Özlemce Şeyler > Bilgi Deposu > Arkadaşlıklar Neden Biter?

Arkadaşlıklar Neden Biter?

Bugün alıntılarla arkadaşlık üzerine konuşacağız. İnsanların arkadaşlıklarını bitirme nedenlerini öğreneceğiz. Altta yazılanlar tamamen bireylerin tecrübeleridir, içlerinde bizden bir şey yoktur. Konumuzun amacı insanların arkadaşlık olguları ve bu olguların zamanla nasıl yıkıldığı.

Biten Arkadaşlıklar

 • Kooky rumuzlu bir arkadaştan geliyor önce:

sanıyorum ki mükemmel anlaşan arkadaşlarız. sanıyorum ki ölüme bile gideriz. o bu değil bir de üniversite bitiyor senden ayrılacağım diye neredeyse ağlayacaktı. yüzüme gülüp orada burada arkamdan konuşmuş. ama niye ya? neden ki? kimseye güvenmemeyi böyle böyle öğreniyoruz işte.

gerçek dostluğun bitmesi

 • Zor günler geçirmiş bir dosttan geliyor:

Zor zamanında ayağına çelme takandır, hatta düşersen bir tekme de o atar. ona yaptığın tüm iyiliklere, fedakarlıklara karşı , sana beslediği kötülüğü hissettirmeden alttan alttan ilerler. fark etmezsin belki ama ihtiyacın olduğunda hiç yardım etmemiştir sana fakat sen hep yardım etmişsindir ona , algı oyunu da o zaten. sen yardım ettiğin için iyi hisler besliyorsun ona karşı . neyse bu öyle kötü bir arkadaştır ki, sırf sen başarısız ol diye, kendisi derslerini çalışıp bitirdikten sonra , senin ders çalışma saatlerinde yurtta odana gelir hasta numarası yapar kusar, ağlar , depresyona girer . bu kişinin lanet bir insan olduğunu anladığın gün suçunu itiraf ettirdiğin gündür. kötülüğünü fark ettiğin an geçmişteki sana karşı yaptığı tüm davranışlar daha da bir anlam kazanır. aslında hiç iyi olmamıştır.

 • Hayatın, yaşadıkların önemini arkadaşa yükleyen birinden alttaki not:

her allahın günü bir sürü şeyler konuşup, özellikle onun hayatıyla ilgili sana donup de senin hayatında ne var ne yok niye sormamasi. bu olay direk seni merak etmiyorum, umurumda değilsin demek. ben anlamıyorum arkadaş o kadar sevdicegini merak ederken, o kadar dedikoduyu takip ederken, o kadar milletin hakkında düşünüp hayatında sırf dedikodu duyucam diye sürekli arayıp sorarken seni bir ağlama duvarı gibi kullanmasını anlamıyorum. ya bu kadar zor olmamalı o insanın hayatını merak etmek, neler yaptığını sormak … ışte bu yüzden karşımdaki insanın benim hayatimi merak edip etmemesiyle arkadaş statüsüne ayırıyorum. çok çok yakın arkadaşım bile olsa.

 • Karı kız ve para konuları arkadaşlıkları etkileyen, en azından erkeklerin arkadaşlıklarını etkileyen konulardan:

bunu iki durum belli eder.

1- arkadaş parayı bulduğu zaman
2- arkadaş kadını bulduğu zaman

bu ikisinden birini bulduğunda bir nebze olsa değiştiğini görüyorsanız o arkadaş kötüdür.

10 senelik arkadaşlığımızda hem kadınsız hem parasız zamanında kol kanat gerdiğim, her kadın bulduğunda görüşmemizin kesildiği, kızdan ayrıldıktan sonra tekrar eskiye dönen adam, sonunda eline biraz para geçmeye başlayınca hayatımın kazığını bana atıp, tarafımdan geç de olsa tekmeyi yemiştir.

Arkadaşlıklar Neden Biter?

 • O para, o para değil diyeceğimiz bir arkadaşımızdan arkadaşlığa dair:

yıllar önce fakir dönemlerimden birindeydim.
dondurmadan o gün için sınırsız konuşma paketi çıkmıştı. hemen yükledim. kankaları aradım. hepsinin de işi varmış. beleş konuşma paketi-ki o zaman sms 2 kontör- elimde patladı. o günden sonra anladım ki para saadet getirmiyormuş.

 • İyi kötü ayrımını yapan bir dosttan:

haddi olmadan durduk yere seni eleştirmeye başlaması

örn: bence bu parfümü değiştir 40 yaş üstü teyzeler gibi kokuyo (sa-na-ne)

bi diğer örn: senin bu saçını kim yaptı yeaağ ( yine sa-na-ne)

tabi pek muhtemel araya direk mesafe koyarsın biter gider.

ama asıl mesele ne bilio musun dostum; karşındaki değer verdiğim biriyse ben hep güzel bakıyorum ona, onunla ilgili her şeye. yoksa bu yukarıda bahsettiğim arkadaşla ilgili ben de eleştirecek milyon tane şey bulurdum. velhasıl kelam önemli olan güzel bakmak, kötü insan çok biz iyi olalım.

 • Öğüt vermeyi seven bir dostumuzdan arkadaşlık, arkadaş ortamı ve arkadaşlıkların nasıl bittiği üzerine:

iyi arkadaş istiyorsan önce kendine bakacaksın. sen saygılı ve sevgili davrandığın sürece dünya da sana ona göre davranır. haa arada kötü niyetli insanlar çıkar mı? kesinlikle çıkar ve çıkacak. onları anladığın an hayatından çıkartacaksın ve hayatına pozitif bir tutumla devam edeceksin. başka yolu yok. trend elbiseler gibi, zamanında giyip sonra bırakacaksın.

bir de son zamanlarda fark ettiğim bir şeyi söyleyeyim. liderlik kavramı inanılmaz mainstream oldu herkes bir triplere girdi. arkadaş ortamında birisi baskın olmaya çalışıyorsa hemen o kişiyi hayatından çıkar kardeşim. sana 1001 türlü sıkıntı çıkarır.

 • Arkadaşlık ve bencillik üzerine:

Bence arkadaşlığın bitirildiği an bariz bi şekilde kendini öne atarak bencilliğin dibine vurduğu andır. bi insanda en dayanamadığım şeyin bencillik olmasına rağmen böyle bi insanı nasıl hayatıma soktuğumu, kendime bu kadar yaklaştırdığımı düşünürken öfke krizi geçiriyorum.

 • Bencilliğin bozduğunu çok dostluk var gibi:

aslında onun bencil biri olduğunu anladığın andır.
senin mutluluklarına sevinmek yerine kıskandığını anladığın andır.
seni sen olduğun için değil yalnız kalmamak için sevdiğini anladığın andır.

daha nice örnekleri verilebilir, ilk akla bunlar gelmiştir, sonu yalnızlıktır.

dostluklar neden biter

 • 3. kişi de varsa işin içinde çıkılmaz olur o çetrefilli, hesap kitaplı dostluklar:

herkesin sırt çevirdiği biriyken sen ona sahip çıkarsın onu korur laf ettirmezsin çevrenden üç beş arkadaşınla tanıştırsın giyinmeyi bile öğretirsin kardeş dersin yeri gelir yemeğini bile paylaşırsın arkadaştan öteyiz diye düşünürsün ama o, seni satmak için arkanı dönmeni bekler. yalanlarla dolanlarla bir zamanlar onu tanıştırdığın çevreye seni kötüler yüzüne güler.. en ağırı da sen bunları yıllar yıllar sonra alakasız birinden öğrenirsin..
bir diğer şerefsizlik örneği de yakın gördüğün arkadaşın sevgilini kötüleyip onu ,ağza alınmayacak kelimelerle senden soğutmaya çalışır sana yakışmadığını daha iyilerine layık olduğunu söyler durur.( güya dost acı söyler hesabı gömerdi sevgilimi ) başka sebeplerle sen sevgiliden ayrıldıktan sonra “eski sevgiliye” ( hani o sana kötülediği kişiyle) üstelik evliyken kendi eşini de alenen aldatarak yatıp kalkar.. kötü arkadaş mı… iyilik meleği kılığında şeytanlarla arkadaşlık etmişim ben ettim siz etmeyin kimseye güvenmeyin…

 • Sevgili yapmak için kullanılan çirkin olduğu iddia edilen bir erkek arkadaşımızdan bu da:

sevgili yapmak için beni ve çevremi kullanmaya kalkışan yüzü güzel huyu çirkin şahsın başkasıyla bu olayı konuştuğu mesajları görmek bkz
+ya yanındaki çirkinle çok mu yakınsınız?
-yok be
napayım onu yakışıklı arkadaşları var ondan takılıyorum

Gerçek Dostluk Üzerine

 • Uzun süreli ilişkiler saçma arkadaşlıklar getirir ama bu elbet bitecektir:

11 yıllık arkadaşımın ortamlarda sürekli beni rezil etmeye ve aşağılamaya çalıştığını anladım.borç falan filan veririm,umurumda değil.ama bu rencide etme çabası benim sinirlerimi bozuyor.11 yıldır kendisini kendimden,ailemden daha çok görüyorum.nasıl bu kadar yakın oldum?neden kendimi kaptırdım?bilmiyorum.ben şimdi bunu ona nasıl söylücem onu çok merak ediyorum.şerefsizsin desem zaten birbirimize öyle sesleniyoruz,ciddiye almaz bu.

 • İyi niyet her zaman her yerde suistimal edilir, arkadaşlıklar neden biter sorusunun da belki de en önemli cevaplarındandır:

sırf onu sevdiginiz icin alttan almalarinizi zamanla guc gosterisiymis gibi hissetigi andir. kimseye yapamadigi tripleri, sirf siz alttan aliyorsunuz diye size yapan, kendince size istedigi gibi davranma hakkini goren, iyi niyetin suistimal edildigini anladigin andir.

 • Mutlu aşk yoktur derler ya, mutlu dostluk da yoktur biter hepsi diye düşünen bir dostumuzdan alttaki alıntı:

en baştan beri uyanacağın günü bekliyor , arkadaş sandığın alçaklar .
süre uzadıkça ( bazısı yıllarca , bazısı yaşamın boyunca ) seni iyice tanıyor ve uzman oluyorlar seni kandırma ve kullanma konusunda. ne var ki gerçekler kendiliğinden ortaya çıkıyor ve bir anda gözünüzden düşüyorlar ve artık değer vermiyorsun ( yine de vazgeçmiyor utanmazlar, kaçıyorsun ) veee arkandan konuşmaya başladıkları an senden umudu kestiler yani kurtuldun demektir !!!

kötü arkadaş nasıl anlaşılır

 • İyi kötü kavramı ve arkadaşlıkların sonu sorunsalı:

“neye göre iyi, neye göre kötü?”
bir arkadaşın sürekli seninle bir şeyler yapmak istemesi veya vaktini alması, fakat bunu tamamen iyi bir niyetle yapması.
başka bir arkadaşının da aynı şeyi yapması, fakat seni işinden gücünden alıkoymak istediğinden böyle yapması.
görüldüğü üzere, arkadaşların niyetleri farklı olmasına rağmen davranışlarının sonuçları aynı. pekiyi, bir arkadaşın iyi mi kötü mü olduğuna neye göre karar vereceğiz? sonuçta birisi iyi niyetliyken aynı zamanda da düşüncesiz, öteki direkt kötü niyetli

İyi Arkadaşın Kötü Arkadaş Olduğuna Karar Verilen An

Böyle bir an vardır gerçekten; iyi, çok samimi dostum dediğiniz arkadaşınız bir anda kötü arkadaşınıza, nefret ettiğiniz insana dönmüştür. Aslında o hep kötüdür fakat siz biraz geç uyanmışsınızdır rüyadan. Bu konu ile ilgili ne demişler arkadaşlar buyrun bakalım.

 1. işte o an en pis an beklenen son gibi aslında. bir an önce o sona gelmek ister insan acabalar acabalar tetikte bekleme durumu. a birde sonrası var tabi. aman canım ne mutlu banalar. oh kurtuldum zararın neresinden dönersem kardır durumları. en değerli zamanın kayıp edilmemesi hesapları falan filan. ne mutlu bize farkındalığı.
 2. yaptığı iyiliği yüzüne vuran ve her zaman senin çabalarınla yıllarca sürmüş olan arkadaşlığın bir yerden sonra koptuğunu ve aslında ne kadar kırıldığını anladığında kafana dank eden andır.
  kimseden bir şey beklememek ve minnet etmemek.. yavru kedi gibi yaşanmaz bu hayat. ne arkadaş ne aile ne de bir başkası…
  herkes bir gün o yardımları yüzüne vurur ve kendinde söz hakkı bulur.
 3. kişinin başarılı olduğu andır. zor zamanda herkes kötü gün dostluğu yapar. senin iyi gününde seninle beraber seviniyorsa anlaki o senin gerçek dostundur.

Bu konu; çevresinde bir şekilde arkadaşlarıyla problem yaşamış kişilerin yorumlarından oluşmuştur. Bireylerin yorumlarını değiştirmemek adına, imla hataları dâhi düzeltilmemiştir.

Bir söz vardır bilir misiniz? Hayat tüm hataları tecrübe edip, onlardan ders alacak kadar uzun değil. Eğer mutlu ve başarılı bir yaşam istiyorsanız başkalarının hatalarından da dersler çıkarmalısınız. Arkadaşlıklarınızın bitmemesi ve gerçek dostluklar kurduğunuz bir hayat olması dileğiyle.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir