, ortam boşuna gerilmesin.
mutluluk mu! geçen kış unutulan o para vardı ya, bak o getirir.

nasıl mutlu olunur

 • Bir filozoftan:

parası olanların başaramadığı tek şey “mutluluk”.

 • Yaşanmış hikayelerden:

iki sevgili

k:kadın
e:erkek

e:aşkım sence para mı aşk mı
k:tabiikide aşk,aşk varken parada neymiş sevgilim
e:hehehe canım sevgilim benim
k:aşkım bu hafta sonu beni nereye gezmeye götüreceksin. geçen sefer gittiğimiz mekan pek nezih bir yer değildi. bu sefer şöyle deniz kenarına bi restoranta gidelim aşkım olur mu.
aşkım biliyo musun ayşenin sevgisi ayşeye geçen gün tek taş yüzük hediye etti ofise geldi sürpriz yaptı ne kadar romantikti bir görsen çok kıskandım
e:444 fatal error

 • Para ile farkındalık ilişkisi, farkındaysanız bir şeylerin para hiçbir şey getirmez:

cevaplayayım;
sevdiğim işi yapıyorum,
az çalışıyor çok kazanıyorum.
işimi istediğim her yerden yapabiliyorum.bu sebeple ülke ülke gezip tozuyor bol bol para harcıyorum.
peki mutlu muyum? hayır
çünkü farkındalık denen hastalığa yakalandım ve bu hastalığa yakalanan insanların mutlu olması mümkün değildir.

Hayatınızı Paraya, Bir Kimseye ya da Bir Şeye Endekslemeyin, Mutluluk Sadece Size Bağlı

 • Kişi analizleriyle paranın mutluluk üzerindeki etkisini inceleyip paranın mutluluğu getirip getirmediğine değinelim:

zenginlik nedir? sorusunu akla getiren başlık. hayattaki en değerli şey zamandır. bir geri sayımın içindeyiz çünkü. sıfırı bulduğumuzda artık yokuz. paran varsa ve bu sayede istemediğin şeyleri yapmak zorunda kalmıyorsan zenginsindir.

misal :24 saat sürecek bir yolculuğu paramın olması sayesinde 2 saatte yapıyorsam, para servetime 22 saat katmıştır. paran var ama seni mutlu eden hiç bir şeye vaktin yoksa fakirsindir. hiç zenginim diye düşünme sen artık paranın esirisin. hatta bu kişiler genelde sürekli çalıştıklarından nasıl mutlu olunur bilmezler.

örnek kişi analizi:
bir abimiz var böyle hanları hamamları var sürekli çalışır. pazarlama ekibi kurdu kendine, akşam aileleriyle vakit geçirmek istiyorlar diye kovdu hepsini. “ben onların yaptığını tek başıma yaparım.” diyor. karısı buna zorla bir haftalık tatil paketi aldırmış. gidecek, gezecek, dinlenecek. ikinci gün toplamış valizleri gelmiş. ne diyeyim kendinize eziyet etmeyin. verin parayı bana, nasıl mutlu olunur göstereyim.

örnek kişi analizi 2:
bir arkadaşım gençcene. hızlı konuşur. hızlı yemek yer. hızlı yürür. yanıma geldi. (bir tatil beldesinde yaşıyorum.) sürekli konuşuyor, anlatıyor. o kadar hızlı yürüyor ki beldenin etrafını iki kez turladık. lan bu ne hız . küçücük yer nereye gidiyorsun?

senden bir şey rica edebilir miyim ? dedim.
buyur kardeşim dediğinde hayatının şokunu yaşadı.

sadece beş dakika sessiz kalıp denize bakabilir misin?

şimdi benim yaşadığım yere yerleşmek istiyor. bilge birine kulak verelim. burada ben size diş sağlığı konusunda bir hikaye anlatırım sadece dişiniz var diye mutlu olursunuz.

 • Para mutluluk getirmiyor sanki, tüm okurlar bunda birleşiyor:

para mutluluk getirmiyor. mutlulugu parada, araba ya da kiyafet markalarinda aramamak gerekir. mutluluk insanin kendi kendine yetebilmesi, elindeki imkanlari maddi ve manevi maksimum iyi degerlendirebilmesi ve saglikli bir ruha sahip olmasiyla igildir.
para anlik olarak erismek istedigimiz nesneye ulasmamizi saglar ve anlik, gecici mutluluk sandigimiz duyguyu verir.

kendimden örnek verecek olursam: 5 sene önce, ise ilk basladigimda aldigim maas 2000 tl’ydi, simdi, 5 sene sonra bunun dört katini aliyorum, single’im, borcum yok ve istedigim heryere gidebiliyor, herseyi yiyebiliyor ve alabiliyorum. ama bundan 5 sene önce icinde bulundugum ruh halimi su an mumla ariyorum. keske zamanda geri gidebilseydim.

nasıl para mutlu huzur

Bu yazıya başlarken okurların genel olarak “Para mutluluk getirir.” mottosuyla hareket edeceğini düşünmüştüm, ama çevremde bilinçli insan sayısının arttığını gördüm ve bu beni mutlu etti. Bence “Para mutluluk getirmez.” Neden mi? Asıl önemli olan, üstteki yorumda da bahsedildiği gibi, kendi kendine yetebilmektir. Mutluluk, ne kadar çok şeye sahip olduğun değil, sahip olduklarınla mutlu olabilmeyi bilmektir. Eğer ki mutluluğu paraya endekslersen bunun hiçbir zaman sonu gelmez ve parayla bir şeyleri satın aldıktan tatminsizlik hissine kapılırsın, sağlığını ve zamanını kaybettiğinde tek diyeceğin keşke olur. İnsan tüketen bir canlı, günümüzde bu tüketim inanılmaz hızla artmakta, siz siz olun kaybetmeden önce bir şeylerin değerini bilin. Instagram’a yediğin bir şeylerin, gezdiğin yerlerin resmini atmak sana bir şey katmaz. Başkalarına hava atmak da seni mutlu etmez, dikkat et hala mutluluğu başkalarına endeksliyorsun. Onun yerine, yediğin şeyin tarifini öğren, gittiğin gezdiğin yerlerle bağ kur, kültürünü tanı. Instagram’da o napmış bu napmış diyeceğine farklı kültürler öğren. Bunlardır mutluluk, hayatına ne kadar çok dış etken katarsan o kadar çok mutluluktan uzaklaşırsın. Hayatından ne kadar çok dış etkenleri çıkarırsan mutluluk sana o kadar yakın olur.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

  10 yorum - “Para Mutluluk Getirir Mi? Para, Mutluluk ve Huzur İlişkisi

 1. sevgi
  19/10/2017 at 10:47 am

  para ile ilgili enteresan tespitlerim ;

  1)para önemsizdir lakin nereye gidersen git ve ne yapacak olursan ol parasız olmaz.absürt bir örnek , şehirlerarası otobüs ile mola verdiğinizde paranız yoksa wc’ye değil duvara ya da tarlaya işersiniz.

  2)para çevre edinmenizi sağlamaz lakin nereye giderseniz gidin ve ne yapacak olursanız olun parasız uzun bir ilişkiye,arkadaşlığa veyahut dostluğa ulaşman artık mümkün değil.absürt bir örnek,dost olduğunuz kişiden borç isteyin bakalım sonuç neler olacak , göreceksiniz.

  3)para herşeyi satın alamaz lakin ne yaparsanız yapın her seçeneğin içerisinde para ile satın alınabilecek birçok şey mevcut ve bu duruma alıştığınızda bedava verilen değil para bayılanı tercih edersiniz.

  4)huzurlu bir uyku elbette vicdan ile alakalı ama bir kayanın üzerinde vicdanım rahat diye uyursanız,huzurlu bir kafa ama kırık dökük ve ağrıdan inim inim inleyen bir bel ile uyanırsınız.kısaca yattığınız yer bile kaliteye ve bu kalitenizin etkisine bakıyor.bu durum da parayla alakalı.

 2. özhan
  19/10/2017 at 10:48 am

  parasızlıktan kaynaklanan sıkıntıyı götürür. mutlu olmak içinde gereken desteği ve ortamı sağlar kesin ve net. ama para eşittir mutluluk değildir muhakkak, ciddi sağlık problemleri, ölümler vb durumlarda para mutluluk getirmese de yaşam kalitesi ile insana bir takım rahatlıklar sunar ve sıkıntıların daha büyük hal almasını engeller. her ne kadar bu sözlerle genellemek istesem de mutluluğun %51 i parada kardeşlerim.

 3. imge
  19/10/2017 at 10:48 am

  hayatım boyunca hiç zorluk çekmedim, babam hiçbirşeyimi eksik etmedi,evlendim orda da herşeyim tamdı hatta fazlası vardı.boşandım;para içinde yüzmüyorum ama yine rahatım çünkü kendimi mutlu etmeyi biliyorum. zorlanacağımı bilsem de tatilime gidiyorum,alışverişimi yapıyorum ve birşekilde herşey halloluyor. gerçek olan şu; herkesin önceliği farklıdır, kimi parayla mutlu olur kimi aşkla, ben aşkla yaşarım maaşımda herşeyime yeter.artık zaman değişti en zengini de orta hallisi de öğrencisi de aynı yerlerde eğlenip yemek yiyebiliyor.başkalarının hayatlarına imrenmeyi bıraktığınız gün elinizdekilerle yapamayacağınız şey yoktur.

 4. mutlu mutsuz
  19/10/2017 at 10:49 am

  parayı mutluluğun kaynağı değil de mutluluğa yardımcı kaynak olarak düşünürsen, mutlu olabilirsin. parasız mutlu olmanın yolu da budur aslında. yardımcı kaynakları değiştirerek mutluluğa ulaşabilirsin.

  getirmiyor… birinci ağızdan duyun yani. zengin ailenin mutsuz çocuğuydum, evlendim kurtulayım dedim. ailem kadar olmasa da iyi durumda bir adamı da boşadım en sonunda. kurtulabilmek için herşeyimi verdiğim gibi tek kuruş nafaka da istemedim. yıllarca dayak yemişim, artık yemeyeceğim bunun karşılığı donsuz sokak ortasında kalmak bile olsa değer, çekmeyen bilemez. 36 yıl paralı hayattan sonra 1,5 yıldır parasız, iş bulursa çalışan ki o da hep vardiyalı, asgari ücret, haftasonları geceleri fiks işte vs. şeklinde, yaşamaya çalışıyorum. garip ama mutluyum. eski yaşantımı özlemiyorum. huzurun olmadığı yerde tek bir kuruşun bir allah’ın kuluna faydası olmuyor bunu bilin. satın almak, gezmek, yemek içmek hepsi bir yere kadar… mutsuz geçen yıllarıma yanıyorum. ki bu evrede eski eşim ve ailemden dayaklar mı yemedim, mahkemelik mi olmadım, takip mi edilmedim, ekmeğimden mi olmadım… başıma gelmeyen kalmadı derken, 2 hafta önce yeni bir mahkeme kağıdı, ailem dava açmış, ben deliymişim, babam bana vasi olmak istiyormuş, yanlarında yaşamamı, çalışmamamı, evden dışarı çıkmamamı, kimseyle görüşmememi, ehliyetimin bile elimden alınmasını, oy dahi kullanmamamı istiyorlar, daha neler neler… neden? çünkü ben parayı terk ettim ve bunu ancak bir deli yapabilir onların dünyasına göre… önümüzdeki hafta mahkemem var ve ben avukat bile tutamadım parasızlıktan. tutsam da biliyorum ki bu insanlar hastaneye para yedirip satın alacak o raporu… demem o ki para iyilik getirmiyor, mutluluk getirmiyor. benim yaşadıklarım bana hep bunu öğretti. gerçek mutluluk sahip olabildiğinin değerini bilip yetinebilmekte. hiçbirimiz kazık çakmayacağız bu dünyaya. herşey geçici, bizler bile…

 5. gülden
  19/10/2017 at 10:49 am

  kurulmuş düzende bütün mecburiyetleri sağlama aracıdır para benim için ötesine geçemez. bu yüzden paranın mutlulukla ilişkisi ancak tüketime bağlanıp manevi her şeyden korkup kendimizi kapattığımız bu hayatta sadece ‘alarak’ ‘harcayarak’ mutluymuş gibi yapmamızdan ibaret. yani para mutluluğu değil de sonundaki -muş’u getirip koyuyor önümüze. olmadığımızı anlayınca daha çok tüketiyoruz daha çok daha çok.. tükenenin biz olduğumuzu anladığımızda da göte pamuk yiyeceğiz. o yüzden para ve mutluluk aynı cümle aynı mantık içinde olmadı olmayacak hayatımda. buna inanırsanız parasızlık da mutsuzluk getirmez.

 6. yasin
  20/10/2017 at 8:18 am

  insanların çoğu para kazanmak için halihazırda ya çalışıyor ya da ileride kalifiyeli biri olarak çalışabilmek için okuyor. ancak sonra kalkıp para mutluluk getirmiyor diyor.

  bunu demek için ikiyüzlü olmak veya ne dediğini bilmemek gerekiyor.

 7. ece
  20/10/2017 at 8:18 am

  benim ruhumun bedenimin kimyasini yoneten “ask” denen seyi cok paramla satin aldigim ilaclar, cok pahali hastaneler ,en kral doktorlar bana veremedikten sonra paramla mutlulugun sulalesini satin alsam ne olacak.. kendimizi kandiramiycamiz seyler var hayatta

 8. ipek
  20/10/2017 at 8:18 am

  babamın işlerinin çok iyi gittiği zamanlar olduğu gibi çok kötü olduğu zamanları da yaşayarak – farkında olarak büyüdüm. çocukluk anılarımda: paramız varken güzel bi restoranda, hoş sohbet, aile bir arada yemek yerdik. paramız yokken hatta evde yiyecek sadece ekmek – zeytin – yumurta kaldığı zamanlardan bahsediyorum; yine hoş sohbet, evimizde bir arada yemek yerdik. ortak nokta bir arada mutluyduk, sağlığımız yerindeydi. hatta paramızın olmadığı senaryoda bir arada olmanın verdiği mutluluk daha bir başka olurdu, o yumurta hep daha leziz gelirdi.

  önemli olan bakılan pencere olsa gerek. arkadaşlarınla lüks bir cafede oturmak mı seni mutlu eder, arkadaşlarınla bir araya gelip oturmak mı mesele? sevgilinle lüks bir tatile gitmek mi önemli, sevgilinle güzel zaman geçirmek için kampa gitsen de olur mu? nispeten güvenliğinden emin olduğun – işini gören bir araba sahibi olmakla yetinebilir misin, illa da son model iphone sahibi mi olmak istersin gibi gibi…

 9. ersin
  27/12/2017 at 4:19 pm

  Para mutluluk demek değildir anladınmı

 10. isimsiz
  06/02/2018 at 7:32 pm

  Yakın zamanda arkadaşımla buluştum. Önce arabasıyla annesini eve bıraktı. Eve gidene kadar aralarındaki tartışma, huzursuzluk bitmedi. Kendileri de çoğumuza göre zenginler (parasal olarak). Daha sonra arabayla baya bir turladık. Benim arabam olmamasına karşın orada ben daha mutluydum. Neden mi? Çünkü mutluluk benim için çok fazla şeye sahip olmak veya ”ona” sahip olmak değil. Onların her gün bindiği araba bana bir saatlik inanılmaz bir mutluluk getirdi. Dışarıdan komik durabilir ama işin aslı böyle. Kendinizi tek bir şeye endekslediğinizde ve parayı amaç olarak gördüğünüzde aslında elinizde olan tek şeyin bir miktar kağıt parçası ve 0 mutluluktan oluştuğunu anlıyorsunuz. Daha da kötüsü var ki bunu hiçbir zaman anlayamayacak olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir